Strona 1 z 2

Wlasnie popelnilem program do CNC

: 31 sty 2006, 18:33
autor: woznk
Wlasnie skonczylem pisac pierwsza wersje programu do CNC, ale pod dedykowany sterownik, ktory jest w trakcie budowy. W tej chwili steruje LEDami podlaczonymi do portu rownoleglego kompa i wyglada (teoretycznie), ze rysuje dowolny ksztalt z pliku *.lpt
Jak sie prace posuna dalej to dam znac :) .

: 31 sty 2006, 18:38
autor: lisow1
Zapowiada się ciekawie :lol:

: 01 lut 2006, 08:58
autor: priv
A moglbys napisac cos na temat tego sterownika??? :D

: 01 lut 2006, 11:35
autor: webserver
woznk pisze:Wlasnie skonczylem pisac pierwsza wersje programu do CNC, ale pod dedykowany sterownik, ktory jest w trakcie budowy. W tej chwili steruje LEDami podlaczonymi do portu rownoleglego kompa i wyglada (teoretycznie), ze rysuje dowolny ksztalt z pliku *.lpt
Jak sie prace posuna dalej to dam znac .
Czy progam ktory napisales odrazu frezuje czy tez wycina z pliku plt czy przerabia go na g-code i napisz toc na temat steronika :wink:

Wlasnie popelnilem program do CNC

: 01 lut 2006, 18:07
autor: woznk
A wiec po kolei.
program jest napisany w Delphi i ma za zadanie frezowanie bezposrednio z pliku *.plt, aby bylo jak najprosciej. program steruje docelowo do czterech silnikow unipolarnych (nie wiem jeszcze do czego moze byc tem czwarty, ale moze sie przedac) za pomoca siedmiu lini portu rownoleglego, dlatego ten specjalnie projektowany sterownik. Teraz pomyslalem, ze gdyby uzyc osmiu lini bylby zdecydowanie prostrzy. Uklad elektroniczny sterownika, jak rowniez program czesciowo bazuje na zalozeniach p. Marka Klimczaka (z EdW 12/2001 i 1/2002), nieco zmodyfikowanych.
Mam nadzieje, ze plytke do steronika bede miaj w piatek, wiec przez weekend polutuje go bede mogl przetestowac (jak pisalem w tej chwili wszystko idze na ledach podlaczonych do portu :(, wiec nie bardzo moge obserwowac jednoczesnie wszystkie fazy wszystkich silnikow.
Na konie o funkcja programu (jakie sa i maja byc):
- frezarka 2D - x,y,z-wrzeciono gora-dol, start-stop wrzeciona, zostaja cztery linie wejsciowo-wyjsciowe i piec lini wejsciowych (poza krancowkami to tylko trzy linie wesciowe) - jak ktos ma jakies pomysly to bardzo chetnie... ;)
- frezarka 3D - no moze pseudo 3D - rysunek w postaci linii wykonanych roznymi pisakami i w zaleznosci od kolejnosci pisaka frez bedzie opuszczeny nizej o okreslony skok.
- tokarka - wielkie slowo - chodzi o zamiane silnika y z silnikiem z
i juz na koniec
- wiertarka
i to by bylo na tyle (teraz trzeba to napisac) :D

: 02 lut 2006, 08:53
autor: priv
Zycze owocnej pracy, moze w koncu doczekamy sie polskiego programu, bo obiecane
spolszczenie Macha!!!! / F; - polska nakladka na mach2 / utknelo w zaspach!!. Informuj
o postepie pracy; pozdrawiam - :D

: 21 lut 2006, 17:36
autor: woznk
Troche trwalo, ale wreszcie. Pewnie w niedziele bedzie gotowa druga wersja programu, niestety tez jeszcze nie sprawdzona w praktyce, choc napewno wysylajaca sekwencje sterujace na lpt.
Od pierwszego postu zmienila sie - czytaj - zdecydowanie uproscila koncepcja sterownika :) .
Program nadal czyta tylko pliki *.plt , ale kto wie moze z czasem...;)
Jezeli ktos jest zainteresowany zobaczeniem tego czegos :) i wniesienim 'konstruktywnych'... uwag to prosze o kontakt :)

: 22 lut 2006, 09:42
autor: pltmaxnc
Chętnie zobaczę. Pisalem kiedyś w tbasicu . Czemu piszesz pod sterowniki unipolarne ?

: 22 lut 2006, 17:37
autor: woznk
Takie mam akurat silniki i chyba calkowicie zmienia mi sie koncepcja samego sterownika, a wtedy dla programu bedzie wszystko jedno czym steruje.
Teraz chodzi mi raczej o jakie 'konstruktywne'... uwagi na temat interfejsu (co jeszcze powinno w nim byc) nie mam zadnego doswiadczenia i pisze raczej 'co sie malemu Jasiowi wydaje, ze powinno byc' :) wiec prosze o wyrozumialosc i pomoc.
Pewnie kolo niedzieli dam znac

: 22 lut 2006, 23:38
autor: Mariusz H.
może kiedyś uda ci się zmodyfikować swój program do tego stopnie by działał jak drukarka :)
Rysujesz coś w 2d wybierasz grubości lini i dajesz tylko drukuj :), a frezarka wypluje ci gotowy element.

A propo programu to nie zapomnij o dodaniu przyspieszania o chamowania na początku i końcu pracy silników krokowych bo nie jesteś w stanie odrazu ich puścić na 100% prędkości.
Po za tym trzeba by było jeszcze ustawiać w jakiś sposób prędkość frezowania bo domyślasz się, że inny posów będzie mieć frezem o śr 20mm(4 piórowy) a inny frez dentystyczny(1 piórowy).