SmartCNC - nowy program sterujący

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#11

Post napisał: pit202 » 30 maja 2006, 07:38

ten program to taka sama porazka ( czyt. amatorka ) jak cncgraf
ktos kto programuje normalne maszyny ( czyt. NIE amatorskie ) nie moze sie w tak prostych programach połapać .


PiteR

Tagi:


Autor tematu
smart
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 08 gru 2005, 23:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12

Post napisał: smart » 02 cze 2006, 13:08

ddqip pisze:Witam

Jeżeli temat jest ciągle aktualny, to mam kilka pytań, gdyż wykonywałem podobne urządzenie, tylko bardziej specjalizowane z ośmioma napędami, interfejs na HMI.
1. Sterownik, którego używałem posiada wyjścia 100kHz, obsługiwane specjalizowanymi do tego celu funkcjami, które wykonywane są niezależnie typu HOME, ABSULUTE MOVEMENT itp. z odpowiedimi parametrami np prędkość, przysp, itd. Nie znalazłem odpowiedniej metody na precyzyjne zsynchronizowanie względem siebie osi. Pytanie: w jaki sposób realizujesz to w swoim PLC? (jeżeli nie jest to tajemnicą).
2. Prezentowane przykłady są 2,5D. Czy dynamiczna może być oś Z i czy możliwe jest 3D (w jakim zakresie)?

Pytania są mocno ogólne :), ciekaw jestem wielu innych szczegółów. Tematem zjmuję się od kilku miesięcy, obrabiarka którą zrobiłem już pracuje, ale ciągle jest co poprawiać.

Dzięki
Pozdrawiam

Ad1. Sama realizacje synchronizacji osi jest uzalezniona od typu sterownika. Z reguły są dostepne odpowiednie znaczniki synchonizujące. Prosze o podanie typu stosowanego przez ciebie sterownika - wtedy moze bede mogl powedziec cos wiecej. I czy posiada on interpolacje kołową?

Ad2.
prezentowane na stronie przykłay to w większości przykłady interpretacji plików formatu HPGL. Pełne 3D dostępne są tylko jako przy programowanie kodem G. Oś Z jest "skonstruowana" identycznie jak X i Y.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 sie 2006, 19:18

Przeglądałem pobierznie Wasz program Panowie i jestem z lekka zawiedziony. Oto dlaczego:

1. Szczerze powiem, że interface programu jest tak samo przefajnowany, jak w Machu. Ogromnie dużo się dzieje, nie wiadomo co jest do czego, a co najgorsze całkowicie nieintuicyja jest praca w tym programie. Myślę, że trzeba to koniecznie przemyśleć. Mam spore doświadczenie w pisaniu oprogramowania. Napisałem wiele interfejsów. Moim dzieckiem jest od podstaw napisany program CADowski o nazwie eduCAD ( www.lynxsft.com.pl ). Zrobiłem też darmowy konwerter plików HPGL (PLT) na G-kody z podglądem 3D i eksportem dodatkowo do DXF i IGES. Jest w wątku:

Program konwertujący pliki PLT z Corela na CNC dla TurboCNC - https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2128

2. Program, który współpracuje przez port COM (lub Ethernet) ze sterownikiem realizującym impulsy jest biegunowo różny od tego, który bezpośrednio współpracuje z portem LPT, do którego nie jest podłączony procesor wykonujący kroki. Z tym także wiąże się tworzenie oprogramowania w wersji wdukierunkowej. Program w tym 2 przypadku musi sam wyliczać trajektorię i np. heliksy. W takim razie mówienie, że Wasz program będzie współpracował z LPT jest chyba trochę na wyrost - nam chodzi o program typu Mach - sam realizujący ruchy, a Wasz program, nawet jeśli będzie działał przez LPT nie będzie wykonywał sterowania, a chyba raczej jedynie obróbkę i wysyłanie danych do tego portu - czy się mylę?

3. Ogólnie bardzo się cieszę, że w końcu i nasi rodzimi twórcy biorą się za oprogramowanie maszyn CNC, ale jak narazie Wasz program będzie współpracował w mikroprocesorowym specjalizowanym sterowanikiem. Czy macie zamiar pisać oprogramowanie uniwersalne, czy się tylko pokazujecie na forum napisany program? Dla nas - forumowiczów myślę, jest to dość istotne.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”