Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

Co potrzebne do sterowania.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#1

Post napisał: ćwok123 » 01 mar 2020, 04:24

Witam serdecznie .
Jestem nowy na forum i chciałbym zbudować frezarkę .
Mam kilka pytań odnośnie sterowania , ponieważ o ile obróbka metalu i budowa maszyn pod kątem mechanicznym nie jest mi obca , to z elektroniki kuleję.
Rozpocząłem projekt frezarka do metalu o polu roboczym 350 x 220 mm i zastanawiam się co mi będzie potrzebne do sterowania i mam taką listę.

Silniki krokowe 3 NM
Płyta główna USB
Sterowniki silników krokowych DM 556
Zasilacz

Będę wdzięczny za podpowiedzi co jeszcze jest absolutnie niezbędne i dodam , że chodzi mi po głowie zrobienie magazynka z narzedziami tylko teraz jest kwestia tego , że oprogramowanie musi takie coś uwzględniać nom i płyta główna chyba też więc jeśli ktoś wie czy np w Mach 3 jest takie coś w ogóle możliwe to chociaż proszę o odp. tak lub nie.

Z góry dziękuję.



Maszyna ma być odlewana z epoxy .
Szyny prowadzące 20 mm , nie wałki podparte i śruby kulowe 1605.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#2

Post napisał: adam Fx » 01 mar 2020, 06:17

O to będzie ciekaw maszyna liczmy na relacje :) też chcę zrobić magazyn ale na Linuxcnc
Jakie sterownik USB wybrałeś do Mach 3 - ostatnio testowałem 1 kontroler i wiele funki nie działało więc jestem ciekaw jak wygląda dopisanie magazynu narzędzi. Tak czy inaczej by obsłużyć magazyn potrzebne jest makro które trzeba napisać lub zaleście czyjeś i dostosować.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#3

Post napisał: lepi » 01 mar 2020, 07:39

ćwok123 pisze:
01 mar 2020, 04:24
...

Będę wdzięczny za podpowiedzi co jeszcze jest absolutnie niezbędne i dodam , że chodzi mi po głowie zrobienie magazynka z narzedziami tylko teraz jest kwestia tego , że oprogramowanie musi takie coś uwzględniać nom i płyta główna chyba też więc jeśli ktoś wie czy np w Mach 3 jest takie coś w ogóle możliwe to chociaż proszę o odp. tak lub nie.

Z góry dziękuję.

...
Jest możliwa obsługa dowolnego rodzaju magazynu. To wyłącznie kwestia zaprogramowania obsługi magazynu. Sprzęt musi mieć tylko wolną odpowiednią liczbę wejść i wyjść. Jeśli to będzie magazyn pick-up to wystarczy jedno wyjście do zwalniania narzędzia. Oczywiście bezpieczniej mieć więcej czujników.


Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#4

Post napisał: ćwok123 » 01 mar 2020, 11:21

Ok skoro tak to będzie relacja , ale sterowników nie wybrałem ponieważ nie mogę się zdecydować . Nie mam o tym pojęcia i liczyłem , że ktoś mi coś podpowie aczkolwiek budżet na elektronikę to jakieś 1400 pln.

Dodane 35 minuty 36 sekundy:
wrezucę dziś jakiś fragment projektu jaby ktoś pytał to rysuję wszystko we freecad

Dodane 35 minuty 11 sekundy:
Obrazek Fragment projektu mam również już wykonaną podstawę z tych profili aluminiowych które widać na projekcie .

Dodane 2 minuty 3 sekundy:
Rysuję na projekcie wałki podparte 16 dla x,y oraz 20 dla osi z ponieważ akurat mam w zanadrzu trochę takiego szrotu i do prototypu będą , aczkolwiek bedą szyny później.

Dodane 42 minuty 52 sekundy:
Obrazek .


Obrazek

\|To na razie na tyle.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#5

Post napisał: adam Fx » 01 mar 2020, 16:54

ćwok123 pisze:budżet na elektronikę to jakieś 1400 pln.
trochę mało - na jakąś Cosimo nie starczy w sumie to akurat na USB nie mam przetestowanej żadnej z odpowiednia ilością wyjść (wszystko robię na LPT) (no ale o sterach na USB się nie będę wypowiadał bo doświadczenia mam znikome i w dodatku nieprzyjemne - próbowałem ostatnio odpalić ploter na Novusun okazała się być solidnie niedopracowana mimo wysokiej ceny )

O to kolumnowa będzie jak moja :D
jaki magazyn w planach ? cos jak to (trochę wejść i wyjść będzie potrzeba)

masz już pomysł na mieszaninę na odlew?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#6

Post napisał: ćwok123 » 01 mar 2020, 22:09

O tak po prostu mam przetestowane ogólnie odlewanie z żywicy epidian 53 i pioch kwarcowy + szplit taki pod kostkę
brukową wybitny syf ale nie do zaje.... nie da się ciąć nie da się wiercić i twarde i sztywne jak kamień.
Dodatkowo przy odpowiednich proporcjach zerowy skurcz
Ja zawsze robię taką mieszankę żeby była prawie sucha tzn , że sie wcale tak na prawdę nie odlewa tylko się wsypuje i mocno ubija.

Dodane 3 minuty 17 sekundy:
Wykonałem trochę rzeczy w ten sposób jak np podtrzymka do tokarki i korpus fortunki do szlifowania wałów na tokarce , kiedyś wrzucę foto jak to wygląda .

ogólnie to tuleję wytoczyłem pod łożyska skośne a następnie tę tuleję zalałem. na podstawie korpusu została wtopiona w odlew płytka 5 mm z żywicy akrylowej która została obrobiona i skalibrowana na płasko i równolegle względem tulei fortunki. Na samym końcu zostało lekkie skrobanie do płaszczyzny i gotowe , działa perfekcyjnie.

Dodane 1 minuta 20 sekundy:
a co do magazynu to coś mniej więcej takiego jak na zdjęciu mi chodzi po głowie i musi on wisieć gdzieś na kolumnie i mieć ramię które będzie podawało frezy.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#7

Post napisał: adam Fx » 01 mar 2020, 23:06

ćwok123 pisze:Wykonałem trochę rzeczy w ten sposób jak np podtrzymka do tokarki i korpus fortunki do szlifowania wałów na tokarce , kiedyś wrzucę foto jak to wygląda .
Wrzuć wrzuć :D
ćwok123 pisze:a co do magazynu to coś mniej więcej takiego jak na zdjęciu mi chodzi po głowie i musi on wisieć gdzieś na kolumnie i mieć ramię które będzie podawało frezy.
no to faktyczne trochę wejść / wyjść potrzeba żeby obsługiwał taką logikę - puki co myślałem żeby użyć ModBus a magazynem żeby sterowało arduino (by ograniczyć ilość potrzebnych pinów LPT)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#8

Post napisał: Adam Domański » 02 mar 2020, 09:15

ćwok123 pisze:O tak po prostu mam przetestowane ogólnie odlewanie z żywicy epidian 53 i pioch kwarcowy + szplit taki pod kostkę
brukową wybitny syf ale nie do zaje.... nie da się ciąć nie da się wiercić i twarde i sztywne jak kamień.
Dodatkowo przy odpowiednich proporcjach zerowy skurcz
Ja zawsze robię taką mieszankę żeby była prawie sucha tzn , że sie wcale tak na prawdę nie odlewa tylko się wsypuje i mocno ubija.


Mile widziany byłby filmik jak przygotowujesz mieszankę :D


Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#9

Post napisał: ćwok123 » 03 mar 2020, 21:14

Bedzie z mieszanki filmik ale do tego jeszcze daleko .
Dziś dopiero przyszły prezenty od świętego mikołaja tzn amelinium frezowane i trochę drobnostek jak łożyska skośne do śrub .
Na weekend wrzucę pierwsze foto z konstrukcji.


Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Re: Buduję frezarke amatorską - kilka pytań.

#10

Post napisał: ćwok123 » 08 mar 2020, 01:58

Mam dziś problem ponieważ przyszły szyny hgr 15 i mgn 12 (te drugie do czegoś innego) i wszystkie są krzywe .
Czy to jest normalne
różnice nie są duże , ale myślałem zawsze , że to jest produkt który ma zapewniac bardzo dużą prostoliniowość i dokładność a przyłożone do liniału mają bułę na poziomie 0,1 mm
zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej.

Dodane 11 minuty 2 sekundy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodane 3 minuty 49 sekundy:
Na zdjęciach widać o co chodzi choć słabo to jednak widać.
Najgorsze jest to , że to jest pofalowane tzn w jednych miejscach się styka , a w innych już nie i widać szczelinę.
Prawdę mówiąc zwykły profil alu kwadrat 25x25 jest bardziej prosty bo szczelina pomiędzy takimi profilami owszem jest bardzo malutka , ale za to równoległa i nie ważne jakbym je ze sobą nie przyłożył to jest tak samo , a te szyny już nie .
Można znaleźć różne ustawienie , a niektóre takie , że szczelin prawie nie ma zaś w innych są bardzo duże.
Dodam jeszcze , że wózki jeżdżą z takim samym oporem po całej długości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”