Warstwy

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#11

Post napisał: luk_asz01 » 08 lis 2009, 22:56

spoko, co do tego srodka , to oki.niech bedzie gdzie chce. to akurat najmniej wazne.
zastanawia mnie tylko po co ta przekatna? jesli srodek geometryczny zostaje wykreowany podczas tworzenia geometri. jesli zaznaczy sie opcje punkt srodkowy bryly. prawda?
Żeby ustawić układ współrzędnych na środku przekatnej
- spoko przeczytalem to zdanie 5 razy i zakumalem. z tym ze jak to ? jak nie bedzie przekatnej to punkt srodka "0" wykreowany wczesniej nie bedzie istnial? dziala on tylka z przekatna?

z tymi filtrami to sobie pocwicze, bo widze ze to podstawa, do zarzadzania warstwami.

przepraszam za takie a nie inne pytania, jestem poczatkujacy jak widac, bede mial to na zajeciach za jakis czas, chce troche wybiec do przodu, bym pozniel mogl zadac pytania.
co do ksiazki, to jaka wiec polecasz? moze chcesz swoja odsprzedac?



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#12

Post napisał: SACZI » 09 lis 2009, 16:06

luk_asz01 pisze:spoko, co do tego srodka , to oki.niech bedzie gdzie chce. to akurat najmniej wazne.
zastanawia mnie tylko po co ta przekatna? jesli srodek geometryczny zostaje wykreowany podczas tworzenia geometri. jesli zaznaczy sie opcje punkt srodkowy bryly. prawda?
Żeby ustawić układ współrzędnych na środku przekatnej
- spoko przeczytalem to zdanie 5 razy i zakumalem. z tym ze jak to ? jak nie bedzie przekatnej to punkt srodka "0" wykreowany wczesniej nie bedzie istnial? dziala on tylka z przekatna?
Widzisz, znowu się nie wysłowiłem ... :D
Jak CI napiszę, 50 mm nad najwyższym punktem detalu w środku geometri, to zrozumiesz o co mi chodzi?

Książki nie sprzedaję. Jeszcze jej całej nie przerobiłem (i pewnie nie przerobie, bo wszystkiego sie nie wykorzystuje).

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#13

Post napisał: luk_asz01 » 15 lis 2009, 13:12

no, nic wracam tu do watku ;)
ksiazke zakupilem , ale dopiero bede ja mial fizycznie w reku pod koniec miesiaca, a reka mnie swiezbi by odpalic mc. szczegolnie w weekend.
wiec znowu pare pytan do tego co juz tu przerobilismy ;)
- czy pierw tworzymy warsty a dopie pozniej dodajemy obiekty do tej warstwy?
- czy kontur ograniczajacy obrobke, ktory utworzyles na oddzielnej warstwie powstal poprzez odsuniecie?
-jesli mc to program powierzchniowy to dlaczego w cwiczeniach na stronie mc , prezentacje sa na bryle. nikt nic nie mowi na temat powierzchni.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#14

Post napisał: SACZI » 15 lis 2009, 20:36

luk_asz01 pisze:czy pierw tworzymy warsty a dopie pozniej dodajemy obiekty do tej warstwy?
Warstw tworzyć nie musisz. Po prostu zaznaczone obiekty kopiujesz/przenosisz na dowolna warstwę, a jest ich właściwie dowolnie dużo.
Tak samo jest z ustawianiem warstwy roboczej. Ustawiasz odpowiednią i po problemie.
luk_asz01 pisze:- czy kontur ograniczajacy obrobke, ktory utworzyles na oddzielnej warstwie powstal poprzez odsuniecie?
Tak. Skopiowałem powierzchnię o 25/50 mm w "zecie" (nie pamietam już dokładnie ile), po czym utworzyłem krawędzie na całej powierzchni. Powierzchnię usunąłem, a powstały kontur odsunąłem, chyba o 15 mm.

luk_asz01 pisze:-jesli mc to program powierzchniowy to dlaczego w cwiczeniach na stronie mc , prezentacje sa na bryle. nikt nic nie mowi na temat powierzchni.
A dlaczego książki Zalco nie sa dostosowane do europejskiego systemu miar i wszystkie przykłady są podane w calach?
To pytanie nie do mnie.
Mc radzi sobie zarówno z bryłami jak i z powierzchniami, przy czym większość potrzenych rzeczy na bryłach nie zrobisz. Choćby stworzenie konturu ograniczającego (może zrobisz to inaczej, ale nie tak, jak w przykładzie).
Dwa, jeżeli wykorzystujesz różne strategie obróbki, to wskazujesz POWIERZCHNIE robocze, kontrolne itd. Nie wiem w jaki sposób np konturowanie można zrobić na obiekcie, który jest bryłą. Ja zawsze z parasolida robię powierzchnie.

luk_asz01 pisze:swiezbi by odpalic mc. szczegolnie w weekend.
Ale żeś się uparł :D
Niedługo bedziesz wiedział o co chodzi w MC :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#15

Post napisał: luk_asz01 » 22 lis 2009, 18:25

mam juz dosyc na dzis, w sumie zadnego postepu. stoje w miejscu. wlacze sobie film, i ze spokojem poczekam na ksiazke. bedzie juz w piatek.
a nie moge:
bo nie umiem dodac tak obiektow do warsty by wygladaly, tak jak w pliku SACZI, nie wiem chlopie jak to robisz. utwotrzylem powierzchnie, usunalem bryle. ale te warstwy , to nie wiem, jakis ulomny chyba jestem. te otwory nie sa na jednakowych wysokosciach, a te male dwie kieszenie to nawet szkoda gadac.
SACZI - jak ty to robisz, kasujesz jakies linie w warswach czy jak? daj jakies PrinScr , bo juz mnie trzesie ;/


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#16

Post napisał: SACZI » 22 lis 2009, 18:49

Nie rozumiem o co Ci chodzi.
Obrazkowym językiem proszę :wink:

Nie wiesz jak przenosić między warstwami elementy? - zaznaczasz co chcesz przenieść i klikasz prawym na Level/Poziom. wtedy pokazuje Ci się okienko zarządzania warstwami.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#17

Post napisał: luk_asz01 » 22 lis 2009, 20:05

no tak, ale np. te kieszenie skladaja sie z lukow i lini, nie darady ich zaznaczyc jednym kliknieciem tak by byla podswietlona cala kieszen, jak przenosza ja to zawsze czegos brakuje, w ktora linie kliknac by oddzielic kieszen. to samo sie tyczy otworor. jak zaznacze gorne linie to brakuje dolnych. nie kumam tego, myslem ze jak pracuje z plaszczyzna to wszystko powinno byc na jednym poziomie, , a nie jak wezme widok boczny to widze te obiekty sa na roznych poziomach. eh...


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#18

Post napisał: SACZI » 22 lis 2009, 21:21

luk_asz01 pisze:no tak, ale np. te kieszenie skladaja sie z lukow i lini, nie darady ich zaznaczyc jednym kliknieciem tak by byla podswietlona cala kieszen, jak przenosza ja to zawsze czegos brakuje, w ktora linie kliknac by oddzielic kieszen. to samo sie tyczy otworor. jak zaznacze gorne linie to brakuje dolnych.
Bo powierzchnie w MC nie są ze sobą przeważnie zwiazane (albo ja o tym nie wiem).
Jak klikasz w dość skomplikowaną kieszeń, to musisz wszystkie powierzchnie i krawędzie zaznaczyć.
Ma to swoje zalety ale i wady - możesz pominąć jakąś "mikropowierzchnię" i dziura Ci zostanie.


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#19

Post napisał: RAJMUND » 25 lis 2009, 11:37

Da się łańcuchy i linie zaznaczyć jednym kliknięciem.:)

Jeśli natomiast łańcuch posiada rozgałęzienia(dodatkowe linie) to program może nie wiedzieć z którego skorzystać(w tedy trzeba co jest zrozumiałe kliknąć w którą stronę)

Jeśli jednak zaznaczymy wybór 2d(jedna płaszczyzna) , przy wyborze łańcucha jak również w dolnej części ekranu zaznacza się 2d(domyślnie jest 3d) to mastercam sam zaznaczy cały łańcuch.
Oczywiście z menu łańcuch trza wybrać odpowiedni sposób zaznaczania.

Oprócz tego bardzo dobrym sposobem jest rysowanie nie tylko na warstwach ale i kolorami.
W tedy wybieramy dany kolor do zaznaczenia

Jeszcze można zrobić z bryły przekrój z automatu i tez jest to dobry sposób na zaznaczenia łańcucha z modelu jednym kliknięciem

Tak na prawdę sposobów jest kilka i zależy wszystko od modelu jaki otrzymaliśmy.
Co nie zmienia faktu, że można dowolnie zaznaczać cały łańcuch jednym kliknięciem, czy też kilkoma i na różne sposoby.

Awatar użytkownika

Autor tematu
luk_asz01
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 306
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:12
Lokalizacja: k3n

#20

Post napisał: luk_asz01 » 07 gru 2009, 18:59

witam,
mam juz ksiazke, otwieram ja i mi mina zrzedla ;/ . jest to przetlumaczenie tego oto e-booka , gdzie wykorzystano VER.9_ta, z tym ze jeszcze ucieto wiele tematow. no nic, wezme dzis ta ksiazke i poszukam tych warstw. oto ksiazka sprzedawana przezfirme ZALCO Mastercam - cwiczenia praktyczne - frezowanie ;/ w jezyku angielskim i duzo bardziej rozbudowana
Załączniki
V9 Mill-Design Tutorial (metric).pdf
(8.69 MiB) Pobrany 2620 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”