MACH3 - Prośba o Pomoc w pełnym skonfigurowaniu programu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Majkel81
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2015, 10:38
Lokalizacja: Warszawa

MACH3 - Prośba o Pomoc w pełnym skonfigurowaniu programu

#1

Post napisał: Majkel81 » 13 sie 2017, 23:03

Witam;

Na początku chciałbym pozdrowić wszystkich forumowiczów.

Jeżeli są już gdzieś odpowiedzi na poniższe pytania, proszę o podlinkowanie.

Od niedawna wpadła mi taka oto maszyna CNC z chin:
http://www.chinacnczone.com/en/chinacnc ... _p204.html

Producent wraz z frezarką przysłał mi płytę CD z gotową konfiguracją do współpracy z programem Mach3, złożyłem ją w 40 min, zainstalowałem Mach3 i zaczeły się problemy...
Z uwagi na to że pierwszą amatorską frezarkę CNC złożyłem sam (sterownik LPT współpracujący z LinuxCNC, stepconf był bardzo szybki), obecna 6040 CNC przyszła już z portem USB i z naciskiem Producenta na Mach3.

Z uwagi na fakt że bardzo ciężko zgrać LinuxaCNC za pośrednictwem Portu USB postanowiłem nauczyć się konfiguracji i obsługi Mach3.

Na chwilę obecną Frezarka działa z Mach3, ale potrzebuję pomocy odnośnie pełnego skonfigurowania jej z tym programem.

Problem 1- Homing:
Oś Y (Home position) - jest po przeciwnej stronie od wymaganej (stojąc przodem do bramy i patrząc się na wrzeciono) brama w trybie home dla osi Y parkuje odjeżdżając ode mnie. Kiedy zmieniłem kierunek silnika w Mach3 brama dla osi Y przyjeżdza do mnie ale mogę ją przesynąć po Y tylko w wartościach ujemnych dla tej osi. Czy powinienem zamienić przewody sygnałów kierunkowych w silniku krokowym, czy mogę odwrócić wartości dla osi Y w Mach3?

Oś X (home position) zjeżdża do lewej krańcówki (+X wrzeciono przesówa się w prawo)
Oś Z (home position) podnosisię do górnej krańcówki (+Z wrzeciono schodzi w dół)

Problem 2 - Graniczne pole pracy wrzeciona:

Czy jest menu konfiguracji które nie dopuści do przkroczenia limitu maksymalnej odległości dla każdej z osi?

Problem 3 - Sterowanie wrzecionem przez PWM:

Jestem po Yotubowym tutorialu w którym pokazano jak przekazać sterowanie wrzecionem z poziomu Mach3,
dla mojego wrzecina 400Hz 24000RPM
Spindle On działa ale licznik na sterowniku frezarki pozwala mi rozpędzić wrzeciono max do 140 RPM za pośrednictwem Macha3, pojawia się komunikat w mach3 Limit Bumper

Spindle setup:
Jakie powinno być PWMBaseFreq? w pliku konfiguracyjnym było 25, gdzieś pisali że 10 jest ok. na wideotutorialach widziałem wartości pow 7000?
Calibrating Spindle przechodzi całe bez problemu do 24000 RPM.

Pytania dla wtajemniczonych:

Co definiuje:
Machine Coordinates?
Soft Limits?

Jutro będę przy maszynie więc mogę porobić printscreeny z poszczególnych okien dlialogowych.

Dziękuję serdecznie za ewentualną pomoc.

Pozdrawiam

Majkel 81





Tagi:


JAccom
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 15 cze 2016, 13:52
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: JAccom » 31 sie 2017, 12:22

Cześ, postaram się w miarę możliwości podzielić sie wiedzą.
Sam jestem początkujący i w zasadzie w trakcie budowy własnej CNC

Problem 1- Homing:

w Mach 3 ustawienia/ bazowanie i limity w słupku reserved definiujesz kierunki pracy danej osi a w kolumnie Home Neg defilujesz czy ta strona ma mieść pozycje Home.

Problem 2 - Graniczne pole pracy wrzeciona:
ta sama tabelka kolumna SOFT MAX i SOFT MIN definiuje pole robocze maszyny
zależnie czy parujesz w jednostkach dodatnich czy ujemnych pierwszą kolumna definiujesz kierunki, możesz też ręcznie przepinać przewody, ale po co
tyle wiem

kolumna slow Zone definiujesz ile mm lub centymetrów przed limitem oś ma zwolnić obroty a Speed % definiujesz z jaka max prędkością ma się poruszać w oś w mm/s lub cm/s w tej właśnie strefie zone. celem nie uszkodzenie maszyny lub aby oś nie wyjechała po za graniczne limity jeśli nie masz krańcówek


retronix
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2017, 11:10

Re: MACH3 - Prośba o Pomoc w pełnym skonfigurowaniu programu

#3

Post napisał: retronix » 20 lis 2017, 19:34


Tu jest dokładnie co trzeba skonfigurować z Mach3

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”