sruba z tokarki

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

sruba z tokarki

#1

Post napisał: 251mz » 26 sty 2005, 19:50

przy zwyklej tokarce mamy mozliwosc wytoczenia sruby przez poloczenie posówu do silnika napedzajacego wrzeciono. gdy zrobimy tokarke cnc to trzeba bylo ty to jakos rozwiazac programowo. b silniki na osi x i z a czy bylby potrzebny silnik krokowy do napedu wrzeciona lub moze zwykly silnik tyle ze z czujnikiem predkosci obrotowej i przekazywana by byla do programu ona.?? jak to rozwiazac??



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 26 sty 2005, 23:58

no no dobrze kombinujesz ... było o tym w temacie o tokarce cnc ale nie pamietam dokładnie gdzi jak znajde link wyśle....

ale chodzi tu głównie o zastosowanie serwa na wżwcionie bądź smego enkodera.. ....
niewiem czy mach lub tcnc obsługuje takie cykle ale nasza tokarka ma normalny cykl toczenia gwintu podajsz tylko skok i długość :mrgreen:

[ Dodano: 2005-01-27, 00:06 ]
http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic. ... ight=#2112
no jest tu.....

ale widziałem też inne rozwiązanie zwykłą tokareczke przerobiono na cnc z tym ze pozostwaiona śrube pociagową połącząną przekładniami z wżecionem i zastosowano jeszcze zamek który umożliwa wyłączeni i włażeni ( czyli przekaznie ze śróby na suport siły)

[ Dodano: 2005-01-27, 00:07 ]
oooo yu link do tej tokarki.. http://www.stirlingsteele.com/latheplans.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#3

Post napisał: pit202 » 27 sty 2005, 21:10

odnosnie Mach2/3 to : mach2 nie potrafi robic gwintów na tokarce, ale juz mach3 potrafi
nie wiem jak to dziala i jak sie do tego zabrac bo nie zajmuje sie toczeniem.
PiteR


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

re toczenie gwintu

#4

Post napisał: Mariusz H. » 28 sty 2005, 08:47

W Mach 3 toczenie gwintu odbywa się przy zastosowaniu sprzężenia elektronicznego prędkości obrotowej wrzeciona i posówu osi Z. Jeśli chodzi o to jak to działa to nie ma tam zastosowanego silnika krokowego tylko serwomotor który ma wbudowany enkoder.
Silnik krokowy ma za małe obroty i moc by stosować go na wrzeciona do tokaterk.


Brumer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 01 paź 2004, 21:52
Lokalizacja: wroclaw

#5

Post napisał: Brumer » 01 lut 2005, 19:51

nie ma problemu z toczeniem gwintu na cnc lub nc. funkja wedlug kodu ISO to G33 - czyli sprzegniecie obrotow wrzeciona lub elektrowrzeciona z posuwem. nie trzeba tego robic cyklem (zreszta cykl ogranicza sie do generowani kilku przejsc w G33). Sciagnalem sobie beta wersje Macha 3 i sa tam takie funkcje wiec chyba obsluguje. przy toczeniu gwintu nie tylko potrzeba mocnego silnika we wrzecionie ale takze stabilnego suportu narzedziowego poniewaz pojawiaja sie duze sily odporowe dlatego wieksze skoki nacina sie wchodzac narzedziem stycznie do krawedzi. jestem tu nowy i z tego co zdazylem sie zorientowac to zajmujecie sie tu domowymi wytworami mysli technicznej:) z mojego punktu widzenia zbudowanie w domu tokarki cnc (poza przerobkami konwencjonalnych maszyn) ktora bedzie w stanie nacinac gwinty mija sie z ... nie wiem czym... poniewaz zeby wykonac cos dokladnie trzeba miec maszyne bardziej dokaldna:) a gwinty toczone sa elementami b. dokladnymi:) to nie jakies tam walcowane gwinty srob:) polecam wiec zakup narzynki i gwintownika:) wyjdzie taniej niz uzbrajanie maszyny:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”