Tokarka CNC, CAD, CAM, Postprocesor, Program Sterujący

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

Tokarka CNC, CAD, CAM, Postprocesor, Program Sterujący

#1

Post napisał: Bolo0401 » 05 lis 2016, 13:43

Cześć, po ponad roku składania własnej tokarki CNC przyszedł czas na znalezienie sposobu na jej sterowanie. Chciałbym aby któryś z doświadczonych użytkowników forum pomógł mi dobrać najlepszy zestaw programów do sterowania.

Kilka słów o maszynie i zamierzanej obróbce:

Wszystko własnej konstrukcji, dwie osie Z i X, silniki krokowe 1,9Nm, napęd wrzeciona silnik 3 fazowy (po przełożeniu wrzeciono osiąga 380 obr/min). W części elektrycznej sterownik złożony z płytki SSK-MB1 + sterowniki Mark M545. Komunikacja z komputerem po LPT, Windows XP. Jak na razie zainstalowałem MACH3 i próbowałem do niego wysyłać proste G-CODY pisane z palca w notatniku. :grin:
Na maszynie planuję prostą obróbkę wałków aluminiowych (max Φ 40mm), tworzywa sztucznego, miedz, mosiądz.

Zależy mi na znalezieniu sposobu sterowania maszyną w sposób legalny a przy tym darmowy lub w rozsądnych pieniądzach. Wydatek kilkunastu złotych np na macha jest dla mnie akceptowalny, całość powiedzmy do 3 tys zł :wink:

Jak dotąd poczytałem tematy na forum i sporządziłem listę programów darmowych i nie tylko (na tokarki i frezarki bo w przyszłości chcę rozbudować maszynę):

Po pierwsze programy CAD:
Freecad - jedyny darmowy program który znalazłem (niestety nie umiem jego obsługi- pytanie do was czy warto się go uczyć? )
Catia - program bardzo drogi ale nie przysparzający mi problemów z jego obsługą
pozostają jeszcze: Educad, Blender, ZW3D, Solidedge, SolidWorks, Coreldraw

Do drugie Programy CAM:
Tokarka: BobCAD/CAM lathe, AlfaCAM Lathe, LazyCAM, Frezarka: EdgeCAM, MasterCAM, ArtCAM, SurfCAM, FeatureCAM, SolidCAM, SheetCAM, DXF2GCODE,

Po trzecie Programy Sterujące:
Mach 3 - jak na razie zaznajomiłem się z jego obsługą i skonfigurowałem pod moją maszynę
STEP2CNC - ponoć dobry prosty w obsłudze
LinuxCNC - również polecany, darmowy, pod linuxa
PIKOCNC- w moim przypadku odpada ze względu na konieczność zakupu płytki głównej do sterownika

Po czwarte postprocesor, nie orientuje się za bardzo jak to jest z nim, które z programów CAM będą się bez problemu komunikować z Machem3?. Czy postprocesor trzeba doinstalować pod program CAM??

Myślę że na razie chciałbym pozostać przy tym co już umiem i mam zainstalowane:
Windows XP, MACH3, i tu moje pytanie czy opłaca się uczyć dość hejtowanego LAZYCAMA?? Czy on naprawdę nie potrafi ogarnąć prostych rzeczy ?? Czy wybrać jakiś inny programik?? Jaki ?? Proszę o pomoc :wink:

Dla wytrwałych wrzucam fotkę mojej maszyny :wink:Obrazek
Jeśli coś pomyliłem proszę o poprawki :wink:



Tagi:


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: TwinB » 05 lis 2016, 15:34

ja uzywam tego cad/cama http://www.e-cam.it/
mysle ze w tych pieniadzach nic lepszego sie nie znajdzie (tylko inna cena jest na hobby niz na profesjonalne zastosowanie)
mozna tu importowac dxf i dwg i na dodatek ma jezyk pl
do tego normalnego cada do rysowania no i linuxCNC jestem wielkim jego zwolennikiem


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#3

Post napisał: ak47 » 05 lis 2016, 15:35

Solidworks + Solidcam. Używam i chwalę sobie, do prostych jak i zaawansowanych zastosowań. Obsługa jest prosta i wbudowanymi tutorialami ogarniesz proste detale, trochę logiki i ewentualnie youtubeowych solucji i jesteś gość.
Warto tylko pobrać do celów ćwiczebnych nieco starszego solida (2014 - 2015) bo jest więcej tutoriali do starszych niż nowszych.

solidcam nie ma tutoriali ale daje się ogarnąć całkiem szybko w prostych zastosowaniach. Bardziej rozbudowane detale wymagają już nieco zachodu i umiejętności.


Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Bolo0401 » 05 lis 2016, 16:12

TwinB
eCAM po przeglądnięciu stronki wydaje się być bardzo ciekawą opcją :wink: Tylko co z postprocesorem na Macha3 lub LinuxCNC ? Jak sobie z tym poradziłeś?? Na stronie znalazłem informacje że postprocesor wspiera: Doosan, Mori-Seiki, Mazak, Haas, FANUC, SIEMENS. Ani słowa o machu czy LinuxCNC :neutral:

AK47
Co do Solidworksa to owszem, słyszałem o nim dużo dobrego. Nawet mój znajomy wykupił sobie na niego licencję. Dla mnie jedynym problemem jest w nim to że jest on bardzo drogi. :sad:


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: TwinB » 05 lis 2016, 22:39

macha nie znam i nigdy nie używałem, ale w przypadku linuxa wystarczy wyrzucić z pliku 2 linijki i to zawsze te same
robisz to recznie i działa
dla mnie przy zastosowaniach amatorskich za tym programem przemawia jego prostota wielofunkcyjność no i cena
zreszta mozesz pobrać 2 tygodniowe demo w pełni działające i wypróbować, potem jak sie jeszcze nie zdecydujesz i napiszesz do własciciela to da ci key na nastepne 2 tygodnie
wystarczy zeby poznac czy ci to pasuje czy nie
ps:
sprawdziłem i mozna samemu wyedytowac postprocesor wiec wykresle te 2 linijki co mi nie pasuja przy linuxie i bedzie mi to korygowało automatycznie


Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Bolo0401 » 06 lis 2016, 16:44

W takim razie na pewno tego spróbuję. Muszę tylko zainstalować sobie Linuxa pod Windowsem i ogarnąć polecanego wszech i wobec LINUXa CNC :wink: Mam nadzieje że nie będę miał większych problemów bo to będzie mój pierwszy kontakt z Linuxem.

Dziś znalazłem jeszcze LAZY TURNA 1.1 (Nie LAZYCAMa). Wydaje się być dość prostym programem do ogarnięcia na początek. :wink:



Niestety jest jeden problem, nawet po przeczytaniu i tłumaczeniu instrukcji nie jestem w stanie prawidłowo jak na filmiku przesłać pliku DXF do tego programiku. Czy ktoś próbował ogarnąć ten programik i będzie w stanie coś pomóc ??

Oto instrukcja (niestety w języku angielskim) w PDFie:
Załączniki
LAZYTURN MANUAL_ABCDEFG_ rev 8.pdf
(2.48 MiB) Pobrany 3004 razy


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: TwinB » 06 lis 2016, 18:55

dzisiejszy linux działa podobnie jak windows tylko ze lepiej :mrgreen:
masz normalny pulpit ikony klikanie myszka itd
można go zemulowac po winda i nadaje sie w tej postaci do sprawdzania g kodów i uczenie sie obsługi cnc, tylko nie może to sterować maszyna bo tam musi byc czysty system


Autor tematu
Bolo0401
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 8
Posty: 20
Rejestracja: 28 lut 2016, 11:48
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: Bolo0401 » 07 lis 2016, 20:22

Dobrze że o tym wspomniałeś bo bym zainstalował Linuxa pod Windowsem i się zastanawiał dlaczego maszyna nie działa :wink:


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

#9

Post napisał: cube000 » 10 lis 2016, 17:28

Spróbuj darmowego Fusion360 od Autodesku. Cad+cam w jednym, hobbystycznie do frezarki się nadaje całkiem dobrze a ma też moduł tokarski.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 11 lis 2016, 09:23

cube000 pisze:hobbystycznie do frezarki się nadaje całkiem dobrze
Wymagających mamy hobbystów :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”