Oprogramowanie do wytoczenia powierzchni sinusoidalnej

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
bezrenki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: Cranfied, UK

Oprogramowanie do wytoczenia powierzchni sinusoidalnej

#1

Post napisał: bezrenki » 03 mar 2017, 14:30

Witam,

Moim zadaniem jest wykonanie elementu pokazanego w załączniku. Element będzie wykonany na tokarce trzyosiowej, x,z,c. Tokarka to precyzyjna maszyna SPDT (single point diamond turning) - Nanotech 350 upl. Szukam odpowiedniego oprogramowania na którym w prosty sposób mógłbym wygenerować G-Code do tej maszyny i przeprowadzić symulację. Próbowałem napisać symulację w Catii i NX ale ze względu na sinusoidalną powierzchnię i ograniczenia (a może mój brak doświadczenia) nie potrafiłem tego zrobić. Każda dobra propozycja programu CAM lub do generowania G-codu który będzie w stanie rozwiązać powyższy problem będzie mile widziana.

P.S. Jeżeli jednak jest możliwość wykonania programu toczenia dla elementu pokazanego na obrazku w Catii lub NX to też zachęcam do opisania metody jak można by to wykonać.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Załączniki
Siemens star sine shape.png
Element do wykonania



Tagi:


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: mag999 » 03 mar 2017, 16:43

Wydaje mi się ze trzeba by to frezowac. Bo jakoś nie widzę tego w toczeniu


Autor tematu
bezrenki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: Cranfied, UK

#3

Post napisał: bezrenki » 03 mar 2017, 17:41

Niestety nie można tego frezować, w grę wchodzi tylko toczenie ponieważ element powinien osiągnąć chropowatość powierzchni Rms<10nm i wysokość tych rowków powina wynosić okolo 0.5 um, a tak dokladnie można tylko i wyłącznie wytoczyć na maszynie SPDT. Dla przykladu wysylam inne elementy z nietypową powierzchnią wytoczone diamentem na tokarce SPDT.

Obrazek

Obrazek


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 03 mar 2017, 17:49

Nie odróżniasz toczenia (obróbki obrotowej) od dłutowania. Bo dłutowanie też robisz nożem, właśnie takie kształty.

I nie ma czegoś takiego, jak kod na sinusoidę. Musisz po prostu parametrycznie zapisać zmiany punktu startowego i końcowego, a pomiędzy tymi punktami nóż pójdzie po prostej (G01). A więc nie CAM, ale powrót do źródeł, jeśli oprogramowanie maszyny pozwala na parametryczne programowanie "z łapy".


Autor tematu
bezrenki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: Cranfied, UK

#5

Post napisał: bezrenki » 03 mar 2017, 17:59



Mam na mysli ten proces. Wg mnie to jest toczenie. Z tego co wiem to oprogramowanie maszyny pozwala na parametryczne programowanie z "łapy", problem w tym że za nim dostaniemy pozwolenie na wykonanie tego elementu musimy zaprezentować symulację naszego programu.

[ Dodano: 2017-03-03, 18:01 ]
kolejny filmik opisujący proces którego muszę użyć do wykonania tego elementu:



jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 03 mar 2017, 19:06

No faktycznie, w ten sposób też się da, myślałem, że korzystniejsze będzie obracać się o jakiś mały kąt i rzeźbić. Ja podobne kształty robiłem pisząc proste programiki, ale wtedy nie było takich camów jak teraz, ale był turbopascal, czy basic. I zgadzało się, forma się zamykała bez szczeliny.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4136
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: Steryd » 03 mar 2017, 19:20

Zrób to frezotoczeniem z frezem kulowym. Inaczej w camie nie pójdzie. Program i tak bedziesz musial napisać z lapy, bo ten z cama Ci zamuli generator trajektorii i tyle bedzie z toczenia.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
bezrenki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2017, 14:01
Lokalizacja: Cranfied, UK

#8

Post napisał: bezrenki » 04 mar 2017, 16:07

Steryd dzieki. Sprobuje to w ten sposob to zrobic. Jaki program do CAMa polecasz do tego?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4136
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: Steryd » 04 mar 2017, 16:12

Ja jechałem w solidcamie, ale to dlatego, że mam go pod ręką i jest dużo postprocesorów
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”