Pytanie o praktyczny wygląd cyklu pracy cnc 3d

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
spawacz84
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2009, 22:48
Lokalizacja: Bydgoszcz

Pytanie o praktyczny wygląd cyklu pracy cnc 3d

#1

Post napisał: spawacz84 » 04 lut 2009, 13:27

Witam, dopiero zaczynam z cnc, ale trochę już poczytałem o co kaman. Zamierzam zrobić 3 osiową maszynkę, tylko trochę przeraża mnie sterowanie z komputera (ustawienia programu, itp.). Znalazłem w sieci program Cut 3d firmy Vectric. Link: www.vectric.com/WebSite/Vectric/cut3d/c3d_index.htm (są tam tutoriale i samouczki, ale wszystko in inglisz). Kilka pytań:
1. Z tego co rozumuje jest to program typu CAM i on wygeneruje gcode, który wrzuce np. na mach 3, czy tak?
2. Chcąc zrobić obiekt 3d np. samochodu, muszę go frezować ze wszystkich stron, po skończeniu góry, obracam klocek na bok, potem drugi bok, itd. Czyli muszę mieć osobne gcody?
3. Skąd program będzie wiedział w którym miejscu jest frez, po skończeniu jednej strony, aby zacząć drugą? Muszę go ustawić w jakieś miejsce zerowe dla materiału? Ręcznie? Czy program mach 3 ma możliwość przesuwania frezu "na żywo", czyli kliknę na jakiś przycisk, a on przesunie daną oś?

Z góry dzięki i przepraszam za może mało fachowo zadane pytanie, ale dopiero zaczynam, a na forum nie znalazłem takich informacji



Tagi:

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”