jakim programem można robić wizerunki w kamieniu

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#91

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 kwie 2011, 00:17

Gratulacje kol. prokopcio. Wygląda to świetnie.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 25
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#92

Post napisał: prokopcio » 10 kwie 2011, 10:16

jama777 pisze:Bardzo ładnie, ale szczegóły techniczne to i tak wielka tajemnica w związku z tym można to nazwać ciekawostką.
sam nie znam szczegółów, ja się chwalę programem/kontrolerem USB a nie głowicą z elektroniką sterującą które są firmy PYFFEL - jako ciekawostkę dodam, że nawet ich na oczy nie widziałem...

chciałem również podziękować Rakusiowi i p.Leszkowi Włodarczykowi za udostępnienie fotki, która idealnie się nadaje jako "pokazówka" ... w 100% macie rację że jedne fotki się nadają a inne nie...

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#93

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 kwie 2011, 10:38

Muszę spytać p. Wodarczyka, skąd ją ma, albo jak je przygotował.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#94

Post napisał: pulek » 11 kwie 2011, 21:35

wow właśnie z kolegą elektronikiem bawimy się tą opcją kucia... na silniczku cienkopis, kumpel podoklejał kilka elementów i na jego maszynce (paski) zapindala jak głupie... muszę nagrać filmik... mam pytanie do autora, które ułatwiło by wszystkim życie. Czy mógłbyś wyprowadzić "poludzkie" sygnały step/dir dla silnika kującego ?

[ Dodano: 2011-04-11, 21:38 ]
widziałem niedawno fabryczną maszynkę, nie polską/nie starą ale nie pamiętam jakiej firmy i powiem, że się chowa do tego co robi maszynka z filmu - ona prędkością dorównuje słabszym laserom a to tylko mechaniczne "stuk-puk"

GRATULUJĘ bardzo dobrze wykonanej roboty

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#95

Post napisał: pitsa » 11 kwie 2011, 21:53

?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#96

Post napisał: cosimo » 12 kwie 2011, 10:41

Prokopcio:
Czas wykonania 48min. wymiary j.w. prędkość obróbki 3000mm/min
A można wiedzieć jaka jest prędkość przelotowa tej maszyny?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#97

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2011, 01:29

Temat kucia powrócił w moim wykonaniu. Zrobiłem moją wersję głowicy kującej. Jest podłączana do mojej frezarki LYNX OTTER-1 jako czwarta oś [A] i podczepiana do kosza osi Y.

Tak wygląda:

Obrazek

A takie efekty daje:

Obrazek
Efekt kucia w marmurze

Obrazek
Efekt kucia w granicie

Słabo trochę przygotowałem to zdjęcie. Postaram się poprosić mojego klienta, żeby podesłał trochę prac, jak tylko je zrobi.

Oto link do filmu:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#98

Post napisał: pitsa » 18 cze 2011, 19:07

Jak głowica jest pozycjonowana przed rozpoczęciem kucia?
Czy jest krańcówka do ustalania kąta startowego dla tej osi?

Pytam o to gdyż zastanawiam się nad możliwością wyeliminowania rolki. Czy gdyby badać oscyloskopem uzwojenia silnika widać to, że materiał stawia opór? Pewnie tak - elektronikę "czującą" ma przecież ezi-servo. Może dałoby się zbudować taką głowicę kującą, która bez potrzeby podpierania się na rolce sama "poczuje", w którym miejscu jest materiał i dobierze odpowiedni ruch kucia?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 36
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#99

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2011, 20:38

Pewnie by się dało, ale dzięki takiemu rozwiązaniu eliminujesz drobne niedokładności w "grubości" kamienia (czy innego materiału).

Tak naprawdę pozycjonowanie głowicy nie jest żadnym problemem, skoro mamy oś Y i dodatkowo czujnik narzędzia (to dla leniwych). Ustawienie głowicy do kucia trwa kilkanaście sekund.

Daleko bardziej problematyczne jest właściwe przygotowanie pliku do kucia.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#100

Post napisał: pitsa » 18 cze 2011, 21:04

Jasne, że to chwila moment, ale fajnie byłoby gdyby sterownik dziobaka miał zmysł czucia. :-) Myślę, że na forum amatorskim można o takich rzeczach wspólnie pomarzyć, bo a nuż ktoś pomysł podchwyci i biznes na tym zrobi. :)

Piotr Rakowski pisze:problematyczne jest właściwe przygotowanie pliku do kucia.
I tu dużą rolę odgrywa sposób prezentacji grafiki w programie. Jest tylko punkcik uderzenia i klientowi trudno wyczuć co wyjdzie w materiale.
Trzeba zadbać o dobrą wizualizację. Moim zdaniem w waszych programach brakuje jednego parametru - rzeczywistej wielkości plamki po wykuciu. "Średnica" rysowanego punktu powinna być regulowana i dobierana dla danego materiału tak aby to co na ekranie było zbliżone do tego co w rzeczywistości. Może to być na przykład montaż z dwóch bitmap (można dla klientów zbudować bazę materiałów w bitmapach). Tło - bitmapa ze zdjęcia fragmentu materiału, punkt - kółko z drugiej bitmapy koloru plamek i to nakładane na siebie w dużej rozdzielczości zgodnie z parametrami przetwarzania bitmapy na punkty. Klient powinien mieć możliwość wyboru zastawu bitmap zgodnych z kutym materiałem, ustawieniem "średnicy"-siły wykuwania i na bazie tego dobierać pozostałe parametry.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”