Protože jsem chtěl přímý výstup z Eagle do cnc, musel jsem použít mikrokontrolér. Zvolil jsem si ATMega16, protože má dostatek vstupů/výstupů a paměti.
MCU komunikuje s PC na rychlosti 9600/8/N/1 a HW řízení pomocí signálu CTS. Načtená data se ukládají do bufferu, potom se dekóduje instrukce a její parametry.
MCU běží na interním oscilátoru 8 MHz.
Czyli jest to ploter wyłącznie do rysowania płytek PCB współpracujący z przeznaczonym do projektowania takich płytek programem Eagle firmy Cadsoft.
Jak to jest dokładnie zrobione to nie napisano, ale pewnie podobnie do rozwiązania które kiedyś zastosowałem.
Komputer PC wysyła dane przez port COM, a kontroler plotera blokuje port po odebraniu jednego rozkazu, wykonuje go i odblokowuje port i tak dalej.
Ja przesyłałem pliki w formacie HPGL, ale można też inne formaty obsługiwać, tego już autor nie podaje, pewnie można się poznać po zawartości kodu źródłowego dla mikrokontrolera, ale mi się po prostu nie chce, mam ważniejsze zajęcia.
Co do LinuxCNC to z definicji nie obsługuje on transmisji przez port szeregowy z uwagi na jego zbyt małą przepustowość.
.
[ Dodano: 2012-06-10, 23:50 ]
Jednak ciekawość okazała się silniejsza.
W mikrokontrolerze jest interpreter języka HPGL.
Autor ostrzega przed błędami.
Do ściągnięcia są też pliki do programu Eagle umożliwiające eksport projektów do formatu rozpoznawanego przez mikrokontroler.
Tak więc raczej z niczym innym ten ploter współpracować nie będzie, chociaż nie można takiej możliwości wykluczyć.
Zresztą HPGL to 2,5D czyli format nie obsługujący głebokości, nadaje się do rysowania ewentualnie wycinania płaskich detali z płyt czy blach.
Zastosowanie tego plotera jest więc bardzo ograniczone.
.