Sterowanie liniamii produkcyjnymi PLC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
szafarz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 29 gru 2012, 15:23
Lokalizacja: tarnow

Sterowanie liniamii produkcyjnymi PLC

#1

Post napisał: szafarz » 29 sie 2013, 10:58

Witam


Opisze sprawę od początku

Kończę teraz mgr - bronie się, i mam ochotę jeszcze na inżyniera i myślę, szukam różnych szkół kierunków i specjalności. Mój kolega pracuje w Niemczech ma własną firmę spawalniczą i jeździ po fabrykach i spawa rurociągi. I mówi żebym się nauczył ustawiania czy programowania linii produkcyjnych w fabrykach. Mówi że Niemcy ostatnio ściągali człowieka z Francji żeby zaprogramował taką linie. Że gość posiedział dzień przy laptopie naprawił i wziął konkretna kasę i pojechał.

No i moje pytanko jak wygląda sprawa z tym programowaniem linii produkcyjnych. Na wstępie zaznaczę że jeśli w przyszłości praca w tym kierunku to tylko zachód Europy.

Ale do tego jeszcze daleko.

Pierwsza sprawa to czy to ustawianie tych linii to właśnie programowanie sterowników PLC ?

Następnie gdzie i na jakim kierunku się tego nauczyć, najlepiej zaocznie ale nie wiem czy na zaocznych się tego nauczę, lub może jakieś szkolenia czy kursy zamiast studiów w tym kierunku - mieszkam koło Krk?

Czy jest to trudna rzecz ustawić takie maszyny?

Jaka tak realnie i naprawdę kasa może z tego być w Polsce a jaka zachód?

Dzięki każdemu za pomoc



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 29 sie 2013, 13:04

szafarz pisze: Mówi że Niemcy ostatnio ściągali człowieka z Francji żeby zaprogramował taką linie
Ściągnęli nie dlatego, że nie mają fachowców u siebie, ale pewnie linia produkcyjna była z francuskiej firmy i potrzebowali serwisanta od producenta (który oprócz ogólne wiedzy, zna kody serwisowe aby przeprowadzić diagnostykę i ma oprogramowanie diagnostyczne). Na takiej zasadzie do nas ściągają serwisantów z Niemiec czy innego kraju. Wiele poważnych maszyn ma diagnostykę przez internet i często nie potrzeba wizyt serwisu w prostych sprawach. Podłączasz maszynę do internetu, producent przeprowadza diagnostykę i mówi, którą śrubkę masz dokręcić i gdzie szukać problemu. Programowanie konkretnych linii produkcyjnych wymaga szkolenia u konkretnego producenta takiej linii. Nie jest to skomplikowane, bo jak masz serwisówkę, szkolenie od producenta i ogólną wiedzę o sterowaniu w automatyce to jest to do ogarnięcia. W szkole poznasz tylko wiedzę ogólną.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”