Wymiar w programie 3D a program sterujący CNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
kazziu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2014, 18:44
Lokalizacja: Nowy Targ

Wymiar w programie 3D a program sterujący CNC

#1

Post napisał: kazziu » 19 gru 2014, 19:00

Witam wszystkich serdecznie.
Mam pytanie odnośnie przygotowania pliku pod frez CNC. Model który stworzyłem w programie Zbrush mam zamiar wyfrezować jako formę do odlewu poliuretanowego i chciałbym wiedzieć czy w standardowych softach do obsługi CNC jest możliwość przekształcenia modelu w negatyw tak aby można było wyfrezować formę odlewniczą czy muszę to przygotować w programie 3D, kolejne sprawa to wymiary, otóż jako bazę do wykonania modelu wykorzystałem obrys i znam jego całkowity wymiar wys x szer, natomiast w programie Zbrush można jedynie szacować wymiar i to bez większej dokładność, na domiar aby wykonać poprawnie odlew muszę podzielić model na kilka części i frezować je oddzielnie. Dlatego też chciałem się dowiedzieć czy soft CNC ma możliwość nestingu wielu elemetnów np. w postaci plików STL następnie poskładanie ich do kupy i zwymiarować razem jako całość wg. orginalnego wzorca z obrysu? Miałbym wtedy każdy element poprawnej wielkości... czy też muszę to również wcześniej zwymiarować w innym programie 3D lub CADzie?
Pozdrawiam i przepraszam jeżeli to jest zły dział.



Tagi:


Hans 3
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 23 lis 2014, 17:30
Lokalizacja: sosnowiec

#2

Post napisał: Hans 3 » 19 gru 2014, 23:47

Daj gotowy obraz modelu w 3 rzutach na forum a nie pisz o "nestingu" i "fikupiku". Kupa się znajdzie.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Wymiar w programie 3D a program sterujący CNC

#3

Post napisał: oprawcafotografii » 20 gru 2014, 11:40

Przygotuj sobie dokladne bryle kazdego kawalka formy dokladnie tak jak ma wygladac.
Pozniej w CAMie generujesz sciezki dla maszyny.

Nie wiem jak sobie wyobrazasz wykonanie formy jesli program nie pozwala Ci
kontrolowac dokladnie wymiarow???

q


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 21 gru 2014, 11:07

Witam
Co do programów robiących negatywy to poszukaj w sieci "b2g" jest to darmowiec w którym stworzysz negatyw i wyeksportujesz do stl. A tak poza tym to w CAD narysuj sobie cała forma tak jak powinna wyglądać oczywiście zgodnie z wymiarami i ją podziel na cześci które będziesz mógł frezować. Większość CAD-ów ma taką funkcje "podziel". Jeżeli zrobisz to zgodnie z wymiarami w projekcie a później podzielisz to możesz być pewien, że wymiary całości będą zgodne. A jak już będziesz miał trzy części tej formy to wtedy przygotuj sobie obróbke dla każdej części osobno. Takie rzeczy robi się w oprogramowaniu CAD/CAM a nie sterowniku frezarki tym bardziej, że forma odlewnicza to raczej jest bryła 3d.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”