Program sterujący cnc z poziomu linii komend

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ravender
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2007, 11:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Program sterujący cnc z poziomu linii komend

#1

Post napisał: Ravender » 13 lis 2011, 14:00

Buduję nietypową maszynę ale posiadającą 3 osie. Programy byłyby proste, tzn tylko przejazdy z punktu a do b, bez żadnych interpolacji (koła czy łuki złożone z prostych odcinków). Zamiast tego mam dość dużo czujników, elektrozaworów itp.

Cykl pracy wyglądałby mniej więcej tak:
1) sprawdzenie, czy maszyna jest w punkcie HOME (referencyjnym). Jeśli nie, dojazd do punktu referencyjnego.
1) ustawienia tego i owego, siłowników, noży itp. (np. z plc)
2) gdy wszystko jest już poustawiane i operator naciśnie przycisk, maszyna wykonuje swój cykl pracy (wykonuje program cięcia).
3) po zakończeniu znowu ustawia sobie to i owo (elektrozawory, coś tam podnosi, coś opuszcza itp.)
4) maszyna powraca do punktu HOME

Generalnie jak widać, z dziedziny cnc interesuje mnie tylko uruchomienie programu cięcia. Chciałbym dlatego napisać własną aplikację sterującą maszyną i podpiąć do niej jakaś aplikację, która sterowałaby mi silnikami po dorzuceniu do niej np. jako parametru nazwy pliku.

Czy są jakieś gotowe rozwiązania tego typu? Czego szukać?


Obrazek

Tagi:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: qqaz » 13 lis 2011, 19:29

W Machu jest wystarczająco dużo pinów aby w sztuczny sposób wywołać zewnętrzną logikę i odpytać ją czy jest OK
1 RUN macha
2jakiś przekaźnik od macha uruchamia Twoje PLC
3 Mach dostaje zezwolenie od PLC że OK
4 cięcie
5 zdejmij przekaźnik machem
6 PLC zdejmuje potwierdzenie
7 jedziemy na home
8 M30
I masz co chcesz na dodatkowych dwóch zajętych pinach.
Oraz dużą perspektywę w ewentualnych zmianach na przyszłość.
Trochę łatwiej z pluginem w Machu i po RS do PLC. Wtedy nawet kolory na ekranie i dowolne bitmapy odpowiednio wyświetlane dla niekumatych operatorów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”