Programowanie - od czego zacząć, jaki język, kompilatory itp

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#11

Post napisał: jasiu... » 22 cze 2013, 10:28

Z sposobu zadawania pytań widać, że pojęcia o CNC nie masz żadnego.

G-kod, to instrukcja dla obrabiarki. Składa się z litery (albo słowa) (G, ale może być też M, czy inne - w cyklach). W większości te instrukcje dla wszystkich maszyn są jednakowe. G0 oznacza szybki najazd na zadany dalej punkt XYZ, M8 to włączenie chłodziwa itd. To się pisze w notatniku i tego się nie kompiluje.

Owszem, są programy, które służą do wprowadzenia kształtu, a następnie na tej podstawie generują ścieżkę narzędzia. Jest ich dużo. Obejrzyj sobie najprostsze - Powtarzam, toczenie, a więc obróbka 2D jest najprostszą obróbką.

Kurs? A po co? A wiesz, co chcesz "programować"? Znasz zasady rysunku technicznego, żeby wiedzieć o jaki przedmiot chodzi, Znasz zasady obróbki? Wiesz jaka może być głębokość warstwy skrawanej w poszczególnych sytuacjach? Jakie są inne parametry, np. prędkość skrawania? CNC to pomoc dla osób, zajmujących się obróbką (toczenie, frezowanie, wycinanie). Może najpierw warto byłoby zająć się poznaniem zasad samej obróbki. Może warto zacząć od podręczników dla tokarzy, frezerów. Inaczej, to byłoby uczenie się prowadzenia samochodu bez jakiejkolwiek wiedzy na temat przepisów obowiązujących na drodze. Przemyśl to. Najpierw musisz wiedzieć co i jak robić, a później wytłumaczyć to maszynie - do tego służy oprogramowanie CNC.

Autocad jest standardem w wykonywaniu dokumentacji i do CNC właściwie sie nie nadaje. W sytuacji, kiedy chcesz wykonać np. formę wtryskową, musisz jej kształt dokładnie zamodelować i po modelu w odpowiedni sposób "puścić narzędzie". Modelowanie - tu masz sporo programów, ja preferuję Rhinoceros, bo dla mnie najłatwiejszy, ale są i inne, popularniejsze. Generowanie kodu - widziałeś na Youtube w Alphacamie, takich programów też jest sporo i masz je opisane na tym forum. Przejrzyj stronę początkową forum, zorientujesz się.



Tagi:

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

Re: Programowanie - od czego zacząć, jaki język, kompilatory

#12

Post napisał: Magneto86 » 22 cze 2013, 12:04

cnc_piotrek pisze:Cześć,
Chciałbym nauczyć się programować w CNC. Wcześniej nie miałem do czynienia z obrabiarkami, ale wydaje mi się do ciekawy temat i chciałbym go pogłębić.
Póki co studiuję informatykę i mam tam programowanie głównie dla PC.
A masz ty jakieś pojęcie o obróbce skrawaniem? O narzędziach? O obrabiarkach? O rysunku technicznym? O tolerancjach?
Bo jeżeli nie, to zaczynasz od d... strony
Obrazek


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 23 cze 2013, 11:25

kubus838 pisze: Żeby zacząć się bawić w cnc musisz wiedzieć, że jest potrzebne oprogramowanie CAD i oprogramowanie CAM i oczywiście program do sterowania obrabiarką. W programie CAD rysujesz jakiś element[....]
Jeżeli już masz "coś" narysowane i gotowe, w programie CAM tworzysz tzw. współrzedne narzędzia zwane ścieżką narzędzia lub g-codami.
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to w programie CAD tworzę graficzne odwzorowanie elementu, później tą grafikę eksportuję do programu typu CAM po to by mieć w nim podgląd obrabianej rzeczy (jak w filmie od WZÓR) i piszę g-kod - lub jeżeli program to oferuje to za pomocą jego funkcji wyznaczam ścieżki, które prowadzą narzędzie frezujące/toczące po materiale ? Dobrze rozumiem?

Później gotowy g-kod (stworzony pod daną maszynę/jej procesor) wrzucam do maszyny obrabiającej.
Pytanie czy różne postprocesory/sterowniki mocno się od siebie różnią? Tzn czy pod każdy składnia programowania jest inna?[/quote]


Prawie dobrze zrozumiałeś.
1. Tak tutaj dobrze zrozumiałeś w programie CAD tworzysz sobie bryłe/element według podanych wymiarów i od razu możesz zobaczyć jak to wygląda. Mozesz wydrykować zwymiarować. Czyli gotowy element już masz i widzisz jak on wygląda i jak będzie wyglądał po obróbce.

2. Po zakończeniu zabawy w CAD-zie przechodzisz do oprogramowania CAM. W CAM-ie otwierasz plik z przygotowanym elementem(nie które CAD-y mają zintergrewane CAM-y), musisz ekreślić wymiar materiału i rodzaj narzędzia. W CAM-ie poprostu określasz współrzędne po jakich będzie poruszało się narzędzie i szybkość obrotu(w przypadku frezarki) i prędkość "przesuwania" się w trakcie obróbki jak i tzw. "przejazdów czystych"
W CAM-ie tworzysz plik nc lub txt. W tym pliku są zachowane współrzędne jak ma "chodzić" narzędzie po materiale. Oczywiście aby stworzyć plik nc czyli g-kody do danej obrabiarki to musisz wiedzieć jaki program steruje ta obrabiarką, czyli jakim postprocesem sterowana jest obrabiarka. Ale tak mówiąc krótko w CAM-ie tworzysz "mapę" przejazdów narzędzia po materiale tak aby po obróbce uzyskać ten element/bryłe którą stworzyłeś narysowałeś w CAD-zie.

I to jest najprostsze wytłumaczenie do czego jest CAD i CAM. Jeżeli zaczniesz "bawić" się obrabiarką cnc to poznasz różnego rodzaju funkcje programów CAM. W przypadku oprogramawania CAD to z reguły wszystkie działają podobnie i nauka jest dosć prosta tylko czasochłonna.

robert

[ Dodano: 2013-06-23, 11:30 ]
kubus838 pisze: Żeby zacząć się bawić w cnc musisz wiedzieć, że jest potrzebne oprogramowanie CAD i oprogramowanie CAM i oczywiście program do sterowania obrabiarką. W programie CAD rysujesz jakiś element[....]
Jeżeli już masz "coś" narysowane i gotowe, w programie CAM tworzysz tzw. współrzedne narzędzia zwane ścieżką narzędzia lub g-codami.
Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem, to w programie CAD tworzę graficzne odwzorowanie elementu, później tą grafikę eksportuję do programu typu CAM po to by mieć w nim podgląd obrabianej rzeczy (jak w filmie od WZÓR) i piszę g-kod - lub jeżeli program to oferuje to za pomocą jego funkcji wyznaczam ścieżki, które prowadzą narzędzie frezujące/toczące po materiale ?

Później gotowy g-kod (stworzony pod daną maszynę/jej procesor) wrzucam do maszyny obrabiającej.
Pytanie czy róż


Prawie dobrze zrozumiałeś.
1. Tak tutaj dobrze zrozumiałeś w programie CAD tworzysz sobie bryłe/element według podanych wymiarów i od razu możesz zobaczyć jak to wygląda. Mozesz wydrykować zwymiarować. Czyli gotowy element już masz i widzisz jak on wygląda i jak będzie wyglądał po obróbce.

2. Po zakończeniu zabawy w CAD-zie przechodzisz do oprogramowania CAM. W CAM-ie otwierasz plik z przygotowanym elementem(nie które CAD-y mają zintergrewane CAM-y), musisz ekreślić wymiar materiału i rodzaj narzędzia. W CAM-ie poprostu określasz współrzędne po jakich będzie poruszało się narzędzie i szybkość obrotu(w przypadku frezarki) i prędkość "przesuwania" się w trakcie obróbki jak i tzw. "przejazdów czystych"
W CAM-ie tworzysz plik nc lub txt. W tym pliku są zachowane współrzędne jak ma "chodzić" narzędzie po materiale. Oczywiście aby stworzyć plik nc czyli g-kody do danej obrabiarki to musisz wiedzieć jaki program steruje ta obrabiarką, czyli jakim postprocesem sterowana jest obrabiarka. Ale tak mówiąc krótko w CAM-ie tworzysz "mapę" przejazdów narzędzia po materiale tak aby po obróbce uzyskać ten element/bryłe którą stworzyłeś narysowałeś w CAD-zie.

I to jest najprostsze wytłumaczenie do czego jest CAD i CAM. Jeżeli zaczniesz "bawić" się obrabiarką cnc to poznasz różnego rodzaju funkcje programów CAM. W przypadku oprogramawania CAD to z reguły wszystkie działają podobnie i nauka jest dosć prosta tylko czasochłonna.

robert


Autor tematu
cnc_piotrek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:22
Lokalizacja: Tychy

Re: Programowanie - od czego zacząć, jaki język, kompilatory

#14

Post napisał: cnc_piotrek » 23 cze 2013, 15:06

Magneto86 pisze: A masz ty jakieś pojęcie o obróbce skrawaniem? O narzędziach? O obrabiarkach? O rysunku technicznym? O tolerancjach?
Bo jeżeli nie, to zaczynasz od d... strony
Rysunek techniczny i tolerancje znam,zasady działania frezarki i tokarki .Miałem mieć zapewniony kurs na operatora i się przygotowywałem, ale z pewnych przyczyn nie wypaliło.
Wiadomo, że to za mało, ale będe próbował ogarnąć temat - a nuż sie uda :)

kubus838 - dzięki za wytłumaczenie, ściągnąłem symulator i czytam coś w rodzaju kursu,ale jest niestety po angielsku.

Tyle informacji mi na początek wystarczy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#15

Post napisał: Magneto86 » 23 cze 2013, 16:28

A to rozumiem - bo wcześniej napisałeś tylko, że studiujesz informatykę
Obrazek

Awatar użytkownika

Prestigio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 22 cze 2013, 11:09
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: Prestigio » 25 cze 2013, 11:43

Witam.

Również mam zamiar się nauczyć jako takiego programowania..
Szczerze mówiąc nie widzę tego jeżeli nie miałeś do czynienia z maszyną.

No ale cóż, tak jak ktoś wspomniał wyżej, zacznij od nauczenia się dobierania prędkości, posuwu czy też grubości skrawanego detalu <-- w tym jest już jakaś podstawa.

Od początku bym nie zawracał sobie głowy CAD-ami i CAM-ami szczerze mówiąc - szkoda czasu.. Kiedyś miałem okazję przez jakiś czas pobawić się w AutoCAD i przydało mi się to tylko na laser - nie myślałem nawet żeby wykorzystać ten program do np frezarki na której pracuję..

Potem warto zwrócić uwagę na G kody np
- G0 - szybki ruch do podanych współrzędnych X Y Z
- G1 - ruch liniowy do wskazanego punktu

ITD ITD - tutaj masz opis G kodów Systemu Fanuc: G Kody

Następnie warto zwrócić uwagę na M Kody np:
M03 - obrót wrzeciona w prawo
M04 - obrót wrzeciona w lewo
M05 - Zatrzymanie wrzeciona

Kod na obrót wrzeciona w prawo z prędkością 2000 obrotów wyglądałby tak:
M03 S2000

Jeżeli zrozumiesz to co napisałem wyżej, weź sobie narysuj jakiś rysunek techniczny ale prosty np wiercenie dwóch otworów i przykładowo frezowanie jednego boku detalu.

Dobierz kody G i kody M / narzędzia. Ustal bazę na detalu a potem napisz program i daj go na forum by ktoś sprawdził ;) Gdy zrobisz dobrze będziesz miał to już jakoś zobrazowane i będziesz mógł robić coś innego np do detalu wyżej dodaj powiększanie otworu frezem itd itd ;d
Początkujący Operator ;]


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#17

Post napisał: kubus838 » 25 cze 2013, 12:25

Prestigio pisze:Witam.

Również mam zamiar się nauczyć jako takiego programowania..
Szczerze mówiąc nie widzę tego jeżeli nie miałeś do czynienia z maszyną.

No ale cóż, tak jak ktoś wspomniał wyżej, zacznij od nauczenia się dobierania prędkości, posuwu czy też grubości skrawanego detalu <-- w tym jest już jakaś podstawa.

Od początku bym nie zawracał sobie głowy CAD-ami i CAM-ami szczerze mówiąc - szkoda czasu.. Kiedyś miałem okazję przez jakiś czas pobawić się w AutoCAD i przydało mi się to tylko na laser - nie myślałem nawet żeby wykorzystać ten program do np frezarki na której pracuję..

Potem warto zwrócić uwagę na G kody np
- G0 - szybki ruch do podanych współrzędnych X Y Z
- G1 - ruch liniowy do wskazanego punktu

ITD ITD - tutaj masz opis G kodów Systemu Fanuc: G Kody

Następnie warto zwrócić uwagę na M Kody np:
M03 - obrót wrzeciona w prawo
M04 - obrót wrzeciona w lewo
M05 - Zatrzymanie wrzeciona

Kod na obrót wrzeciona w prawo z prędkością 2000 obrotów wyglądałby tak:
M03 S2000

Jeżeli zrozumiesz to co napisałem wyżej, weź sobie narysuj jakiś rysunek techniczny ale prosty np wiercenie dwóch otworów i przykładowo frezowanie jednego boku detalu.

Dobierz kody G i kody M / narzędzia. Ustal bazę na detalu a potem napisz program i daj go na forum by ktoś sprawdził ;) Gdy zrobisz dobrze będziesz miał to już jakoś zobrazowane i będziesz mógł robić coś innego np do detalu wyżej dodaj powiększanie otworu frezem itd itd ;d
Tu ja bym się z Tobą nie zgodził. Chyba najpierw nauczyłbym się tworzyć element w programie CAD a później przygotował proces obróbki w CAM-ie i wtedy można sobie obejrzeć cały g-kod jak równiez proces samej obróbki. Jak zdążyłem zrozumieć najpierw proponujesz pisanie g-codu z pulpitu maszyny? Wszystko dobrze tylko pokaż mi osobe poczatkujacą która zaczyna pisać na pulpicie? A jak już zacznie prace to kto będzie mu zlecał "wyprodukowanie" kwadratu z dwoma otworami? Nikt bo takie sytuacje załatwia się bez cnc. Jeżeli ja zaczynam przygotowywać plik na frezarke to zawiera on od 10 000 do nawet 120 000 linni i pokaż mi takiego człowieka który to napisze na pulpicie maszyny? Ja słyszałem, że takie rzeczy ludzie robią - podkreślam słyszałem ale nie widziałem dlatego nie twierdze, że jest to niemożliwe. Niestety jest to nie ekonomiczne.


robert


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: Raven » 25 cze 2013, 13:40

Narysujesz... wygenerujesz... popatrzysz...

I bedziesz się zastanawiał co robi kilkaset linijek kodu...

A wystarczyło by napisać sobie z palca 4 linijki kodu na zrobienie kwadratu.

Nastepnie popatrzeć na różnice w ścieżce narzędzia w zależności od sposobu kompensacji średnicy narzędzia.

Następnie pobawić się maszyną np. w styropianie, i stopniowo przechodzić na twardsze materiały.

Po co ci do tego CAD+CAM??

Zejdź chłopie na ziemię - jak zaczynałeś naukę programowania to nie startowałeś od generatorów aplikacji w oparciu o bazę danych tylko od "hello world".

Zrób to samo w przypadku G-Code a oszczędzisz sobie i innym (przedewszystkim) czasu pytaniami w rodzaju co było piwerwsze - jajko czy kura.

Awatar użytkownika

Prestigio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 22 cze 2013, 11:09
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: Prestigio » 25 cze 2013, 13:53

kubus838 pisze:
Tu ja bym się z Tobą nie zgodził. Chyba najpierw nauczyłbym się tworzyć element w programie CAD a później przygotował proces obróbki w CAM-ie i wtedy można sobie obejrzeć cały g-kod jak równiez proces samej obróbki. Jak zdążyłem zrozumieć najpierw proponujesz pisanie g-codu z pulpitu maszyny? Wszystko dobrze tylko pokaż mi osobe poczatkujacą która zaczyna pisać na pulpicie? A jak już zacznie prace to kto będzie mu zlecał "wyprodukowanie" kwadratu z dwoma otworami? Nikt bo takie sytuacje załatwia się bez cnc. Jeżeli ja zaczynam przygotowywać plik na frezarke to zawiera on od 10 000 do nawet 120 000 linni i pokaż mi takiego człowieka który to napisze na pulpicie maszyny? Ja słyszałem, że takie rzeczy ludzie robią - podkreślam słyszałem ale nie widziałem dlatego nie twierdze, że jest to niemożliwe. Niestety jest to nie ekonomiczne.


robert
No ja uważasz że prędzej się nauczę czegoś zaczynając od pisania prościutkiego programu nawet z pulpitu maszyny niż od zawzinania się na 10 000 linijek co jest dla mnie czystą głupotą na początek...

Nie będziesz umiał zrobić koła nie umiejąc zrobić dobrego kwadratu... ( dla przykładu :P )

Jestem początkujący więc wiem na co ja zwracam uwagę..

Opierać się o generator kodu od początku? ... Co Ci to da? Jak nic z tego nie będziesz wiedział bo nie złapiesz podstaw...

No nic, są ludzie mądrzejsi, ja napisałem swoje zdanie na temat początku i już wypowiadać się nie będę ;)

Pozdrawiam i życzę powodzenia !
Początkujący Operator ;]


DominikMarcin
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 08 gru 2012, 10:19
Lokalizacja: Polska

#20

Post napisał: DominikMarcin » 25 cze 2013, 16:05

witam,
a propo noża:
https://www.cnc.info.pl/topics86/od-pro ... t43267.htm

i mimo woli.
różne są sposoby nauki, a jeśli efekt końcowy jest dobry to metoda była odpowiednia.
Pozdrawiam
Jeden nie wie wszystkiego, ważne aby wyciągać wnioski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”