program ?

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#11

Post napisał: x » 21 gru 2006, 23:19

Ambitny ten Makefile. Ale strona ciekawa, wreszcie się dowiedziałem jak działa skaner laserowy. I straciłem zainteresowanie. Laser, kamera, obrotowa scena, megabajty zdjęć - za dużo zachodu. Właśnie się nieśmiało przymierzam do skanera igłowego.

A co do pytania "W jakim środowisku uruchomoć można taki program ?" - pod windowsami też się powinno dać skompilować i uruchomić, tylko trzeba okiełznać odpowiedni kompilator - np. mingw, i zdobyć libjpeg w wersji dla windowsów, albo dokompilować. Albo np. Debian ma gotowy mingw w wersji do "crosscompilation" pod Win. To działa.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#12

Post napisał: markcomp77 » 21 gru 2006, 23:27

można pod Win32 zainstalować CygWin... wraz z GCC i libjpeg-dev
jednak nowa wersja gcc i/lub bibliotek - powodują drobny błąd podczas kompilacji:

Kod: Zaznacz cały

~/PRG/scan_extract$ make 
g++ -o scan_extract scan_extract.cxx -ljpeg 
scan_extract.cxx:128: error: invalid pure specifier (only `= 0' is allowed) before ';' token 
make: *** [scan_extract] Błąd 1
podobny błąd przy najnowszym kompilatorze uzyskałem na:
-debian unstable
-grml (live cd linux... gdzie trzeba dodać libjpeg poleceniem: apt-get install libjpeg-dev)
-cygwin
-Dev-C++ (zatrzymał się rónież na takim błędzie)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#13

Post napisał: pltmaxnc » 21 gru 2006, 23:44

Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie i rady.
Jest to program do odróbki kolejnych klatek filmu na których jest obracający się model oświetlony promieniem lasera.
Przymierzam sie do zbudowania skanera 3D i przeglądam wszystkie dostępne materialy.
Nie wiem jeszcze jak ten program dziala i czy będzie z niego jakiś pożytek.
Program pochodzi oczywiście ze strony http://www.sjbaker.org/projects/scanner/ , jak slusznie zauważyl Markcomp77.
Prosilbym kogoś o podeslanie wersji skompilowanej bo nie bardzo wiem jak w tym temacie się poruszać.

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#14

Post napisał: x » 22 gru 2006, 19:48

markcomp77 pisze:

Kod: Zaznacz cały

~/PRG/scan_extract$ make 
g++ -o scan_extract scan_extract.cxx -ljpeg 
scan_extract.cxx:128: error: invalid pure specifier (only `= 0' is allowed) before ';' token 
make: *** [scan_extract] Błąd 1
Bo ja wiem czy to błąd kompilatora. Chyba właśnie tak nie powinno się deklarować "czysto wirtualnych" funkcji składowych. Kolejne wersje gcc są coraz bardziej restrykcyjne. Spróbuj zamienić

Kod: Zaznacz cały

  virtual int load ( char *fname ) = NULL ; 
na:

Kod: Zaznacz cały

  virtual int load ( char *fname ) = 0; 
pltmaxnc pisze:Prosilbym kogoś o podeslanie wersji skompilowanej bo nie bardzo wiem jak w tym temacie się poruszać.
Jak już pisałem, program jest bardzo prymitywny, i wszystkie ustawienia konieczne do poprawnego wyliczenia kształtu trzeba wpisać przed kompilacją programu:

Kod: Zaznacz cały

/*================================================================*/ 
/* USER EDITABLE SECTION: Change these to suit your scanner */ 
/*================================================================*/ 
#define CAMERA_HFOV 50.0f /* Degrees */ 
#define CAMERA_VFOV (CAMERA_HFOV*4.0f/5.0f) /* Degrees */ 
#define CAMERA_DISTANCE 0.30f /* Meters */ 
#define LASER_OFFSET 15.0f /* Degrees */ 

#define HORIZ_AVG 10 /* Num horizontal points to average */ 
#define VERT_AVG 10 /* Num vertical points to average */ 
/*================================================================*/ 
Warto dodać choćby funkcję wczytującą te parametry z pliku konfiguracyjnego. Ale w takiej postaci jak jest, musisz najpierw podać kąty i odległości jakie masz w swoim ustrojstwie, bo wyjdą głupoty.


Autor tematu
pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#15

Post napisał: pltmaxnc » 22 gru 2006, 21:15

Teraz wiem o co chodzi. Jak zmontuję skaner to poproszę o kompilację i ................ będę znal już chyba wszystkie parametry.
Dlaczego chcesz budować skaner dotykowy ? To jest co prawda pożyteczne urządzenie ale ma sporo poważnych wad. Może jednak optyczny, niekoniecznie z laserem , zobacz jakie to proste .
http://www.vision.caltech.edu/bouguetj/ ... index.html
Ja używam dotykowego opartego na indukcyjnym mierniku przemieszczeń. Prowadzę go tylko w x i y , ruch pionowy czujnika wymusza powierzchnia skanowana. Dzięki temu jest dość szybki ok 5 odczytów/sek przy siatce punktów 0.2 - 0.3 mm , co daje ok 500000 pomiarów na dobę. Pisalem o tym kiedyś na forum można znaleść.

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#16

Post napisał: x » 22 gru 2006, 22:25

pltmaxnc pisze:Dlaczego chcesz budować skaner dotykowy ? To jest co prawda pożyteczne urządzenie ale ma sporo poważnych wad. Może jednak optyczny, niekoniecznie z laserem , zobacz jakie to proste .
Strona zalinkowana przez Markcompa już mi całkowicie rozjaśniła problem, rzeczywiście ideowo jest to banalnie proste, nawet przetwarzanie zdjęć. Ale mam wątpliwości, czy domowymi środkami da się uzyskać choćby podobną dokładność jak dotykowo. Kąt pomiędzy obiektywem a źródłem światła musi być jak najmniejszy, żeby nie zgubić zagłębień. Sfotografowana kreska będzie więc bardzo zbliżona do linii, i bez bardzo dużej rozdzielczości aparatu pogubią się różne niuanse modelu.

Ale z drugiej strony jest to znacznie szybsze, niż macanie całej powierzchni pręcikiem, i można skanować bardzo delikatne rzeczy, np. z plasteliny. Kiedy/jeśli maszyna ruszy, pomyślę też nad możliwością przezbrojenia na "światło", ale to już do innego działu.

Kurczę, warto popracować nad tym programem. Umożliwić normalną konfigurację, dodać możliwość przetwarzania obiektów przesuwanych, a nie tylko obracanych przed aparatem. Licencja bardzo fajna.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#17

Post napisał: pukury » 22 gru 2006, 22:32

witam !! a może coś takiego ? - http://www.engr.uky.edu/~lgh/3dDA/hb2003.htm . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#18

Post napisał: pltmaxnc » 22 gru 2006, 22:50

Bardzo ciekawe - dzięki.
Cala skarbnica jest tutaj http://www.simple3d.com/
A to specjalnie dla X http://www.muellerr.ch/engineering/scanner/

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#19

Post napisał: x » 23 gru 2006, 20:53

Jeszcze wracając do Scan_Extract: To co wziąłem za makietę komunikatów programu, to właśnie efekt jego pracy, w formacie AC3D

Kod: Zaznacz cały

AC3Db
MATERIAL "ac3dmat1" rgb 1 1 1 amb 0.2 0.2 0.2 emis 0 0 0 spec 0.5 0.5 0.5 shi 10
 trans 0
OBJECT world
kids 1
OBJECT poly
name "scan3d" 
loc 0.0 0.0 0.0
numvert 0
numsurf 0
kids 0
Należy użyć

Kod: Zaznacz cały

scan_extract > wynik.ac3d
żeby odfiltrować to co trzeba do pliku wynik.ac3d. Zrobiłem test na czterech obrazkach z białą kreską, i plik wynikowy ma 3.9K. Tylko jakie programy tego formatu używają?


Autor tematu
pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#20

Post napisał: pltmaxnc » 23 gru 2006, 23:24

No jesteśmy w domu.
W AC3D można plik trasformować na inny format 3D a jest tego duży wybór.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”