częstotliwosc rezonasowa a program sterujacy

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

częstotliwosc rezonasowa a program sterujacy

#1

Post napisał: wood carver » 24 lip 2007, 19:06

witam!
Czy są wam znane jakieś programy sterujace, w któych istniałąby możliwość omijania częstotliwości rezonansowej... mówiac krótko- omijana jest ta częstotliwosc taktowania, przy której sa największe wibrajce. oczywiscie zagadnienie nie jest proste, ponieważ osie interpolują, a więc ingerncja w predkos jednej z nich, pociaga za sobą zmianę prędkości drugiej...



Tagi:


vector11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 296
Rejestracja: 31 gru 2004, 01:18
Lokalizacja: N1 NOKTO

#2

Post napisał: vector11 » 24 lip 2007, 21:41

programów przetestowałem dużo, ale w żadnym nie znalazłem takiej opcji - a faktycznie byłoby to niezłe; ale ciężkie do realizacji - nie dość, że na bieżąco trzeba wyliczać trajektorię, to jeszcze omijać...

pomysł niezły - Panie Piotrze - nowa opcja do STEP2CNC :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 24 lip 2007, 22:21

gdyby w step cnc pojawiła się taka opcja, kupiłbym go od razu... i jeszcze prpopagował za darmo wsród innych.....
szczególnie drażliwa jest częstotliwosc przy której silnik robi około 1 obr/sekunde... ja pomijam dyskonfort pracy.. bardziej chodzi mi o stan ułożyskowania.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#4

Post napisał: triera » 24 lip 2007, 23:08

...tłumik...
da się nawet zamontować przy silniku z "jednostronną" osią.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 25 lip 2007, 00:03

i jest to chyba nieuniknione...


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#6

Post napisał: faniron » 04 sie 2007, 10:46

A może lepszym rozwiązaniem są serva ? :mrgreen:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 23 sie 2007, 23:18

wood carver pisze:szczególnie drażliwa jest częstotliwosc przy której silnik robi około 1 obr/sekunde... ja pomijam dyskonfort pracy.. bardziej chodzi mi o stan ułożyskowania.
Dla czego Kolega martwi się o łożyska?
Moment obrotywy w silniku krokowym nie powstaje tak jak w tłokowym. Wirnik i stojan "zazębiają się magnetycznie" przynamniej w dwóch miejscach na obwodzie. Wibracje mają charakter wyłącznie obrotowy i łożyska cierpieć nie powinny. Co innego sprzęgło, ono "obrywa" tym bardziej, im większą inercję ma napędzana śruba. Oczywiście jeśli napęd przenoszony jest za pośrednictwem kół i pasa zębatego to obawy są słuszne.

Wracając do tematu, kolega markcomp77 pisał o sterownikach tłumiących dynamicznie rezonanse silnika. Trzeba by przejrzeć Jego posty.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: jarekk » 24 sie 2007, 17:16

gdyby w step cnc pojawiła się taka opcja, kupiłbym go od razu... i jeszcze prpopagował za darmo wsród innych.....
szczególnie drażliwa jest częstotliwosc przy której silnik robi około 1 obr/sekunde... ja pomijam dyskonfort pracy.. bardziej chodzi mi o stan ułożyskowania.
To o co kolega prosi byłoby możliwe do realizacji przy użyciu dość prostego zabiegu - dla krytycznych częstotliwości pracy należałoby albo sztucznie ją ominąć ( zwiększając/zmniejszając częstotliwość - oczywiste) albo dodając czynnik losowy ( w krytycznym obszarze prędkość "wektora" nie byłaby stała ale by zawierała mały czynnik stochastycznie zmienny - aby likwidować rezonans).

Jak duża jest ta strefa rezonansu ?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 24 sie 2007, 18:07

jarekk pisze:To o co kolega prosi byłoby możliwe do realizacji przy użyciu dość prostego zabiegu - dla krytycznych częstotliwości pracy należałoby albo sztucznie ją ominąć ( zwiększając/zmniejszając częstotliwość - oczywiste) albo dodając czynnik losowy ( w krytycznym obszarze prędkość "wektora" nie byłaby stała ale by zawierała mały czynnik stochastycznie zmienny - aby likwidować rezonans).
Zaryzykuję twierdzenie, że zastosowanie symetrycznego czynnika losowego w całym zakresie prędkości obrotowej może znacznie poprawić tłumienie rezonansów mechanicznych. Pod pojęciem "symetryczny" rozumiem, że poprawka generowana jest co drugi okres sygnału STEP, natomiast jej wartość jest dodawana dla impulsów nieparzystych a odejmowana dla parzystych, lub odwrotnie. Oczywiście wartość generowanej poprawki musi być proporcjonalna do częstotliwości i raczej nie powinna przekraczać 30% okresu. To oczywiście trzeba sprawdzić empirycznie.

W podobny sposób pracują oscyloskopy cyfrowe, w których czynnik losowy powoduje fluktuację momentu rozpoczęcia przetwarzania. Dzięki temu przebiegi o częstotliwości zbliżonej do krotności podstawy czasu mogą być prawidłowo obserwowane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”