MASTERCAM X4 - materiały do nauki


pan_nikt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 17 sie 2011, 11:16
Lokalizacja: tychy

#11

Post napisał: pan_nikt » 15 kwie 2014, 19:30

Panowie jest mnóstwo materiałów do nauki Mastercama. Nie tylko firma Zalco wydaje podręczniki.
Rzeczywiście program niewiarygodny, ogromne możliwości.
Tak narzekacie na brak materiałów, ale co mają powiedzieć Ci od Edgecama? Poza książkami pana Augustyna - null, nic, kompletne zero.
Oczywiście jeśli chodzi o materiały w języku polskim to jest bida, ale za to podręczników i materiałów od groma, tylko że po angielsku.
Do żadnego programu CAM nie znajdziecie tylu materiałów jak do Mastercama.

Ale do rzeczy.
1) wydawnictwo InHause Solutions - www.emastercam.com
Tutaj macie ogromny wybór książek, od tworzenia brył, po toczenie, kilka poziomów frezowania, wycinanie drutowe aż po obróbkę 5-osiową.
Najnowszą pozycją jest moduł Mill-Turn czyli tworzenie obróbek na centra tokarsko-frezarskie. Niestety do mill-turn trzeba posiadać postprocesor do mazaka Integrex (czy jakoś tak), lub innej maszyny tokarsko-frezarskiej.

Coś o podręcznikach:
Posiadam podręczniki do Solids, Lathe, Mill -2 poziomy L1 i L3 oraz Indexing.
Każdy podręcznik składa sie z 8 do 10 tutoriali ( za wyjątkiem Indexing), każdy następny przykład do nauki jest trudniejszy i wprowadza coś nowego.
Książki mają coś około 700-1000 stron.
Tutorial zaczyna się zwymiarowanym rysunkiem póżniej dany element jest modelowany, a póżniej autor pokazuje jak stworzyć obróbkę danego elementu. Większość okienek i opcji jest opisana.
Minusem jest to, że podręczniki są po angielsku.
Dodatkowo można wybierać podręczniki dostosowane do konretnej wersji mastercama oraz można wybrać czy przykłady do nauki mają być oparte na systemie metrycznym czy calowym.
Ceny podręczników to 70,80$, sample książek można pobrać darmowo ze sklepu i zobaczyć jak wygląda poziom merytoryczny.
Oczywiście oprócz podreczników, udostępnione są pliki potrzebne do wykonania ćwiczeń, jak również mastercam w wersji HLE (home lerning edition czy jakoś tak).
Acha podręczniki można kupić jako e-booki lub w postaci wydrukowanej + filmy cd krok po kroku, z tymże nie wiem czy wysyłają do Polski.

2) caminstructor - www.caminstructor.com

Tutaj niestety kupuje się pakiety szkoleniowe (standard, pro , premium) z subskrypcją ważną tylko rok.
Kilka lat temu kupiłem kurs na solids, Lathe,mill 2d i 3d, obróbkę 4-osiową i 5-osiową, ceny nie były takie duże jak teraz.
Za wszytsko dałem 120$ ale teraz widzę, że ceny są znacznie wyższe.
Do każdego modułu były e-booki pdf + filmy krok po kroku. Dostęp do filmów był tylko 1rok od zakupu. Jednak można było używając programu do przechwytu obrazu skopiować filmiki na dysk.
Tutoriale w języku angielskim.

3) No i w ostateczności zostaje youtube. Można wyłapać kilku gości którzy zamieszczają tutoriale do mastercama wraz z modelem użytym w ćwiczeniu.
Polecam gościa Danipis78 , ebrewste, TahomaRobotics

4) eapprentice.net
Tutaj są specjalne klasy nauczania mastercama. Prowadzą ją Derek Goodwin, Jay kramer i kilku innych.
Uczą oni m.in tworzenia postprocesorów na frezarki, tokarki, podstawy mastercama jak również obróbkę 5-siową.
Niestety minusem jest cena.



Tagi:


kris123
Posty w temacie: 2

#12

Post napisał: kris123 » 16 kwie 2014, 11:07

Nie narzekaj na Edgecama, bo książki są wystarczającym źródłem informacji, można nawet skontaktować się bezpośrednio z Panem Augustynem i też pomoże.
Co mi po materiałach angielskich?
Z obrazków mam się nauczyć programu?
Niech wydadzą przynajmniej jeden porządnie napisany podręcznik, tylko nie w stylu ....teraz naciśnij to pottem to, bo taki juz istnieje, kupiłem i sprzedałem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”