Mentlik w głowie początkującego- temat CNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Mentlik w głowie początkującego- temat CNC

#1

Post napisał: peezeet » 26 sty 2015, 02:32

Witam wszystkich uprzejmie. Nie ja jeden pewnie zadaje takie lamerskie pytanie ale od jakiegoś czasu próbuję wgryźć się w temat.
Problem jest taki że nie jestem w stanie znaleźć wiele prostych odpowiedzi na banalne pytania. Zdobywanie wiedzy od d...py strony niczemu nie służy i działa wręcz destrukcyjnie na mój zapał.
Tracę mnóstwo czasu na przekopywanie setek tematów i postów z których i tak wyłuskane skrawki informacji wprowadzają mnie bardziej w błąd niż uczą. Szkoda że wzorem innych portali nie ma przyklejonych wątków krok po kroku dla początkujących.
Nie dam rady bez Waszej pomocy! Proszę przynajmniej o linki do wartościowych tematów.

- jak powinno dobierać się elementy sterowania małej tokarki cnc?
-czy sterowanie można z czasem rozbudować np. o zmieniarkę narzędzi?
-jak realizowane jest sterowanie zmieniarką?
-moc silników k. prąd, sterowniki, czy powinny mieć zapas prądowy(jaki)
-czy jeden zasilacz, czy osobny dla każdego sterownika?
-enkoder do wrzeciona jaki czy np.1000 pulsów to jest problem?
-czy składać samemu czy gotowca?
-czy sterowniki są uniwersalne np. do macha i linuxacnc, inne?
-czy można zastosować dwa zadajniki mpg (osobne kółka na każdą oś bez konieczności przełączania)
Czy można sterować zamiennie z dwóch programów z jednego kompa np. mach3 i linuxcnc
(chodzi o problemy macha z gwintowaniem)?
Pliss!



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 26 sty 2015, 12:19

1- tak by sprostały Twoim wymaganią co do dokładności oraz prędkości
2- tak
3- nie wiem ale właśnie toczy się temat Głowica rewolwerowa VDI i może sie dowiemy
4- napiszesz np. do Marka że chcesz silniki 4,2Nm a On reszte elektroniki dobierze
5- mam 1 toroid
6- mam tarcze na 36 otw. i jest ok. Czy 1000 łyknie PC nie wiem
7- ja składam sam
8- te na LPT tak
9- chyba tak ale trzeba wiedzieć jak to skonfigurować
10- tak i nie jak zaczniesz detal w Mach a chesz konczć w linuxcnc musisz złapać zera
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: peezeet » 26 sty 2015, 14:07

Bardzo dziękuję, mały krok do przodu:)
Otóż nie nogę sobie tak dobierać z czapki elementów sterowania gdyż zamówiłem tokarkę za granicą już częściowo przygotowaną do CNC - posiada śruby kulowe na dwóch osiach, krańcówki i silniki bipolarne 6A, 300Ncm oraz dodatkowo poprosiłem o dostępny w opcji za dużą kasę encoder 1000 pulsów ( nie znając dogłębnie tematu myślałem że taki jest ok.).
Muszę się ogarnąć jak najszybciej z tym sterowaniem bo jak okaże się że koszty są zbliżone do sterowania fabrycznego to mam jeszcze kilka dni żeby wprowadzić korektę zamówienia.
Pewnie od początku zdecydował bym się na to fabryczne sterowanie tylko że ono obsługiwane jest jakimś firmowym mało znanym programem tylko w języku Niemieckim i Angielskim i brak jest jakichkolwiek tutoriali i innych materiałów pomocniczych. A to dla początkującego przecież podstawa. Poza tym stać mnie by było tylko na wersję nccad 75 (basic turning software) a gwinty dopiero w wersji profesional ta już przekracza moje możliwości.
Kolejne bardzo ważne dla mnie pytanie czy takie fabryczne sterowanie może być tak skonstruowane żeby nie można było zastosować innego oprogramowania niż to w komplecie? Czy istnieje ewentualna możliwość tuningu aby przerobić to na moje potrzeby?
Aha może powinienem dodać że od kilku tygodni mam małą chińską frezarkę-ploter z Mach3, która po lekkim tuningu stołu spełnia moje oczekiwania i jakoś pomału zaczynam ją ogarniać.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 26 sty 2015, 15:07

peezeet pisze:Kolejne bardzo ważne dla mnie pytanie czy takie fabryczne sterowanie może być tak skonstruowane żeby nie można było zastosować innego oprogramowania niż to w komplecie?
jak ktoś chce to może np. sterownika na piko nie obsłużysz na linuxcnc (chyba że go rozbebeszysz )

Skoro wiesz jakie silniki napisz do Marka np.przez allegro http://allegro.pl/silnik-krokowy-6-9nm- ... 56795.html że masz takie silniki
peezeet pisze:silniki bipolarne 6A, 300Ncm
i chcesz do nich zasilanie, sterowanie, płytę opto. , moduł przekaźników i moduł enkodera jak tokarka ma falownik to tez moduł PWM. Do enkodera potrzebna jeszcze tarczka jak np. taka + mocowanie transoptorów - zobacz na moim filmiku ok. 6:44 min masz frezarkę cnc to sobie wykonasz. Możesz też Marka zapytać czy PC łyknie twoje 1000 impulsów może coś doradzi.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: peezeet » 26 sty 2015, 16:09

Fajny filmik, obejrzałem dwa razy, kawał dobrej roboty. Świetnie mi się ogląda do momentu jak się pojawiają kabelki, od tego momentu to dreszcze po plecach. :). Podobny patent z suportem i dodatkowymi narzędziami to bym chciał u siebie zrobić, a w przyszłości zmieniarkę z jakimś pneumatycznym blokowaniem. Tam jest taki mały uchwyt wiertarski i czy nie jest skomplikowane ustawienie go w osi wrzeciona? Czy może jakaś krańcówka go centruje?
Z Markiem już rozmawiałem ma przygotować mi ofertę na sterowanie ale ten enkoder wg. niego stwarza pewne problemy, lepiej jak by był mniejszej rozdzielczości.
Tokarka ma falownik bo jest płynna regulacja ale dwu stopniowa, od 30 do 490 obr/min i od 150 do 2300 obr/min. trzeba paski przerzucić. Silnik 1,4kW, w całym zakresie prędkości ma ten sam moment obrotowy to pewnie można by pokombinować z przełożeniami i to wypośrodkować ale i tak mi się wydaje że ten drugi zakres prędkości większość operacji mi obsłuży. Pozdrawiam P.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 26 sty 2015, 19:56

peezeet pisze:Tam jest taki mały uchwyt wiertarski i czy nie jest skomplikowane ustawienie go w osi wrzeciona? Czy może jakaś krańcówka go centruje?
Ustawiam na diatest inaczej zwany pulpitasem.
peezeet pisze:Tokarka ma falownik bo jest płynna regulacja ale dwu stopniowa
to trzeba zobaczyć jaki i czy ma regulacje 0-10V - wtedy można dać do niego moduł PWM
Ps. Dziękuję za wyrazy uznania :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: peezeet » 28 sty 2015, 15:09

adam Fx pisze:Ustawiam na diatest inaczej zwany pulpitasem.
A jak konkretnie to robisz by było szybko, łatwo i przyjemnie?

Jak długi masz przebieg osi "z" w swojej tokarce?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 28 sty 2015, 19:07

peezeet pisze:A jak konkretnie to robisz by było szybko, łatwo i przyjemnie?
No teraz to podpadłeś :razz: przecież jest na moim kanale



Przejazd ze 120mm
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: peezeet » 28 sty 2015, 19:38

Hee jak się hurtem ogląda... to uciekło :oops:
A jaka tolerancja Cię satysfakcjonuje?
U mnie stolik ma 270mm to trochę narzędzi się zmieści.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 28 sty 2015, 19:51

peezeet pisze:A jaka tolerancja Cię satysfakcjonuje?
Przy ustawianiu? do 0,01 (na więcej mój czujnik nie pozwala)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”