Sterowanie frezarki

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
Manrul1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2015, 19:04
Lokalizacja: nw

Sterowanie frezarki

#1

Post napisał: Manrul1234 » 13 lip 2015, 19:07

Witam, chciałem spytać jak steruje się taką frezarką działającą w trzech osiach, działającą przy użyciu silników krokowych, wiadomo do ich sterowania potrzeba sterownika, ale co dalej, co jest potrzebne by sterować taką frezarką przez pc?
Może mi ktoś opowiedzieć jak takie coś realizuje się w profesjonalnych maszynach jak i w tych amatorskich? z góry dziękuje.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 13 lip 2015, 19:35

Witam

A więc tak, każdy silnik podpięty jest do swojej osi czyli x, y, z. Do każdego silnika przypięty jest kabelkami sterownik czyli każdy silnik/oś ma swój sterownik. Wszystkie trzy sterowniki podpiąte są do płyty głównej też kabelkami - zdarza się bardzo czesto, że sterowniki i płyta główna jest wyprodukowana na jednej płycie i stanowi jakby jedną całość czyli jedną płytke. Taraz całość jest podpięta kablem lpt do komputera przez port drukarkowy. Na komputerze zainstalowany jest program sterujący tą obrabiarką do którego można importować pliki z g-codami które służą do przeprowadzenia obróbki. To tak w skrócie jest zbydowana część elektroniczna obrabiarki amatorskiej oraz profesjonalnej. Chociaż teraz jest dość trudno rozdzielić sterowanie profesjonalne od amatorskiego.

robert


Autor tematu
Manrul1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2015, 19:04
Lokalizacja: nw

#3

Post napisał: Manrul1234 » 13 lip 2015, 19:43

Dziękuje za szybką odpowiedź, czyli ogólnie do sterowania taką frezarką potrzeba pc z portem LPT.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 13 lip 2015, 20:27

są także sterowania działające z usb, ethernetem, wszystko zależy czego oczekujemy, także na lpt świat się nie kończy :wink:

"Chociaż teraz jest dość trudno rozdzielić sterowanie profesjonalne od amatorskiego"
tego zdania nie rozumiem, linux, mach itp twory maszyną sterują ale jeszcze lata świetlne mają do profesjonalnych sterowań.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 13 lip 2015, 20:29

Tak do sterowania jest potrzebny port lpt. Ale już się spotkałem, że płyta główna do sterowania obrabiarką miała wyjście na usb. Ale pomimo instrukcji, filmów, dokumentacji oraz pomocy producenta nie udało sie odpalić w prawidłowy sposób obrabiarki na dwóch różnych komputerach. Producent stwierdził, że to musi być wina komputerów. Dlatego właściciel obrabiarki zwrócił płyte i zakupił z portem lpt.

robert

[ Dodano: 2015-07-13, 20:36 ]
dance1 pisze: "Chociaż teraz jest dość trudno rozdzielić sterowanie profesjonalne od amatorskiego"
tego zdania nie rozumiem, linux, mach itp twory maszyną sterują ale jeszcze lata świetlne mają do profesjonalnych sterowań.
Nie sądze. W przypadku cnc wszystko opiera się o komputer i jakie jest zainstolawane oprogramowanie systemowe. Może to być windows, lunux czy unix a nawet dos. Tak samo jest ze sterwnikami czyli programami sterującymi obrabiarką. Czy to jest mach czy siemens nie ma żadnego znaczenia. To tylko sposób na przekazanie informacji jak ma się poruszać narzędzie. W każdej takiej obrabiarce można wymienić oprogramowanie na inne i skonfigurować przełożenia i tez będzie pracował bez żadnego problemu.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 13 lip 2015, 20:42

warto napisać o jakim sterowaniu kolega pisze bo np piko cnc (jak i wiele innych) działa na usb i problemów nie ma.

kubus838 do dyskusji na temat sterowań profesjonalnych mnie nie wciągniesz z prostej przyczyny.
Nie masz pojęcia o czym piszesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Manrul1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2015, 19:04
Lokalizacja: nw

#7

Post napisał: Manrul1234 » 13 lip 2015, 21:02

dance1

To może chociaż troche mi przybliżysz jak to wygląda?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 13 lip 2015, 21:05

dance1 pisze:warto napisać o jakim sterowaniu kolega pisze bo np piko cnc (jak i wiele innych) działa na usb i problemów nie ma.
Na temat sterowań przez usb to się dobrze nie wypowiadam bo się tym spotkałem i dlatego uważam, że głownym ograniczenime jest właśnie prot usb
dance1 pisze:kubus838 do dyskusji na temat sterowań profesjonalnych mnie nie wciągniesz z prostej przyczyny.
Nie masz pojęcia o czym piszesz.
Ja wiem o czym pisze ale z Twoich pisanych słów to bardziej Ty nie masz pojęcie o czym ja pisze. Działania podzespołów elementów elektronicznych jeszcze nikt nie zmienił a czy jest jakakolwiek różnica między sterowaniem profesjonalnym a amatorskim to nikt nie jest w stanie stwierdzić bo tego się zrobić nie można. Skoro w Polsce można naprawić sterowanie obrabiarki Mitsubishi elementami kupionymi w Polskim sklepie to jak podzielić systemy sterowania na profesjonalne czy amatorskie?

robert


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#9

Post napisał: kamil1986 » 13 lip 2015, 21:35

kubus83 To że naprawisz profesjonalne sterowanie elementami z Polskich sklepów jeszcze o niczym nie znaczy ważna jest jeszcze kwestia oprogramowania samego drivera które realizuję ruch na danej osi oraz program który prześle dane temu driverowi w jaki sposób on ma ten ruch wykonać z jakimi przyspieszeniami oraz prędkością, najprostszy przykład weź sobie płytę główną SSK-MB2 i CSMIO/IP-M zobaczysz różnicę a potem weź sobie CSMIO/IP-M i porównaj z z jakimś innym sterowaniem od profesjonalnej maszyny np Haas porównaj rezultaty i wyciąg wnioski może wtedy przestaniesz twierdzić ze sterowanie mach3 po lpt jest profesjonalne. Nawet dla sterowania od chłopaków z cs-labu jeśli chodzi o płynność przyspieszeń mach3 jest problemem.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 13 lip 2015, 21:43

"Skoro w Polsce można naprawić sterowanie obrabiarki Mitsubishi elementami kupionymi w Polskim sklepie to jak podzielić systemy sterowania na profesjonalne czy amatorskie?"

Cóż ty bełkoczesz kolego? co ma naprawa wspólnego ze sterowaniem?

Manrul1234 nie mam już dziś czasu za wiele ale tak na szybko profesjonalne sterowanie to cały zestaw komponentów testowanych i dobranych żeby wszystko współgrało.
Czyli oprogramowanie sterujące, servo drivery, servo motory, cały moduł sterujący i w pip różnych dodatków na panelu sterowania kończąc.
Oczywiście w profesjonalnych sterowaniach lpt nie uświadczysz z powodu błahego, prędkości (której brak), ethernet to minimum.
Cs- Lab produkuje ciekawe rozwiązania półprofesjonalne które wszystkie chińczyki z alle biją na głowę, także jak można napisać że różnicy nie ma?, nie zrozumiałe dla mnie :roll:
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”