Jak stworzyć pętlę lub skok do linii w programie (WaterJet)

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

Jak stworzyć pętlę lub skok do linii w programie (WaterJet)

#1

Post napisał: djronin » 12 sie 2011, 02:47

Witam wszystkich!!
Chciałem się dowiedzieć czy istnieje taka możliwość aby napisać program tak aby nie kończył się on na ostatnim wierszu (M30), lecz po wykonaniu całego programu automatycznie "skoczył" do począdku i zaczął pracę od nowa. Dla jasności napiszę że chodzi mi o program sterujący wycinarką wodną. Dla rozjaśnienia problemu opiszę o co mi chodzi z praktycznego punktu widzenia.
W mojej pracy posiadamy wycinarkę Czeskiej firmy "PTV" model "Smart Jet", bardzo często używamy jej do wycinania otworów lub narożników (potrzebnych do zagięcia) w niedużych formatkach (przygotowanych na gilotynie) no i tu zaczyna się zabawa wkładanie formatki do zbazowanych odbojów na maszynie po pewnym czasie stało się zbyt wolnym procesem (włożenie, program start, koniec, odjazd, -znow wymiana-) dlatego na potrzeby większych ilości tworzymy program (przy pomocy wrykrys) który obrabia dwa elementy pierw 1 potem 2. Podczas gdy element 2 jest obrabiany można wymienić 1 formatkę i tak w kołko...

No właśnie nie do końca bo po zakończeniu ostatniej (2) obróbki program staje (koniec) a przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby sam wskoczył spowrotem w począdkowe linie programu i automatycznie zaczął prace od nowa..

Tak przynajmniej mi się wydaje. W szkole miałem zajęcia z programowania w assemblerze i tam skoki były na porządku dziennym.

Liczę na wasze doświadczenie oraz wiedzę! :) Pozdrawiam



Tagi:


jarek023
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 16 gru 2007, 15:26
Lokalizacja: lubelszczyzna

#2

Post napisał: jarek023 » 13 sie 2011, 10:59

Przeglądam to forum już od jakiegoś czasu, jest to moja pierwsza wypowiedź więc witam wszystkich.
A teraz postaram się pomóc:
Spróbuj Kolego na końcu programu zamiast M30 wpisać M99 (koniec pod programu/zapętlenie) w przypadku gdy nie występuje w Twoim całym programie podprogram- powinno Ci to zapętlić program (na moim water jetcje nie ma podprogramów). Gdyby to nie pomogło to na początku programu użyj M98 (wywołanie podprogramu)
Sprawdź to ostrożnie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

#3

Post napisał: djronin » 21 sie 2011, 00:47

Witam!
Dopiero przeczytalem Twoją odpowiedź. W poniedziałek przetestuję to w pracy i dam znać.

[ Dodano: 2011-08-23, 17:59 ]
Witam!

Sprawdziłem to i nie działa..
ale znalazłem na dysku w folderach programu programy do testowania napędów i włączyłem program który podnosi i opuszcza dyszę na max wychyłu (OS Z) podejrzałem plik i tam była użyta funkcja "GOTO #" gdzie # = numer lini..

i działa :)
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”