giętarka do drutu, możliwość pracy z mach/linuxcnc/piko?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#31

Post napisał: 251mz » 23 kwie 2014, 14:55

ArturM pisze:Ja się nie znam - ale była mowa o wprowadzaniu parametrów i była mowa o łatwości -
Przy takiej giętarce za wiele parametrów nie ma :D
Raptem kąt i odległość i cudów nie ma :)
Nie oszukujmy się to nie frezarka ;)

Jeszcze lepiej jak by autor dorwał sobie do tego serwa na rs485/modbusa czy innego dziada
Takich zwykle nikt nie chce bo nie jest łatwo je podłączyć do amatorskiej frezarki/ tokarki itp...
Przez co ich cena jest często gęsto bardzo atrakcyjna.
A do takiego PLC podłączenie to bajka...



Tagi:

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#32

Post napisał: ArturM » 23 kwie 2014, 15:08

251mz pisze:
ArturM pisze:Ja się nie znam - ale była mowa o wprowadzaniu parametrów i była mowa o łatwości -
Przy takiej giętarce za wiele parametrów nie ma :D
Raptem kąt i odległość i cudów nie ma :)
Nie oszukujmy się to nie frezarka ;)
Zawsze na początku mówią, że to będzie proste: 'panie, dwa parametry na krzyż'.
A potem apetyt rośnie.
I pewnego dnia się budzisz przy pisaniu na PLCa programu na giętarkowanie gwiazdek o zadanej średnicy i ilości ramion :mrgreen:
Wolałbyś to drabinkami robić czy w GCode ogarnąć?

Mnie to by jeszcze kusiła możliwość zrobienia wizualizacji tego co będzie gięte :mrgreen:
I tak, dalej i tak dalej - po co się na początku zamykać jak można se za darmochę na jakimś rupieciu LinuxCNC postawić i tylko 'sky is the limit' :)


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#33

Post napisał: saymon5e » 23 kwie 2014, 20:28

Jak to mówią "miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle", chodzi o to że zanim przyjechały do mnie wszystkie elementy z których chciał bym ją poskładać okazało się, że najlepiej by było jak by ona już działała, choć by trzeba przy niej stać i robić za podajnik :P (6 gięć na ponad metrowym odcinku drutu w ilości kilku tysięcy jest wykonalne ręcznie, ale upierdliwe, czasochłonne i ciągle coś krzywo wychodzi).
Wczoraj przyjechał do mnie jeden z silników ze sterownikiem i płytka LPT SSK-MB2.
Chciałem oczywiście przetestować jak to się kręci, podpiąłem płytę pod kompa, pomigała diodami (zapomniałem oczywiście o stanach nieustalonych podczas uruchamiania), popatrzyłem na konfigurację w programie, popatrzyłem do instrukcji, podrapałem się w głowę i poszedłem wyszarpać z wiertarki MI898, kilka minut później silnik ładnie się kręcił.
Program ma potencjał możliwości, ale jeszcze dużo przede mną nauki zanim to opanuję. Myślę że najpierw zajmę się konfiguracją i opanowaniem kilku podstawowych kodów, a później ncgui i bajery.
Typowego PLC-ka nie kupię, drabinek nie umiem robić, a zestaw specjalizowany do sterowania silnikami, który wymieniłem na początku tematu też kosztował by mnie około 2 tys. PC jest gratis z szafy.
Tak wygląda program którym pomagam sobie przy wierceniu szeregu otworów w profilach - bazowanie, 25 przesunięć o stałą odległość, powrót do pozycji wyjściowej.
Obrazek
Te specjalizowane sterowniki programuje się bardzo łatwo, niestety nie są ze sobą zgodne (jeden ma modbus i wbudowaną końcówkę mocy 4A, drugi ma 3 osie, inne oprogramowanie i komendy) no i cena nie zachwyca.
Na sterowanie kupiłem tak wielką szafę, że wejdzie mi tam płyta główna kompa z zasilaczem. muszę jeszcze tylko opracować sposób na szybkie przekładanie okablowania z LPT do MI398 i powinno być dobrze. W godzinach pracy maszynka podziała z mikroindekserem, a potem będę mógł męczyć cnc na linuxie :)

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#34

Post napisał: MlKl » 23 kwie 2014, 22:36

tuxcnc podpowiadał jak okiełznać silniki. Pokombinuj w konfiguratorze, aż silnik ruszy, zapisz config i dostrajaj już poprzez edycję pliku .ini, dokładniej parametru SCALE dla danej osi. Jakie sterowniki zakupiłeś?


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#35

Post napisał: saymon5e » 24 kwie 2014, 00:20

sterownik + silnik 1
http://www.cncprofi.com/sterownik-silni ... kat-1.html + http://www.cncprofi.com/silnikow-krokow ... kat-1.html
zasilanie z trafo i prostownika, na wyjściu mam 68V DC
sterownik + silnik 2
http://www.ebmia.pl/sterownik-silnika-k ... 41519.html + http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-6086 ... 11135.html
zasilanie z zasilacza impulsowego 36V (miał być 48V, ale wykupili)

[ Dodano: 2014-04-25, 00:04 ]
Czasu dziś zbytnio nie miałem, ale podpiąłem mniejszy silnik w końcu do komputera, dzięki temu zacząłem w końcu ogarniać o co chodzi w stepconf. Pomęczyłem trochę silnik w opcji testowania osi i obejrzałem sobie jak działa oś X podczas wykonywania napisu linuxconf z jednego z przykładów. Do tej pory nie wiem, jak mi się udało pozbyć opcji "bazuj wszystkie" i wymienić ją na "bazuj oś" która przynajmniej działa jak powinna.
Szkoda, że nie mam do zrobienia jakiegoś plotera czy wypalarki, było by łatwiej, bo właściwie po przejściu przez stepconf wszystko jest gotowe do działania.

Mógł by mi ktoś powiedzieć dlaczego niektóre z przykładów wydają się być pisane "bardziej ludzkim językiem"? Nie ma całej litanii jakiegoś kodu z cyframi, tylko blok tekstu wyglądający jak normalny program z pętlami i zmiennymi np: threading.ngc, czy 3dtest.ngc, useful-subroutines.ngc. Za to taki skeleton.ngc mimo komentarzy wygląda bardzo "maszynowo". To jest ten sam G-kod czy z jakimiś dodatkami?

Jutro muszę jeszcze wyjaśnić sprawę piszczącego i syczącego silnika (podczas postoju), podepnę go po inny sterownik 4,5A, a podobny silnik, tyle że bipolarny pod SSK-B12 i powinno się wyjaśnić .

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#36

Post napisał: MlKl » 26 kwie 2014, 08:01

Kod: Zaznacz cały

(program skeleton for use as basis for NC programs)
N0010 G17 G20 G40 G49 (XY plane select, inch mode, cancel diameter comp, cancel length offset)
N0020 G54 G80 G90 G94 (coordinate system 1, cancel motion, non-incremental motion, feed/minute mode)
N0030 G53 G0 Z0 (temporarily cancel offsets, retract quill)
N0040 X0 Y0 (move X and Y to the tool change position, change as required)
N0050 M05 M09 (spindle and coolant off)
(display a message for the operator)
N0060 (MSG,Load tool #1)
N0070 M00 (don't move until the operator presses the S key)
N0080 T1 M06 G43 H1 (change to tool 1 and get its length from the tool table)
(start G0 lines with a .001 second pause to avoid motion blending problems)
N0090 G04 P.001 G0 X1.0 Y1.0 S1000 M3 M8 (rapid to the starting XY, spindle CW, coolant ON, change as required)
N0100 G04 P.001 G0 Z0.25 (rapid to .25" above the part, change as required)
N0110 G0 Z0.25 (rapid to .25" above the part, change as required)
N0120 M05 M09 (spindle and coolant off)
N0130 G53 G0 Z0 (temporarily cancel offsets, retract quill)
N0140 X0. Y0. (move X and Y to the tool change position, change as required)
N0150 T0 M6 (remove tool)
N0160 (MSG,Remove tool)
N0170 M00 (don't do anything until operator presses the S key)
N0180 G49 (cancel length offset)
N0150 M2 (end program)

Kod: Zaznacz cały

(program skeleton for use as basis for NC programs)

G17 G20 G40 G49
G54 G80 G90 G94
G53 G0 Z0 
X0 Y0 
M05 M09 
(MSG,Load tool #1)
M00
T1 M06 G43 H1 
G04 P.001 G0 X1.0 Y1.0 S1000 M3 M8
G04 P.001 G0 Z0.25 
G0 Z0.25 
M05 M09
G53 G0 Z0
N0140 X0. Y0. 
T0 M6 
(MSG,Remove tool)
M00 
N0180 G49
N0150 M2
 
Po oczyszczeniu z komentarzy i nr linni skeleton.ngc wygląda tak jak widać. To normalny g-code bez żadnych udziwnień.

Tam, gdzie są pętle i warunki to już wariacja czysto linuxowa - standardowy g-code tego nie zawiera.


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#37

Post napisał: saymon5e » 29 kwie 2014, 19:03

Jak to mówią "ładnie żarło, ale zdechło". Poskładałem sobie elektronikę już prawie kompletnie, wpisując odpowiednie kody kręcę sobie silniczkami we wszystkie strony, zmieniam prędkości itp, ale zaciąłem się na pewnej sprawie, chodzi o krańcówki bazujące.
W opisie płyty SSK-MB2 ( http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskmb2.htm ) jest napisane, że krańcówki bezpieczeństwa są po 2 na każdą oś i podłącza się je równolegle. Skoro tak, to gdzie się ustawia krańcówki bazujące i jak z nich skorzystać w programie?
Na sterowniku MI 398 mam tak, że krańcówki są dwie na każdą oś, ale jedna z nich pełni funkcję bezpieczeństwa i bazującą jednocześnie (każda z 6 krańcówek ma osobne złącze). Podam przykład w kodzie sterownika z czym mam problem w G-code.
...
... (ustawienia wstępne krok, max prędkość itp)
home (M1; 10.00; 1.00)
wait_motor (M1)
clear_motor (M1)

Te 3 komendy powodują, że silnik nr1 kręci się z prędkością 10 obr/s tak długo aż załączy się krańcówka oznaczana jako lewa dla silnika nr1. Następnie obraca silnikiem w przeciwną stronę z prędkością 1 obr/s do zaniku sygnału. Wtedy wykonywana jest komenda clear_motor ustawiająca w tym miejscu pozycję zerową silnika.
Miał bym prośbę o podpowiedź jak wykonać coś takiego w linuxcnc i g-code.

Przy okazji chciałem jeszcze zapytać o podłączenie czujnika indukcyjnego do płyty SSK-MB2 jeśli się ktoś akurat orientuje. Chodzi o to, że płyta podaje na czujniki bazujące napięcie +5V, na czujniku mam napisane 8-36V, niby na tych 5V działa, ale nie wiem jak pewne będzie to działanie. Czy mogę dać na czujnik napięcie +12V z zasilania krańcówek bezpieczeństwa?
Jak to mi zacznie działać, to już tylko pozostanie dokończyć część mechaniczną i poskładać całość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”