Grbl

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Dahar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2015, 18:37
Lokalizacja: Rybnik

Grbl

#1

Post napisał: Dahar » 05 lis 2015, 10:06

Dzień dobry.
Zbudowałem prostą, "treningową" grawerkę i mam problem z funkcją znajdowania 0 za pomocą krańcówek.Najprawdopodobniej nie do końca zrozumiałem opis lub zapętliłem się w którymś momencie w ustawieniach. Czy jest ktoś na forum kto uruchomił tą funkcję?
Bazuję na wersjach v8c, v9a oraz v9j - ta z racji najnowszej jest aktualnie "ćwiczona".
Funkcje: "hard limits, bool" i "homing cycle, bool" oczywiście są uaktywnione.

pozdrawiam, Piotr



Tagi:


poczciwy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: poczciwy » 08 lis 2015, 09:36

Jeśli używasz cnc shield v3.00 to tam są zamienione piny 11 i 12 w porównaniu z domyślnym GRBL, akurat odpowiadające za limity w osi Z ( i sterowanie wrzeciona) która jest zerowana jako pierwsza. Zamakietuj #define VARIABLE_SPINDLE w config.h i powinno działać.


Autor tematu
Dahar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2015, 18:37
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: Dahar » 08 lis 2015, 16:00

Cześć, dzięki za odpowiedź. Wiem o zamianie pinu i podłączone jest prawidłowo. Aktualnie już bazowanie działa, tylko nie potrafię dojść do ładu jak ustawić prawidłowo punkt wyjścia.
Opiszę o co chodzi.
po ustawieniu "dir port invert mask" kierunki są jak w układzie kartezjańskim - czyli:
X w lewo -/ w prawo +
Y od siebie + / do siebie -
czyli w lewym dolnym rogu mam 0,0 i pracuję w I ćwiartce X,Y
Po włączeniu homing cycle maszyna idzie do górnego prawego rogu i tam się zeruje każąc mi pracować w III ćwiartce czyli na liczbach ujemnych.
Jeżeli włącze homing dir invert mask to owszem ustawia się w lewym dolnym rogu, lecz z maksymalnymi wartościami ujemnymi osi X,Y np: X-250 Y-150 i nadal jestem w III ćwiartce tylko narzędzie jest po przeciwnej stronie.
W CNC2STEP homing ustawia się na ujemne krańcówki ( za wyjątkiem osi Z) i tego problemu nie ma - zero jest zero.
Jakiś pomysł?

[ Dodano: 2015-11-08, 19:42 ]
Może inaczej, czy jest ktoś na forum, kto zna i używa "na co dzień" GRBL 3.6.1 z softem v8c, v9a lub najlepiej v9j ? Chętnie nawiąże kontakt w celu przebrnięcia przez ustawienia oraz poznania możliwości oprogramowania.
pozdrawiam Piotr


Autor tematu
Dahar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2015, 18:37
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: Dahar » 30 gru 2015, 14:39

Problem rozwiązany. Gdyby ktoś, kiedyś jak ja, przekopywał się poprzez zasoby forum, to umieszczam informację jak tego typu problemy rozwiązać.
Odnośnie problemów z "homing cycle, bool" - dlaczego nie działała - należy na wejścia procesora (lub pinów) przylutować kondensatory 100nF w celu odkłóceniu wejść krańcówek. Na kablach indukują się śmieci które zakłócają prawidłową pracę układu. Po uaktywnienu funkcji $22=1 wpisujemy $H i maszyna się ustawia bezproblemowo.

Drugi problem, związany z pracą w układzie współrzędnych maszyny rozwiązuje podmianka w config.h konkretnie:
You will need to uncomment the #define HOMING_FORCE_SET_ORIGIN in config.h, re-compile, and re-flash. That's it!

Mam to wykonane i działa tak jak oczekiwałem. Dla zainteresowanych zamieszczam hex'a ze zmianą w config.h.

pozdrawiam Piotr
Załączniki
grblUpload.cpp.zip
(30.15 KiB) Pobrany 350 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”