Przesunięcie graweru względem cięcia

Problem z grawerowaniem

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
grzegorz.książek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2020, 23:04

Przesunięcie graweru względem cięcia

#1

Post napisał: grzegorz.książek » 06 mar 2020, 23:38

Zostałem szczęśliwy albo nie posiadaczem plotera laserowego no mamę z wielkiego kraju.
Urządzenie na pierwszy rzut oka działa prawidłowo ale napotkałem schody przy grawerowaniu. Priblem powstał przy próbie wygrawerowania tekstu i rysunków na ramce. Cięcie ramki odbywa się prawidłowo natomiast grawerowana grafika jakby się kurczyła o kilka %. Licząc od lewego górnego rogu wszystko jest prawidlowo. Natomiast przeciwległy róg wszystko się rozjeżdża tak jakby grawerowana część była o kilka milimetrów (3) mniejsza od wycinanego elementu.
Czy to wina taniej chińskiej maszyny, oprogramowania CorelLaser na Corel X7, czy to kwestia jakiejś kalibracji urządzenia.
Z góry dzy za każdą nawet najmniejsza pomoc




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Przesunięcie graweru względem cięcia

#2

Post napisał: kubus838 » 14 mar 2020, 15:25

Witam

Żeby Ci pomóc trzeba zacząć od podstaw. Dlatego najpierw prześlij plik.

robert

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przesunięcie graweru względem cięcia

#3

Post napisał: TOP67 » 14 mar 2020, 16:37

Najczęstszą przyczyną jest gubienie kroków. Wycinanie jest wolniejsze i nie gubi.

Czy dzieje się tak w obu osiach?
Czy na grafice nie widać ciemniejszych pasków, w miejscu potencjalnego zgubienia kroku?

Spróbuj wygrawerować kratkę jak w zeszycie. Wąski pasek, na całą długość jednej osi.
Równolegle do niego taki sam, ale grawerowany w drugim kierunku.

Czy będą identyczne?
Kratki łatwo zmierzyć.

Awatar użytkownika

Autor tematu
grzegorz.książek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2020, 23:04

Re: Przesunięcie graweru względem cięcia

#4

Post napisał: grzegorz.książek » 26 lip 2020, 23:07

miałem sporą przerwę przez koronowirusa i musiałem laser ołożyć na bok, ten problem już sie rozwiązał, zmieniłem rodzaj danych wysyłanych do lasera i jest ok, maszyna nie gubi kroków

jednak powstał kolejny problem :( laser teraz nie docina (głównie sklejka) dziś pokusiłem sie o sprawdzenie optyki, i wg wszystko wyrególowałem może nie idealnie ale wydaje mi się ze w granicach błędu w każdym miejscu na stole laser pada idealnie lub prawie idealnie w srodek dyszy.

niepokojącą rzecza dla mnie jest to że tnąc lub grawerując zmieniałem moc i idąc od zera w górę tak do około 40% widać zmianę na ograbianym materiale a wyżej przy grawerowaniu nie widać żadnych różnic a przy cięciu przy ponad 80% jakość się pogarsza
W prawym dolnym rogu laser w ogóle nie przecina materiału :(
jest tez jedno ustawienie w corellaser engraving manager - "POWER" której jest ustawione na 75% i jest nieaktywne nie mogę nic zmienić

Proszę o pomoc, cały czas mam cichą nadzieję ze nie jest to tuba, urządzenie przepracowało w sumie moze około 50 godzin.
Dystrybutor nie daje znaków życia :( nie wiem czy mogę tu podać nazwę?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”