Program do plotera pisakowego HPGL pisany w DELPHI

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
grigor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2004, 20:24
Lokalizacja: Panki

Program do plotera pisakowego HPGL pisany w DELPHI

#1

Post napisał: grigor » 17 maja 2005, 11:33

Witam!
Czy ktoś pisał program do obsługi sterownika CNC na silnikach krokowych samodzielnie np. w DELPHI? Zacząłem pisać taki program do obsługi plotera ale mam problem z obrazowaniem plików HPGL, potrzebny jest mi do tego gotowy komponent do Delphi ponieważ wykresy sie do tego za bardzo nie nadają a stadardowa klasa TCanvas też jest do bani.

Zainteresowanych tematem proszę o dopowiedź.

Ciekawostka :-) ploter ten ma napęd pisaka dwoma silnikami ale TYLKO JEDNYM PASKIEM DLA OBU SILNIKÓW!!!



Tagi:


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#2

Post napisał: anoda » 17 maja 2005, 15:29

Zaintrygowała mnie kinematyka rozwiązania napędu jednym paskiem.
Czy moge prosić o więce szczegółow?

Pozdrawiam
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 18 maja 2005, 09:11

Witam - ja napisałem program do obsługi plorera (do cięcia blachy plazmą) korzystającą z formatu HPGL, piszę w delphi, program nie tylko obrazuje plik, ale również symuluje pracę plotera zobacz tutaj:

https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=622

Plik hpgl to są gotowe współrzędne i korzystałem (do wyświetlenia) po prostu funkcję MoveTo(x,y) i LineTo(x,y) oczywiście po wyciągnięciu z pliku tekstowego współrzędnych

pozdrawiam


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: 251mz » 18 maja 2005, 17:13

a jakie rozszerzenia dopuszcza Tcnc

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#5

Post napisał: ludas » 21 maja 2005, 00:47

Witam!
grigor pisze:potrzebny jest mi do tego gotowy komponent do Delphi ponieważ wykresy sie do tego za bardzo nie nadają a stadardowa klasa TCanvas też jest do bani.
Ja napisałem taki program właśnie w Delphi i domyślam się, że problem w tym iż przy wykorzystaniu TCanvas wszystko znika gdy "przykryjemy czymś okno programu", miałem ten sam problem. Przeszukałem kilka grup dyskusyjnych itp. niestety nic na ten temat nie znalezłem :| Aż pewego razu mnie oświeciło - okazało się, że wystarczy użyć komponentu "Image" i na nim rysować (Image1.Canvas...). Niestety nadal mam problemy ze śledzeniem pracy plotera - zdarza się, że rysunek znika na czas plotowania.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#6

Post napisał: prokopcio » 21 maja 2005, 10:31

Opiszcie chłopaki dokładniej z czym problem, ja jak już wspomniałem - napisałem program i wszystko jest ok... Korzystam z TImage.Canvas - w czasie pracy plotera pokazuje na bieżąco... Postaram się pomóc.

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#7

Post napisał: ludas » 21 maja 2005, 14:59

Okazało się, że problem mojego programu wynika z dość nieudolnego wykorzystania wątków, bo gdy go pisałem dopiero wchodziłem w ten temat i nie do końca wszystko rozumiałem. Drugim powodem było to, że "dla bajeru" dorzuciłem poziomą i pionową prowadnicę (obrazki o szerokości 1 pixela poruszające się po Canvas'ie) jeden krok przesuwał prowadnicę o jeden pixel, gdy usunąłem te dwa komponenty wszystko zaczęło działać :D
prokopcio mam do Ciebie pytanie:
Jak rozwiązałeś skolowanie obrazka ? (Chodzi o to że, gdy obrazek ma dużą rozdzielczość to nie mieści się na ekrenie) Czy twój obrazek ma zawsze oryginalne wymiary (1piksel = 1krok) czy może wymyśliłeś coś, żeby można było zmniejszyć rysunek (w podglądzie)?

Awatar użytkownika

Rincewind
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2005, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Rincewind » 21 maja 2005, 22:14

Kombinuje ostatnio jak napisać wmiare prosty program konkretnie to w Pascalu - pod DOSa do obsługi plotera który jest zresztą w podobnym stanie jak program czyli w proszku.
Czy mógłby mi ktoś pomóc i podpowiedzieć jak przetwarzać plik HPGL czyli po prostu wyciągnąć z niego te nieszczęsne współrzędne bo niemam pomysłu jak tego dokonać.

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#9

Post napisał: ludas » 21 maja 2005, 22:49

Jeśli ma to być prosty program to wystarczy wiedzieć, że w hpgl:
PU = Pen Up (pisak podniesiony)
PD = Pen Down (pisak opuszczony)
a tajemnicze cyferki to współrzędne punktów,
resztę najczęściej można pominąć w prostytch projektach.

A oto specyfikacja języka hpgl (nietety po angielsku):
Załączniki
Hpgl2.txt
(82.79 KiB) Pobrany 635 razy


Autor tematu
grigor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2004, 20:24
Lokalizacja: Panki

#10

Post napisał: grigor » 22 maja 2005, 13:28

Szacun!:D
Dziekuje za podpowiedzi, postaram sie pobawić troche z Image dla TCanvas - banalne ale jakoś na to nie wpadłem :oops:
Co do kinematyki ruchu z jedny paskiem to obrazek powinien wszystko wyjaśnić, jeśli nie to chętnie podpowiem coś więcej, a jak trzeba będzie to podeśle zdjęcia plotera.

Pozdrawiam

P.S. Mam jakis problem z wysłaniem załącznika, jeśli nie bedzie dołączony to rysunek i zdjęcia zainteresowanym wyśle mailem

[ Dodano: 2005-09-01, 14:05 ]
Lepiej późno niż wcale... kinematyka napędu plotera jednym paskiem
Załączniki
Ploter.jpg
Ploter.jpg (15.36 KiB) Przejrzano 3562 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”