Chcę się nauczyć modelawania, od czego zacząć

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#11

Post napisał: bildder » 11 gru 2014, 10:37

diodas1 pisze:Najlepszy jest ten program który się pozna od podszewki. Jest taki program darmowy do projektowania 3D o nazwie Blender. Wielki, bogaty w wodotryski więc może wyglądać na trudny ale ludzie na nim też pracują. Doczekał się mnóstwa publikacji, także w języku polskim. Można go zresztą używać w połączeniu z dużo prostszym Sculptrisem. Przykład samouczka do Blendera (około 200 filmów jednego autora) gdzie krok po kroku można wgryzać się w szczegóły:
Do pewnych celów może być Sculptris który jest wcześniejszym wcielenie Zbrusha: https://www.cnc.info.pl/album_page.htm? ... 30646e31a1 Jednak Blender daje więcej możliwości a wykonane w nim prace można zapisać w wielu formatach plików, przydatnych do dalszego przetwarzania dla wykorzystania w cnc. Pogoogluj trochę a zdziwisz się co potrafi. Nie zrażaj się że najczęściej jest wykorzystywany do generowania obiektów 3D dla produkcji multimedialnych. To jedno z zastosowań.
Blender do projektowania? Czego? Weź nie rozśmieszaj ludzi... oczywiście w takim wątku pole do popisu mają handlowcy różnej maści softu, ale pomijając dostępność wersji testowych, jak można w jednym zestawieniu wymieniać blendera, rhino, jakiegoś sculptrisa i np. solidworksa???

Pytanie od którego należy zacząć to do czego program ma służyć i jaki mamy budżet.


Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: diodas1 » 12 gru 2014, 11:58

bildder pisze: Blender do projektowania? Czego? Weź nie rozśmieszaj ludzi... oczywiście w takim wątku pole do popisu mają handlowcy różnej maści softu, ale pomijając dostępność wersji testowych, jak można w jednym zestawieniu wymieniać blendera, rhino, jakiegoś sculptrisa i np. solidworksa???

Pytanie od którego należy zacząć to do czego program ma służyć i jaki mamy budżet.
Plunąłeś siarczyście w kierunku "różnej maści handlowców" a sam stosujesz w swoim podpisie ukrytą reklamę. Wątek ulokowany został w dziale Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM więc skąd to święte oburzenie że ktoś ośmiela się wspomnieć o innych opcjach programowych? Solidworks ma swoją odrębną półkę. Za ciasno Ci już tam?
Nie trzeba się aż tak spinać i nadymać. wiktoriano, jak napisał, na razie chce zacząć się uczyć i chwała mu za to. Nie wiadomo do czego wiedzę wykorzysta.
A Sculptris w tandemie z Blenderem można użyć choćby do projektowania takich szaleństw jak fantazyjne Nie lekceważ ludzi z zerowym budżetem bo być może jutro zawojują rynek.


krzysztofel
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 13 cze 2014, 13:46
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: krzysztofel » 12 gru 2014, 17:26

Kolega
bildder
dobrze napisał że Blender jest słabym rozwiązaniem w połączeniu z maszyną CNC. Siatki trójkątów, które generuje... czasem nie są możliwe do wygenerowania kodów NC lub maszyna obrabia "wieki" detal. Takie rozwiązanie dla osoby , która lubuje się w odkrywaniu nieznanych :mrgreen: . Program jest fajny, ale np do tworzenia animacji


cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

#14

Post napisał: cosmonet » 12 gru 2014, 21:54

Witam,

To jest tak jak z świętami :)

Dla jednych ważniejsze są święta
- Boże Narodzenie, dla innych
- Wielkanoc

Tak samo jest z oprogramowaniem. Jeden to, inny to.

W Polsce jest dwóch graczy:
- Autodesk z Inventorem
- Dassault Systèmes z SolidWorks

Ja osobiście używam Inventora, chociaż i Solidem się bawiłem. Jak już tutaj było napisane jak nauczysz się jednego do przesiadka na inny nie powinna sprawiać problemu.

Pozdro ...
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#15

Post napisał: bildder » 13 gru 2014, 13:36

diodas1 pisze:
bildder pisze: Blender do projektowania? Czego? Weź nie rozśmieszaj ludzi... oczywiście w takim wątku pole do popisu mają handlowcy różnej maści softu, ale pomijając dostępność wersji testowych, jak można w jednym zestawieniu wymieniać blendera, rhino, jakiegoś sculptrisa i np. solidworksa???

Pytanie od którego należy zacząć to do czego program ma służyć i jaki mamy budżet.
Plunąłeś siarczyście w kierunku "różnej maści handlowców" a sam stosujesz w swoim podpisie ukrytą reklamę. Wątek ulokowany został w dziale Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM więc skąd to święte oburzenie że ktoś ośmiela się wspomnieć o innych opcjach programowych? Solidworks ma swoją odrębną półkę. Za ciasno Ci już tam?
Nie trzeba się aż tak spinać i nadymać. wiktoriano, jak napisał, na razie chce zacząć się uczyć i chwała mu za to. Nie wiadomo do czego wiedzę wykorzysta.
A Sculptris w tandemie z Blenderem można użyć choćby do projektowania takich szaleństw jak fantazyjne Nie lekceważ ludzi z zerowym budżetem bo być może jutro zawojują rynek.
Nie chciałem nikogo urazić. Natomiast dobrze byłoby żeby osoba niewtajemniczona miała świadomość, że Blender jest dla grafika a SolidWorks/ Inventor/ SolidEdge/ Tflex i parę innych są dla inżyniera.

Dodam jeszcze, że reklamę w stopce mam jawną i nie zajmuję się sprzedażą oprogramowania a jedynie usługami z nim związanymi. Jestem też krytyczny i wcale nie twierdzę, że to jedyny słuszny program. Na pewno jest przyjazny do nauki i używa go wiele firm w Polsce (co ułatwia np. wymianę danych).

Nie sugerujcie komuś Blendera czy 3dsmax bo się nie nadaje!!!
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#16

Post napisał: diodas1 » 13 gru 2014, 17:42

Nie obraziłem się. Nie namawiam też kolegi wiktoriano do poświęcenia życia na wgryzanie się tylko w Blendera. Wymieniłem go jedynie jako darmową opcję operowania w przestrzeni 3D. Nie wiemy jaką gotówką dysponuje ani jaką ma zdolność sprawnej nauki nowych zagadnień. Może zacznie uczyć się samodzielnie a może zapisze na stosowny kurs. Nie jestem na bieżąco z obecnie stosowanymi zasadami zatrudniania w firmach więc mogę być w błędzie. Domyślam się jedynie że wiktoriano nie jest raczej inżynierem skoro jest operatorem tokarki i frezarki. Blender nie zawojował sfery cnc, to fakt ale bywa wykorzystany itp. Ten pierwszy przykład jest oparty zresztą w całości na darmowym oprogramowaniu.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#17

Post napisał: Yogi_ » 13 gru 2014, 19:28

Witam.
diodas1 pisze:Wymieniłem go jedynie jako darmową opcję operowania w przestrzeni 3D.
Może jeszcze brl-cad . Ten jest bardzo inżynierski :-) . Na początku miałem podać povray'a, ale są duże problemy z konwersją choćby do stl'a.
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#18

Post napisał: Bri » 14 gru 2014, 12:58

Blendera czy Sketchup do zagadnień inżynierskich bym nigdy nie zalecił, tak samo jak Inkscape czy Corela jako CADA 2D, ale są uparciuchy które rysują na laser w takich wynalazkach i musze się z nimi borykać co dzień.

Wiem z innej beczki że można łodzie motorowe projektować w Rhino.

Trzeba umieć to co jest najpopularniejsze na rynku pracy: Inventor, Solid W, Solid E, potem może NX, Creo, Catia - ale to już wysoko zaawansowane programy i używają je rzadko bardzo poważni gracze których na to stać.
Są też małe popierdółki pokroju Geomagic, IronCad, ZW3D, 123D - pobawisz się tym, jakiś obraz pracy 3D ci one dadzą ale dobrych nawyków nie nabierzesz.

Ze względu na to że jestem w blachach i ostatnio miałem okazję porównać kilka pakietów dalej pozostaje wierny inventorowi bo konkurencja albo odpada z możliwościami albo z wygodą.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


krzysztofel
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 60
Rejestracja: 13 cze 2014, 13:46
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: krzysztofel » 14 gru 2014, 21:12

Bri pisze:Blendera czy Sketchup do zagadnień inżynierskich bym nigdy nie zalecił, tak samo jak Inkscape czy Corela jako CADA 2D, ale są uparciuchy które rysują na laser w takich wynalazkach i musze się z nimi borykać co dzień.

Wiem z innej beczki że można łodzie motorowe projektować w Rhino.

Trzeba umieć to co jest najpopularniejsze na rynku pracy: Inventor, Solid W, Solid E, potem może NX, Creo, Catia - ale to już wysoko zaawansowane programy i używają je rzadko bardzo poważni gracze których na to stać.
Są też małe popierdółki pokroju Geomagic, IronCad, ZW3D, 123D - pobawisz się tym, jakiś obraz pracy 3D ci one dadzą ale dobrych nawyków nie nabierzesz.

Ze względu na to że jestem w blachach i ostatnio miałem okazję porównać kilka pakietów dalej pozostaje wierny inventorowi bo konkurencja albo odpada z możliwościami albo z wygodą.
Popierdółki? Geomagic obecnie ma najbardziej przyjazną metodę obróbki i konwersji chmury punktów ze skanowanych modeli. Ja osobiście pracuje na programie który wymieniłeś i nie widzę znacznej różnicy - kwestia znajomości oprogramowania. Testowanie przez pryzmat programu który się zna (Inventor) nigdy nie będzie efektywne. Dlaczego? - zaraz jakiś model nie wyjdzie i zniechęcamy się dalej do dalszej pracy więc ocena obiektywna?.

PS. Większość programów 3D jest zbudowana na jedno kopyto mianowicie pracują na tych samych silnikach graficznych PARASOLID lub ACIS.

Ciekawy artykuł: http://3dcad.pl/artykuly/185/unifikacja ... oncad.html

Tutaj od SIMENSA rozpiska: http://www.plm.automation.siemens.com/e ... -aec.shtml


Glus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 13 kwie 2007, 10:14
Lokalizacja: Tychy

#20

Post napisał: Glus » 28 gru 2014, 21:35

Ostatnio szukałem programu pod kątem drukarki 3D (takiej tańszej ;-) ) i w podręczniku polecali darmowy: http://www.freecadweb.org/ (i ja z tego będę starał się korzystać)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”