Czym sterujecie swoje maszyny CNC ?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Klocekzurek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2014, 13:20
Lokalizacja: Elbląg

Czym sterujecie swoje maszyny CNC ?

#1

Post napisał: Klocekzurek » 21 paź 2015, 19:07

Pytanie jak w temacie: Jakich programów używacie do sterowania zbudowanych przez siebie maszyn CNC ? Poszukuję dobrego i taniego programu (ewentualnie darmowego) umożliwiającego przykładowo: narysowanie przedmiotu, wygenerowanie G-kodu, sprawdzenie poprawności zaprogramowanych ścieżek narzędzia i samego cyklu obróbczego. Nie jestem obeznany w tym temacie. Może macie jakieś ciekawe rozwiązania, które można polecić ?



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 21 paź 2015, 19:59

Witam

Program sterujący obrabiarką zwany sterownikiem jest to zwykłe narzędzie przy pomocy ktorej wykonujesz element na danej obrabiarce. Taki program powinien być jak najmniej absorbujący dla osób zajmujących się produkcją. Dlatego ja wybrałem STEP2CNC. Jest to program prosty i do obsługi nie trzeba mieć ani robić doktoratu. W tym programie można korzystać z plików nc oraz txt stworzonych właśnie w CAM-ie. Program również otwiera pliki plt z corela. Ten program ma również opcje do pisania g-codów. Jest to program stworzony przez polską firme która w każdym momęcie może udzielić porad jak korzystać z jej produktu. I od razu powiem nie mam nic wspólnego z tą firmą i nie jestem ich pracownikiem, ja tylko używam tego programu juz trzy lata i nie miałem z nim żadnych problemów.

Do rysowania przedmiotu i generowania g-codów służy oprogramowanie CAD/CAM. W programie CAD rysujesz przedmiot w postaci 2d lub 3d. W programie CAM ustalasz proces obróbki dla przedmiotu który stworzyłeś w cad-zie. Którego CAD/CAM chcesz używać to tak się nie da wskazać jest ich na tyle dużo, że każdy powinien spróbować. Najpierw poczytać, przejrzeć a potem wybrać ten który najlepiej będzie Ci pasował - jedni wola czarny inni wolą biały.

Także zapraszam do dwóch zakładek na tym forum "ogólne dyskusje na temat oprogramowanie sterującego" oraz "ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM" Tam możesz sobie poczytać o wadach i zaletach i wybrać sterownik i oprogramowanie CAD/CAM.

robert

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post napisał: Segitarius » 21 paź 2015, 20:08

Linux cnc. Polecam od początku się tym bawić żeby nie robić sobie złych nawyków. Jak okiełznasz Linuxa będziesz kozak. Macha możesz sobie wgrać kiedyś później dal zabawy. Z pytania wnioskuję, że chodzi Ci też o CAM'a. Czyli generator z symulatorem. Jak masz wolne 11000 euro to pobaw się Edgecamem :p A tak na serio. Pod linuxem po dobrym skonfigurowaniu i po sciąganiu subroutinów ogarniesz wszystko za darmo.


Autor tematu
Klocekzurek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2014, 13:20
Lokalizacja: Elbląg

#4

Post napisał: Klocekzurek » 13 sty 2016, 21:25

W zasadzie na obrabiarce chcę wycinać kształtowe elementy z różnego rodzaju płyt drewnopodobnych lub z drewna klejonego. Kształty po liniach prostych, krzywych, frezowanie otworów i kieszeni. Czy takie oprogramowanie na Linuxie jest w stanie sprawnie wykonywać takie operacje ? Nie miałem nigdy styczności z tym systemem, dlatego pytam.

Chodzi mi o to aby: wykonać rysunek przedmiotu jaki chcę wyciąć, wygenerować G-kod i wpuścić to na program sterujący. Jakie zestawy programów polecacie ?

Czy wyżej wspomniany Linuxcnc jest w stanie dorównać np. programowi Mach3 ?

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#5

Post napisał: Segitarius » 13 sty 2016, 21:34

Przerasta go o głowę...


Autor tematu
Klocekzurek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2014, 13:20
Lokalizacja: Elbląg

#6

Post napisał: Klocekzurek » 13 sty 2016, 21:45

Więc jaki pakiet programów polecasz, zakładając że przesiadam sie z Windowsa na Linuxa ?

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#7

Post napisał: Segitarius » 13 sty 2016, 22:01

W autocadzie rób dxfy i w linuxie konwertuj to na ścieżkę. Jest dodatek do EMC. Nazywa się dxf 2 gcode, nie jestem pewien nazwy. Mususz sprawdzić. Do tego pobierz ngcgui, makra do obróbki kształtów, kieszeni, itd...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 14 sty 2016, 10:25

Np. FreeCAD do 2D i 3D rys.
Dxf2gcode do generowania gcode 2D
Heekscnc do brył 3D
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”