Kompensacja: sterowanie


Autor tematu
Doc250
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2014, 12:59
Lokalizacja: Bielsko

Kompensacja: sterowanie

#1

Post napisał: Doc250 » 06 kwie 2014, 13:45

Witam!

Jestem nowy na tym forum więc powiem kilka słów o sobie. Przez 1,5 roku pracowałem przy frezarkach. Praca polegała na tym, że dostawałem materiał i rysunek, przerzucałem to do Inventora, następnie do Mastercama X3, ustawiałem maszynę i również ją operowałem. Czyli wykonywałem detal od początku do końca sam.

Programowanie z Mastercama odbywało się tak, że to ja podawałem mu średnicę narzędzia oraz jego długość. Dzisiaj po pewnej przerwie dostałem ofertę na napisanie kilku prostych programów w programie Mastercam X5. Jednak muszę je napisać w taki sposób, aby program pobierał średnicę oraz długość z obrabiarki. Znalazłem w internecie, że należy w tym celu ustawić typ kompensacji na STEROWANIE. Zrobiłem tak, jednak pozmieniały się wejścia i wyjścia co doprowadzi do kolizji (tak wynika z symulacji). Przy włączonej kompensacji na KOMPUTER wszystko działa jak należy.

Przyszło mi niestety pracować na wersji angielskiej. Trochę to utrudnia obsługę, ponieważ zawsze pracowałem na wersji polskiej. Szukałem instrukcji ale z tego co zauważyłem to do wersji X5 jest stosunkowo mało informacji.

Mam więc pytania do was:
Czy ktoś z was używał tej opcji i jest ona bezpieczna?
Czy posiadacie może jakieś instrukcje/poradniki/tutoriale abym mógł się kilku rzeczy douczyć?

Przesyłam plik MCX abyście mogli zobaczyć o co dokładnie mi chodzi (zwróćcie uwagę na wejścia/wyjścia). Chcę wiedzieć co mam źle ustawione.
http://www.sendspace.pl/file/22f50ad784a077184c84f64

Screeny
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!



Tagi:


rootsmazik
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 27 lut 2009, 11:07
Lokalizacja: cheltenham

#2

Post napisał: rootsmazik » 06 kwie 2014, 15:43

ustaw tak

Obrazek


Autor tematu
Doc250
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2014, 12:59
Lokalizacja: Bielsko

#3

Post napisał: Doc250 » 06 kwie 2014, 16:18

Dzięki, zadziałało.
Mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego wejścia/wyjścia tak bardzo różnią się przy ustawieniu tej kompensacji? Jak to działa? Czy po takim ustawieniu jak operator włączy program to zostaną wczytane wartości narzędzia z obrabiarki? Założyłem średnicę freza fi8. Jeżeli on użyje freza po ostrzeniu np. fi7,5 to program dostosuje ścieżkę dla tego freza, tak?

Wiem, że są to banalne dla Was pytania ale zawsze programowałem w inny sposób, a teraz jestem w takiej sytuacji, że nie mogę tego sam przetestować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”