Programy do generowania ścieżek

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
nozaki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2010, 22:11
Lokalizacja: Radom

Programy do generowania ścieżek

#1

Post napisał: nozaki » 11 lis 2016, 14:17

Czy ktoś chciałby może podzielić się swoimi przemyśleniami na temat różnych programów służących do generowania ścieżek? :) Chodzi mi głównie o to, które programy to obecnie programy wiodące na rynku, dające największe możliwości i współpracujące z maszynami największych producentów?



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 13 lis 2016, 01:04

Do generowania ścieżki na różne obrabiarki służą programy zwane CAM-ami. W CAM-ie, jest tzw postprocesor, który "tłumaczy" ścieżkę obliczoną przez CAM na "język" poszczególnej obrabiarki. Teoretycznie w każdy CAM, z odpowiednim postprocesorem może obsłużyć każdą obrabiarkę. A w praktyce, to musisz doprecyzować co chcesz obrabiać, wykonywać i na jakiej obrabiarce. Inne wymagania co do nestingu (rozkładu detali) na arkuszu do cięcia laserem, inne przy frezowaniu drewnianych reliefów, inne na tokarki z dodatkowymi osiami C&Y. Jak napiszesz dokładniej co ci potrzebne, to ci ludzie dokładniej podpowiedzą.


Autor tematu
nozaki
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 23 cze 2010, 22:11
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: nozaki » 14 lis 2016, 21:43

Nie do końca chodzi mi o konkrety. Po prostu zastanawiam się czy programy typu Edgecam czy np. Solidcam to jedna liga czy, powiedzmy jeden z nich miażdży konkurencję i tak dalej. Chciałem po prostu skorzystać z doświadczenia ludzi, którzy w branży siedzą od lat. Na jednym programie pracuję, ale o różnych słyszę. Zastanawiam się czy w przypadku inwestycji należałoby się skłaniać ku konkretnemu CAMowi czy w gruncie rzeczy to wszystko jedno bo wszystkie popularne tytuły mają podobne możliwości?


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 15 lis 2016, 08:56

Skłaniałbym się do stwierdzenia, że wiodące Camy mają podobne możliwości. Różnica to jak współpracują z resztą softu w firmie. Ogólnie 3 marki oferują niemal wszystko co możesz sobie wymyślić:
1. Catia
2. NX
3.Pro/ENGINEER
W tych systemach Cam jest tylko jednym z kilkudziesięciu (kilkuset?) modułów niemal do wszystkiego, od projektowania po wykonanie i dalej.
Bardziej "niezależni" producenci też tworzą sojusze i oferują mniej lub bardziej spójne środowiska z różnych modułów. Z 2 strony nie ma co popadać w paranoję, i samodzielne wiodące Camy też całkiem dobrze współpracują z Cadami od innych producentów, chociaż być może nie zapewniają takiej integracji jak od tych z pierwszej trójki. Dodać trzeba, że każdy Cam ma swoje mocniejsze i słabsze strony.
Osobiście pracuję na NX, uważam, że to dobry Cam, ale dla porządku muszę dodać, że też ma swoje wady - ogólnie uważany jest, nie wiem czy słusznie, za dość trudny do nauki. No i ma swoje ograniczenia, nie nadaje się zbyt dobrze do prac artystycznych typu płaskorzeźby.
Także, moim zdaniem, nie masz czegoś takiego jak 1 najlepsze rozwiązanie, ale raczej wachlarz możliwości. Wybór uzależniłbym nie tylko od twoich potrzeb, współpracy wewnątrz zakładu, specyfiki produkcji preferencji twoich ludzi, ale także od innych czynników, np softu twojego głównego zleceniodawdcy itd.
Z 2 strony, tak jak nadmieniałem, wiodące programy mają podobne możliwości, i może się okazać, że poszczególny sprzedawca lepiej ci wdroży system być może słabszy. Najważniejsi w końcu są jednak ludzie, a Cam to tylko i aż kolejne narzędzie.

W przypadki Inventora, to zdaje się Autodesk kupił ostatnio producenta DelCama (o ile coś nie poplątałem), i prawdopodobnie właśnie z tym programem będzie integrował Inventora i będzie próbował oferować jednolite środowisko wielu modułów Cax tak jak wiodąca trójka w świecie dużych korporacji. Jak będzie, zobaczymy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”