Praca dyplomowa w programie Mastercam


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

Praca dyplomowa w programie Mastercam

#1

Post napisał: Robercik280214 » 16 kwie 2016, 22:02

Witam, potrzebuję pomocy w wyborze tematu pracy dyplomowej. Chciałbym napisać pracę związaną z programem Mastercam , mój promotor kazała mi wymyślić dowolny element wykorzystywany w budowie maszyn. No i teraz mam dylemat jaki element wybrać tak aby praca dyplomowa nie była zbyt banalna. Dodam jeszcze ,że nigdy nie miałem styczności z tym programem ale już z obróbka skrawaniem tak. Proszę osoby doświadczone w tym programie o pomoc. Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 17 kwie 2016, 09:52

mrugająca oczkiem?
pójdz se wypozycz moja prackę
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Posi
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 37
Rejestracja: 26 lut 2006, 21:08
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

#3

Post napisał: Posi » 17 kwie 2016, 14:22

Nie wiem o co dokładnie chodzi ale ja bym obrobił jakiś korbowód (nie skręcany jak w zwykłych silnikach tylko w całosci). Raz robiłem taki korbowód do jakiejś politechniki. Sam korbowód fajnie wygladał, dwa mocownia frezarskie i zrobione. Do wykorzystania jest tam wszystko planowanie, wiecenie, frezowanie po konturze, wytaczanie i wierszowanie (surface).


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Robercik280214 » 17 kwie 2016, 16:35

Dokładnie chodzi o dowolny wybrany element wykorzystywany w budowie maszyn , który można było by obrobić za pomocą obróbki skrawaniem. bartuss1 a o czym Ty pisałeś??
Posi masz gdzieś foty tego korbowodu bo do końca nie wiem o jaki chodzi???

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 17 kwie 2016, 17:32

ja pisałem o mozliwosciach wykorzystania mastercama w obróbce 3 osiowej, więc detal przyjalem sobie kosz sprzegla od mercedesa i całą zabawe z wykonaniem i poszczególmnymi obrobkami, w pierwszej wersji miał byc wykonany caly model, wiec niekący wyszło mi ponad 500 zabiegów, potem to uproscilismy, no ale było na co popatrzeć a wit stwosz nie miał sie do czego przyczepić
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: Robercik280214 » 17 kwie 2016, 18:30

Widzę , że znasz profesora Grzesika. Nie miałem z nim styczności , ponieważ chodzę na studia zaoczne. W komisji był ,że nie miał się czego przyczepić?? U kogo pisałeś tą pracę?? Myślałem jeszcze nad wykonaniem ślimaka do przekładni ślimakowej (toczenie całego wału + toczenie kształtowe uzębienia) u nas w pracy wykonują ślimaki na zwykłej tokarce konwencjonalnej ale nie umieją wykonać go na frezarce cnc , ponieważ nie wiedzą jak synchronizować obroty z posuwem . Może masz jakieś pomysły żeby mi coś doradzić w sprawie elementu , który mógłbym przedstawić w swojej pracy inżynierskiej??? :wink:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 17 kwie 2016, 19:10

u doktorka Niesloneczka, ponoc juz profesor, dostaje od niego kartki co roku na swieta

co do elementu najlepiej nie porywać się na coś z czym moga byc kłopoty, może weź sobie korpus przekąłdni slimakowej zamiast slimaka czy coś w ten deseń, korpus przykrecasz do stolu i robisz jakąs tam obróbke w paru zamocowaniach, moze na jakims przyrzadzie czy cos, ze slimakiem potrzebujesz 4 osi i kombinacji jak to ugryśc, włącznie z procesem przygotowki, elementow jest cala masa, od wszelakich korpusow po mechanizmy.
no tera mnie tam kochaja, bo udostepniłem im kiedys troche materialow do ksiązki, a że witek to bardziej pisarz od wciskania pojęc niekoniecnzie potrzebnych do szczęscia ...

co do obrony ... no wszystkich przemaglował poza mną, bo jak wlazlem i zacżalem swoją prezentacje, to wyszedl gdzies na 15 minut i wrocił pod koniec, a że reszta niekuamta w temacie czyli rektor i jakis posilkowiec z innej katedry, to dośc luźno było, no piatke dostalem hjehe, a to juz dośc dawno było
na seminarkach np wit zerkal w rysunek techniiczny tegoż kosza sprzeglowego, obgryzał oczulary przez 10 minut a potem na koniec opyta a czemu tenn rog kartki jest tak zagiety ?
mowie mu norma rysunkowa odnosnie skladania rysunkow w formacie A0, więc żadnych pytań wiecej nie było hehe\
odnosnie pisania pracy nie zapominaj o nomenklaturze i piszesz w 3 osobie zrobiono narysowano itd
nomenklatura to nie "tu sie kręci tam przesuwa" bo juz tacy giganci byli, pisze sie ruch postepowy, ruch obrotowy, śruby toczne, napędy krokowe albo serwokrokowe albo serwomotory itd.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#8

Post napisał: Robercik280214 » 17 kwie 2016, 21:43

No właśnie też chciałem pisać u Profesora Niesłonego. Byłem u niego i mówił mi ,że zrobić jakiś wał z uzębieniem zębatym coś wspominał ,że potrzebna była by do tego odkuwka bo z pręta to za łatwe. Projektując odkuwkę starczy tylko rysunek odkuwki z potrzebnymi naddatkami czy jeszcze trzeba coś opisywać u procesie kucia?? Słyszałem ,że Wit to taki Pan , który poniża studentów na zajęciach ale osobiście go nie znam. Jeszcze zapytam jakie są pytania na takiej obronie dyplomowej z tematu dotyczącego obróbki skrawania??

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 17 kwie 2016, 22:14

pytania sa pocdchwytliwe z calej bytnosci na katedrze hehe

co do odkuwek to ja tam za wiele nie wspominalem, nawet nie liczyłem skurczow po obróbce cieplnej, były tylko naddatki na obróbkę i tyle, wcięcej mi zajęlo przedstawienie sposobów modelowania w mcamie a potem obrobki z doborem narzędzi z katalogu sandvika itd
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#10

Post napisał: Robercik280214 » 17 kwie 2016, 22:24

Aha. Przemyślę to jeszcze , wiadomo toczenie ślimaka by mnie interesowało ale jeżeli z elementem mogą być kłopoty więc chyba sobie odpuszczę. Myślałem jeszcze nad wykonaniem koła łańcuchowego o nietypowej podziałce albo koła pasowego na jakiś pas zębaty . Jeszcze wpadło mi do głowy wykonanie wałka wielostopniowego na którym występuje koło stożkowe. Mam pytanie wymiary kosza sprzęgłowego sobie przyjąłeś czy wg. pomierzyłeś część oryginalną??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”