Pierwsze kroki - Fanuc, Heidenhain, Mazatrol, Siemens

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#21

Post napisał: kamar » 03 paź 2013, 16:20

mc2kwacz pisze:[Gwintowanej tulei sobie nie potrafisz wyobrazić? !
Skoczek, pomogę Twojej wyobrażni :
- tuleja z dziurą fi 7 to po wierzchu 12-15 mm. Wyżej to już by był wałek z dziurką.
- głęboko wiercona , znając megalomanię co niektórych, pewnie ze 30mm.
Jeden nazwie to tuleją, inny tulejeczką z gwintem :)



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#22

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2013, 18:28

Konkretnie to tuleja 50mm, wiercona na 49,5mm, średnica materiału 10mm, gwint drobnozwojny na długości 40mm. Taka nagwintowana skorupka :) 95% materiału surowca do kubła. 6 narzędzi, czas wykonania 2 minuty 0 sekund, obróbka na gotowo, ~25 detali na godzinę. Można szybciej, ale z powodu długości prętów nie chciałem używać większych prędkości obrotowych niż 2000rpm w żadnym momencie.
Wierzę, że zawodowcy zeszliby do 1,5 minuty, ale ja NIE jestem zawodowcem i mnie to wystarczy :wink:
Tak, wiem, tulejunia. Za małe, za mało poważne, śmieszne wręcz :lol:
Ostatnio zmieniony 03 paź 2013, 18:34 przez mc2kwacz, łącznie zmieniany 1 raz.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#23

Post napisał: skoczek » 03 paź 2013, 18:32

Dzięki Kamar. Z tym fachowcem to przesadziłeś :D. Z tym że stary - też ;). Wyobraźnia przestrzenna faktycznie u mnie trochę szwankuje... ;)
Co do pomiaru to ja mam problem - po pierwsze nie mam japońskich suwmiarek, po drugie większość rzeczy na tokarce mierzę mikrometrami ;) (w dodatku starymi, żeby nie było;) ).

[ Dodano: 2013-10-03, 18:35 ]
A czemu to Kolego dla fi10mm nie chciałeś dać większych obrotów niż 2000 /min ??
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#24

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2013, 18:40

No tak, mikrometry (też mitutoyo, A CO!) leżą na półce a ja się kompromituję używając suwmiarki. Ale blamaż! :oops: :lol:
To przez tego Tuska i młodych wykształconych pedałów z wielkich miast, co kraj sprzedali... :)
P.S. ja dla odmiany jakość gwintu sprawdzam nakręcając wzorcową nakrętkę, bo do tego się sens istnienia gwintu sprowadza, żeby działał i luzy były minimalne.

Dlatego nie więcej niż 2000, bo przy nowym (długim) pręcie wystaje on poza maszynę i mimo prowadzenia w osłonach z tworzywa nieprzyjemnie to się tam telepie przy 2500rpm. Niby można skręcić obroty przy pierwszych 3-4 sztukach, ale...

P.S. Suwmiarka za 350zł ma tę przewagę nad suwmiarką za 35zł, że w każdym punkcie swojej długości ma gwarantowany błąd. W tym przypadku 2 setki. I jak nie docisnąć szczęk na mierzonym detalu, zawsze pokazuje tyle samo. Poza tym różnic brak ;) Żeby nie było, takie za "35zł" też mam i bardzo się przydają :)
Ostatnio zmieniony 03 paź 2013, 18:49 przez mc2kwacz, łącznie zmieniany 1 raz.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#25

Post napisał: skoczek » 03 paź 2013, 18:48

"Wzorcowych nakrętek" też nie mam.

Kolego marnujesz się na tym forum. Myślę że Tobie potrzeba jakiegoś o wyższym poziomie merytorycznym.

Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Nie święci garnki lepią. Każdej roboty da się nauczyć, ale nie przemawia do mnie argumentacja programisty o tym że po tygodniu jest się "szpecem" od numeryków i jakie to proste :). No ale to robota uczy pokory do niej więc co tu rozmawiać o obróbce...

[ Dodano: 2013-10-03, 18:50 ]
Aaaaa, ok, gdy dopisałeś, już zatrybiłem o co chodzi z tą długością. No tak, BHP przede wszystkim. Tu się zgodzę.

Pozdrawiam.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#26

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2013, 18:52

Nie zrozumiałeś. NIE jestem specem ani nie czuję się specem od CNC, ale to JEST proste.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#27

Post napisał: kamar » 03 paź 2013, 19:11

skoczek pisze:Dzięki Kamar. Z tym fachowcem to przesadziłeś :D. Z tym że stary - też ;).

No wiesz, zwrot "stary fachman" to kolokwializm nie mający nic wspólnego z wiekiem :) a raczej z kilogramami wiórów. Niejednemu, w wieku chrystusowym, życia braknie na takie określenie chociażby nie wiem jak przebierali nóżkami w butach Nike za 3... zł. :)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#28

Post napisał: mc2kwacz » 03 paź 2013, 19:33

Tam "u wasz" buty Nike to jakiś wyznacznik czegoś?
Wcześniej sobie żartowałem, ale chyba czas zacząć współczuć... :lol:


Autor tematu
towdi.arek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2011, 11:50
Lokalizacja: Southampton UK

#29

Post napisał: towdi.arek » 26 cze 2015, 13:18

Witam
Powodem napisania tego postu była ta wiadomość od użytkownika forum.
Witam,

Właśnie jestem w tej chwili na Twoim etapie z 2011 roku(no prawie- mam mniejszy skill). W swoim pytaniu z tamtego roku zawarłeś wszystkie informacje, które mnie interesują w temacie CNC. Zainspirowała mnie Twoja osoba, pokazałeś, że się da. Szacunek z mojej strony. Well done! Nie chcę wynajdować koła na nowo dlatego jeżeli nie sprawi Ci to problemu i nie zabierze dużo czasu chciałbym się dowiedzieć jak wyglądał Twój plan nauki (ile h dziennie, jak (poza pracą czy przy okazji)) i z jakich materiałów korzystałeś (tytuły, linki, itp.).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Łukasz *****[/list]
Dzięki bardzo za te słowa.

Rozpocząłem ten wątek prawie w 2012 (2011-11-29) roku więc minęło 3.5 roku od tamtej pory.
Proszę przeczytajcie "słowa wsparcia" w pierwszych słowach postu.
zwłaszcza te:
rc666 pisze:Witam!!!
Powiem w ten sposób: sprobuj nauczyć się jezdzic samochodem grając w gry komputerowe, jakieś wyścigi samochodowe itp.
Jeżeli nawet nie widziales maszyny CNC na oczy to zacznij od tego zeby zobaczyć taka maszynę z bliska i chociaż ja dotknac.
To co ty chcesz osiagnac po przez naukę to jest jakieś lekko licząc 3 latka intensywnej nauki wraz z praktyka.
Powodzenia kolego!!! :wink:
Oraz moją odpowiedź:
towdi.arek pisze: P.S. Chętnie będę informował odnośnie postępów w nauce aby dać więcej natchnienia dla innych.
rc666 dzięki za podbicie moich ambicji. Udowodnię, że da się szybciej niż 3 lata.
[/list]
Więc słowo się rzekło, trzeba się wywiązać z obowiązku :)
Co się zmieniło i gdzie jestem po 3.5 roku zaczynając od zera.

1.Założyłem własną firmę i zajmuję się pisaniem programów do obrabiarek CNC offline ( czasami nie widzę nawet maszyny na oczy do której piszę program :)) Witam w 21 wieku !!!
2.Posiadam własną hobbistyczną maszynę CNC której używam do testowania programów przed oddaniem do klienta (jeśli jest to potrzebne).
3.Wykonuje prototypy części, mechanizmów.
4. Posiadam własny program YouTube
Moje ostatnie dzieło :grin:
https://youtu.be/HvKovZJn52Y

Więc do wszystkich:

CZY MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ OBRÓBKI SKRAWANIEM W 3 LATA ?????

Odpowiedź:

NIEEEEEEEEEE :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Czy można coś osiągnąć w 3 lata w tym zawodzie? Oczywiście.

Plan działania:
Jeśli chcesz byś dobrym programistą CAD-CAM to MUSISZ znać angielski. Setki informacji wszystko po angielsku.
Moim głównym założeniem było zostać programistą CAD-CAM na frezarki
Gdybym miał zacząć od początku:
(UWAGA!!! Ten wywód odnosi się do frezarek CNC, nie tokarek)

1. Nie poszedłbym na jakikolwiek kurs CNC. Strata czasu i przede wszystkim pieniędzy. Nic się nie nauczysz na takim kursie czego nie znalazłbyś w internecie, Youtube. Chcesz zobaczyć jak działa maszyna CNC włącz youtube!!! Ja osobiście byłem na jednym kursie w UK. W grupie m.in. był kucharz, barman i operator manualnej tokarki który chciał nas przekonać, o wyższości manualnej nad CNC. Do 12-tej dnia pierwszego dyskusja była zażarta co to jest "X,Y,Z" a potem doszło jeszcze "A" i 15 po 12-tej zażądałem zwrotu pieniędzy i byłem w domu.

2. Jeśli kiedykolwiek miałeś/miałaś do czynienia z językiem programowania to gcode jest dużo prostszy. Wszystkie "G" kody i "M" potrzebne żeby zacząć to strona A4, może nawet nie.
Logika kodowania banalna.

3. Kupiłbym sobie mini ploter na biurko 4 osie. Można je kupić stosunkowo tanio. Równowartość kursu CNC. Zrozumiesz fizykę cięcia, połamiesz narzędzia, wszystko będzie się trzęsło, zaczniesz szukać dlaczego, nauczysz się co to rezonans, zobaczysz jak łatwo wjechać narzędziem w stół, itd .
Do teraz jedyna opcja to była nauka na "prawdziwych" maszynach. A kto da "świeżakowi" pobawić się maszynką za $$$$$$ ??
Nie ma różnicy czy tniesz piankę modelarską czy Inconel. Te same narzędzia te same zasady, a nawet trudniej bo sztywność nie jest nawet opcją dla zabawki.

4. Wybierz sobie jakiś CAD-CAM system. I niestety musisz się nauczyć obu. Najpierw coś musisz narysować żeby mieć co wyciąć. Umiejętność przyda się przy projektowaniu, mocowań itd.
CAD -ja się spotykam w firmach głównie z Solidworks i AutoCad.
Osobiście wybrałem Solidworks
Materiały do nauki :
SolidWorks 2014 Part I - Basic Tools, Part 1
SolidWorks 2014 Part II - Advanced Techniques, Part 2
Obie książki przerobisz w tydzień, może 2. I będziesz wiedział wszystko co potrzeba i jeszcze troszkę.

5. CAM Pytanie rzeka :) Osobiście używam SolidCAM, ale konkurencja produktów jest duża :)
SolidCam bo mają dużo lekcji krok po kroku na Youtube.
P.S. Są to programy bardzo drogie ale można ściągnąć 30 dniową demo.

6. Informacje odnośnie prędkości obrotowych można dostać od producenta, użyć programu np.G-Wizard, Solidcam w niektórych sytuacjach dobiera prędkości obróbcze dużo lepiej niż człowiek. Obrubka HSM.

Koniec.
Teraz zostało tylko szukać pracy.


Konkurencja:
Większość ludzi to będą osoby z nastoletnim doświadczeniem na CNC piszący kody na panelu.
Oraz Ty z zero doświadczenia ale biegłą umiejętnością CAD-CAM. Przyniesiesz skomplikowane części wycięte przez Ciebie na 4 osiach z pianki i ..... no właśnie i co dalej ???

:?: :?: :?: :?: :?: Pytanie do forum: :?: :?: :?: :?: :?:

Co Wy byście zrobili, gdybyście mieli do wyboru dwóch kandydatów na frezerów CNC (nie tokarzy) jak wyżej ???
Jeden zero doświadczenia na profesjonalnych maszynach ale biegła umiejętność generowania skomplikowanych ścieżek obróbczych.
Drugi 10 lat doświadczenia na produkcji, umiejętność obsługi i programowania na panelu maszyny?

Pozdrawiam i życzę powodzenia :?: :?: :?: :?: :?:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”