SZGH - sonda narzędzia i detalu

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

SZGH - sonda narzędzia i detalu

#1

Post napisał: maciek95k » 04 wrz 2020, 17:25

Czy ktoś już przerabiał ten problem? Chciałbym dopisać odpowiednie makra do sondy narzędzia i detalu.
Wspomagam się trochę tym filmem:

Autor udostępnił mi swoje makra wraz z ekranem. Konfigurację dodatkowego ekranu wykonali dla niego w chinach. Odpowiada za nią plik interfaceeg.cfg. Tutaj wywoływane są po prostu makra M881 itd. czyli ProgramUser0 itd.
Podstawowa komenda to MOVE(G91, F, X(lub inna oś), +/-W25) gdzie parametr W opisuje przerwanie ruchu w zależności od stanu wejścia X25 w tym przypadku.
Wszystko spoko. Widziałem też komendy SETTH() która ustawia offset narzędzia w odpowiedniej współrzędnej o ile dobrze rozumiem, SETWK(), SETMH(). Czyli komendy ustawiające współrzędne aktualnej bazy i współrzędne maszynowe. I tutaj wszystko jest dla mnie w miarę jasne. Problem mam natomiast przy zdefiniowaniu cykli np. do pomiaru środka okręgu. O ile z okręgiem wewnętrznym jeszcze można przeżyć że całość trochę potrwa, o tyle przy mierzeniu okręgu od zewnątrz, potrzebuję do makra przekazać jego średnicę. Idealnie by było gdyby szło pobrać parametr przez Messagebox (może ktoś wie czy tak się da). Ewentualnie czy jest możliwość uruchomienia makra np. M881 z parametrem? Może ktoś już coś takiego przerabiał w SZGH? Może powinienem iść w stronę makr G? Pytanie czy tam komendy do ustawiania współrzędnych także działają..



Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”