Programowanie - od czego zacząć, jaki język, kompilatory itp

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#21

Post napisał: jasiu... » 25 cze 2013, 16:16

Panowie, uporządkujmy sytuację.

Jeśli potrzebna jest ścieżka na formę wtryskową, choćby na jakąś zabawkę, to bez komputera się tego nie zrobi. Oczywiście, Autocad na tym komputerze przyda się najmniej, bo daną zabawkę trzeba nie narysować, ale wykonać wirtualny model. W autocadzie praca z bryłami, czy powierzchniami jest bardzo nieintuicyjna, bo nie do tego ten program służy.

Jeśli potrzebna jest obróbka w dwóch osiach, korzystne jest napisanie programu "z palca". Zysk jest taki, że mamy pełną kontrolę z wchodzeniem na ścieżkę skompensowaną i nad schodzeniem z tej ścieżki. Poza tym włączenie np. wiercenia, czy gwintowania w programach CAM, ja uważam za przejaw co najmniej ekstrawagancji.

Jeszcze raz - obróbka powierzchni formy - kilka tysięcy (kilkadziesiąt) linijek kodu i to można jedynie w modelerze i CAMie opanować.

Obróbka elementów maszyn (na przykład), czy innych części, gdzie kształty są prosto zdefiniowane - tutaj można pisać albo "na maszynie", albo - wygodniej - po prostu w notatniku byle jakiego komputera. Można znaleźć taki notatnik, który podświetla składnię, wtedy jest wygodniej.



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#22

Post napisał: Raven » 25 cze 2013, 22:23

Jasiu - to może uporządkujmy do końca...

Co komuś kto ma:
- blade pojęcie o obróbce,
-porównywalne o G-Code;

Po takich super narzędziach jeżeli jego ideą jest nauczyć się GCode w celu napisania programów wspomagających przy tworzeniu GCode.

Może źle zrozumiałem zamiary i ambicje autora tematu, ale taki obraz mi się wykreował.


krzesło
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:54
Lokalizacja: częstochowa

#23

Post napisał: krzesło » 26 cze 2013, 22:36

Witam syukam programu do gitarki cođ podobnego jak w linku poydrawiam i prosy o pomoc
http://www.macri-italia.pl/gietarkadoru ... wanie.html
krzesło


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#24

Post napisał: kubus838 » 27 cze 2013, 11:56

krzesło pisze:Witam syukam programu do gitarki cođ podobnego jak w linku poydrawiam i prosy o pomoc
http://www.macri-italia.pl/gietarkadoru ... wanie.html

To może napisz jak ta gitarka ma wygladać. To może ten program zrobimy.

robert

i ustaw sobie klawiature

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#25

Post napisał: k-m-r1 » 03 lip 2013, 12:21

krzesło, do tej pory nie spotkałem sie z takim programem ALe dostosowałem macha do potrzeb i maszyna jeszcze działa gdnie prety na budowe i na fndamety do fi12 max

Linyx-a też z pewnosci da sie dostosowac do giecia


co do tematu każdy kto pyta o programowanie cnc
w ierwszej kolejnsci powinien poszukac 2- 3 ksiażki o programowaniu
przeczytac przynajmniej 1 ze zrozumieniem

i dalej pomyślec co chce
ksiażek jest od groma w ksiegarni na allegro i homiku :)

z pewnosci jak poprosisz nie jedna osoba wyśle swoje zbiory
dlatego że każdy zaczyna w ten sposób
bez zrozumienia i minnimum pojecia nic nie zrobisz i nie zrouzmiesz co to ofset czy kompensacja naredzia

bedziesz miał sucha wiedze i g91 to potem na maszynie za 1-2 lata bedziesz obcykany o ile nie zmienisz fahu

auto cad był kiedyś

teraz jest lepsze oprogramowanie
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


krzesło
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:54
Lokalizacja: częstochowa

program do giętarki cnc

#26

Post napisał: krzesło » 03 lip 2013, 23:35

Witam jeśli chodzi o giętarkę to już mam jest to coś podobnego sterowane mach3 tylko mam problem z pisaniem programu wykonawca maszyny zrobił mi program do pisania programów ale to jest na zasadzi że piszę się wzór a ja chciałbym żeby to było tak jak w programi przesłanym wcześniej że jak piszę np. przegnij o 45 stopni o promieniu 50 żeby było to pokazane graficznie , może wystarczy przerobić tylko ten program co mam ??? jeśli macie takie zdolności to proszę o pomoc mogę przesłać na emaila filmik dokładnie mojej maszyny oraz program do pisanie plików do gięcia

[ Dodano: 2013-07-04, 22:49 ]
witam odnalazłem jeszcze fajną stronę jest tam pokazana ta maszyna i programowanie tylko gdzie zdobyć coś takiego ??

http://www.neu-gmbh.de/site/en/produkte ... amming.php
krzesło


krzesło
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2013, 15:54
Lokalizacja: częstochowa

programowanie

#27

Post napisał: krzesło » 15 lip 2013, 19:00

przesyłam filmik mojej maszyny, jest pokazane jak gnie nogę do krzesła podobnego na zdjęcie
Załączniki
giętarka.rar
giętarka
(8.16 MiB) Pobrany 342 razy
krzesło

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”