MACH3 + CSMIO IP/M + ZELRP?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

MACH3 + CSMIO IP/M + ZELRP?

#1

Post napisał: Dolce » 28 cze 2017, 21:06

Witam.
Mam pytanie o kompatybilności sterownika CSMIO IP/M:
CSMIO IP/M
ze sterownikiem ZELRP:
ZELRP
w który jest zaopatrzona moja frezarka oraz ogólnie sensowności zastosowania CSMIO w przypadku posiadania takiego sprzętu jakim dysponuję.

Pierwsze pytanie - to czy oba sterowniki będą ze sobą bezproblemowo współpracowały?
A drugie - czy odczuję korzyści w postaci poprawy stabilność i np. prędkości posuwu pracy urządzenia?
Posiadam frezarkę cnc praktycznie taką jak ta:
frezarka
Frezarka jest zaopatrzona w silniki krokowe 3Nm, których praca jest sterowana wspomnianym sterownikiem polskiego producenta o nazwie ZELRP (zakład z Bielsko-Białej).
W załączniku podaję jeszcze dokumentację, którą posiadam, związaną z tym sterownikiem a dodatkowo powyżej zamieściłem jego schemat.

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia, czy na sterownik ZELRP podam impulsy STEP i DIR z portu LPT czy też ze sterownika CSMIO IP/M (który byłby podłączony z komputerem do portu Ethernet) ale wolałbym się upewnić w tej kwestii. Być może mogą wystąpić jakieś problemy "sprzętowe", których nie jestem w stanie się domyśleć a ktoś, kto przerabiał podobny temat ma na ten temat wiedzę i jest mi w stanie coś na ten temat napisać.
Byłby wdzięczny.
Do modernizacji sprzętu skłania mnie fakt, iż w trakcie pracy mojej frezarki czasami zdarza się "zablokowanie" osi, pomimo, że sygnał z macha "leci".
Nie sądzę, że ten problem jest powodowany zbytnim obciążeniem mechanicznym osi, a raczej jakimś "zawieszaniem" się portu LPT (lub systemu windows, który "żyje swoim życiem").
To nie jest zbyt częste zjawisko ale jak już podczas pracy maszyny się przytrafi to frez leci do kosza i materiał też a samozadowolenie spada.
Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam.
Załączniki
zelrp.rar
(640.18 KiB) Pobrany 125 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

andmar2005
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 15 sie 2009, 08:55
Lokalizacja: kujawsko-pomorski
Kontakt:

#2

Post napisał: andmar2005 » 28 cze 2017, 21:34

witam
Mamy taki sterownik na plazmie - chodzi bez problemowo
Ale jeśli do frezarki wole model wyższy z ich serii (mamy w frezarkach i tokarkach) i też bez problemowo od 10 lat działają - polecam te sterowniki podłączasz i zapominasz o problemie z sterowaniem przez srającą się elektronikę.
Jedynie co się zatnie to Mach3 ( ale już prawie jest gotowy ich soft)
Najlepiej to zapytaj u producenta.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Dolce » 28 cze 2017, 21:52

Dzięki.
Mi chodzi o uwagi odnośnie takiej konkretnej konfiguracji czyli CSMIO IP/M + ZELRP.
Choć być może akurat nie ma to znaczenia - że elektronika obu sterowników jest od innych producentów. Sygnały sterujące mają pewnie "standardowe" parametry. Jednak wiem, że nieraz różnie bywa w łączeniu sprzętu a nie mam doświadczenia w tego typu elektronice i dlatego wolę się dopytać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”