OBRÓBKA WIERCENIA na ploterze CNC,kontrola osi Z

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
lahimb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 17 maja 2014, 18:03
Lokalizacja: Wadowice

OBRÓBKA WIERCENIA na ploterze CNC,kontrola osi Z

#1

Post napisał: lahimb » 13 paź 2016, 13:14

Witam forumowiczów.
Opis problemu:
Wykonuje operacje wiercenia w materiale PET dodam,że robię to pół przemysłowo
na jednym obrabianym elemencie wykonuję około 250 otworów, problem polega na przycinaniu się osi Z, cały układ jest dość mocno obciążony szybkościowo, szacowany czas na jedną sztukę to ok 15-20 min. Pierwszą reakcją na takie zachowanie maszyny jest oczywiście zmniejszenie prędkości i przyśpieszenia silnika krokowego,jednak to przycinanie się osi Z występuje bardzo nie regularnie przykładowo zrobi dobrze 6 szt a przy 7 się przytnie, wystarczy że zetnie się przy wykonywaniu jednego z otworów przeciąga os y i mam zamias otworu ciągłą linie oczywiście detal do wyrzucenia.
Wymyśliłem aby na osi Z w jej górnym położeniu założyć krańcówke (mikrowyłącznik)i odpowiednio sprzęrzyc to ze sterowaniem oczywiście mach 3, tak żeby system blokował posów na osi X i Y dopóki wyłącznik nie będzie aktywny,czyli oś Y i X naprowadza na otwór zchodzi oś Z zwalnia wyłącznik wykonuje otwór powraca do góry załancza wyłącznik i przesów do następnego jeżeli oś Z nie wróci to sterowanie zatrzymie proces będzie widziało że ma niezałączony włącznik.
I tu pytanie do Was w jaki sposób to zrobić??????? wyłącznik zaprogramować na jednym z wejść programu tu nie mam problemu i co dalej??? nie wiem jakaś warunkowa blokada czy jest to możliwe znalazłem w preferencjach programu opcje która nazywa się bezpieczeństwo sygnał ustawiony na input 1 sygnał aktywny program się zatrzymuje ale to zestrojenie jest 0/1 i z około 1s opóźnieniem to działa a ja potrzebuje warunkowe,i utknołem w martwym punkcie

Sterowanie maszyny i napędy to zestaw cnc nr4 ze sklepu internetowego cnc profi
silniki 4A.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 13 paź 2016, 15:18

Czy oś Z ma przeciwwagę ? Zaczołbym od tego.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#3

Post napisał: k-m-r1 » 13 paź 2016, 16:05

A tak naprawdę oś zacina się mechanicznie lub elektrycznie.
Albo prowadnice sróba lub coś wpada i blokuje.
Albo coś z napędem, sterowaniem, sygnałami i zakłócenie(chodź opis sugeruje że to nie zakłócenia bo oś przestawiałby sie max kilka mm).
A czy to nie jest tak że zbyt szybko zagłębiasz silnik kreci a materiału nie wybiera i traci pozycje ?

I jeszcze załącznik wypakuj do:C:\Mach3\macros\Mach3Mill
M22 wstawiasz tam gdzie chcesz testować pozycje Z
Krańcówka do sygnału input4
Jest sygnał Input#4 jest Stop

Kod: Zaznacz cały

N2 G90 G80 G40 G54 G20 G17 G50 G94 G64
N5 G90 G80 G20
N10 M06 T6 G43 H6
N15 M03 S1300 f50
N20 G55 G00 X1.0 Y1.0 
N25 Z0.5
N30 G82 Z-0.25 R0.125 P1 F5
N35 Y2
N35 M22
N40 X2
N41 M22
N45 Y1
N46 M22
N50 X1.5 Y1.5
N51 M22
N60 G80 G00 Z1
N65 G56 G00 X1.0 Y1.0 
N70 Z0.5
N75 G82 Z-0.25 R0.125 P1 F5
N80 Y2
N85 X2
N90 Y1
N95 X1.5 Y1.5
N100 G80 G00 Z1
N105 X0 Y0
W razie pytań 888 703 196 lub [email protected]
Załączniki
M22.zip
(736 Bajtów) Pobrany 112 razy
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


mentyl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 01 lut 2005, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: mentyl » 13 paź 2016, 18:32

Jeśli to mach3 i sterowanie LPT, to miałem podobny problem czasami na przyśpieszeniach coś nie wyrabiało i zamiast podnieść Z to tylko takie buczenie silnika było. Wstępnie zwolnienie przyśpieszenia pomogło. Finalnie przesiadłem się na sterowanie LinuxCNC i problem znikł, a dodatkowo posuw wzrósł o 1/2 a przyśpieszenia 2 krotnie :)


Autor tematu
lahimb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 17 maja 2014, 18:03
Lokalizacja: Wadowice

#5

Post napisał: lahimb » 14 paź 2016, 13:26

Dzięki wielkie ,że chcecie pomóc.
jeżeli chodzi o objawy to wygląda to tak samo jak przy pzesterowanu silników,jak przesteruje silniki to wydają ten sam dźwięk takie buczenie i gubienie pozycji,ale ciekawe jest że nigdy nie zgubił mi pozycji przy opuszczaniu osi Z zawsze przy podnoszeniu, sprawdzałem jak chodzą osie problem mechaniczny raczej to nie jest silniki mają 4A wiec raczej nie są za słabe .
Podprogram z tą krańcówką na pewno wypróbuje dam znać.
Rozwiązanie które chce uzyskać ma charakter zabezpieczający bez względu jakiego rodzaju jest ten bląd miał bym maszynke która nie zepsuje ani jednego elementu,system widzi włączoną krańcówkę i wie że os Z jest w górnym położeniu wiec jedzie dalej z osi X i Y jeżeli niema włączonej krańcówki to oś X i Y nie może zmieniać pozycji.
oś Z wykonuje ruch w zakesie od +6 DO -6 GDZIE 0 TO JEST POCZĄTEK WEJŚCIA W MATERIAŁ USTAWIAM KRAŃCÓWKE NA +6 JAKO WŁĄCZONĄ OŚ z zchodzi na dół zwalnia krańcówkę co jednocześnie blokuje ruch osi X i Y wykonuję wiercenie i wraca załancza krańcówkę i przesów osi X bądź Y i tak wkółko taki skromny sterownik PLC


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#6

Post napisał: bartx » 15 paź 2016, 20:29

lahimb pisze:Dzięki wielkie ,że chcecie pomóc.
jeżeli chodzi o objawy to wygląda to tak samo jak przy pzesterowanu silników,jak przesteruje silniki to wydają ten sam dźwięk takie buczenie i gubienie pozycji,ale ciekawe jest że nigdy nie zgubił mi pozycji przy opuszczaniu osi Z zawsze przy podnoszeniu, sprawdzałem jak chodzą osie problem mechaniczny raczej to nie jest silniki mają 4A wiec raczej nie są za słabe .
Podprogram z tą krańcówką na pewno wypróbuje dam znać.
Rozwiązanie które chce uzyskać ma charakter zabezpieczający bez względu jakiego rodzaju jest ten bląd miał bym maszynke która nie zepsuje ani jednego elementu,system widzi włączoną krańcówkę i wie że os Z jest w górnym położeniu wiec jedzie dalej z osi X i Y jeżeli niema włączonej krańcówki to oś X i Y nie może zmieniać pozycji.
oś Z wykonuje ruch w zakesie od +6 DO -6 GDZIE 0 TO JEST POCZĄTEK WEJŚCIA W MATERIAŁ USTAWIAM KRAŃCÓWKE NA +6 JAKO WŁĄCZONĄ OŚ z zchodzi na dół zwalnia krańcówkę co jednocześnie blokuje ruch osi X i Y wykonuję wiercenie i wraca załancza krańcówkę i przesów osi X bądź Y i tak wkółko taki skromny sterownik PLC
Mi się takie cyrki robiły jak miałem za duży kernel speed albo za duze przyspieszenia. Potrafiło zgubić krok w losowym miejscu. Na Twoi miejscu zainteresowałbym się smooth stepperem. Widziałem to ostatnio na żywo i naprawdę fajnie to wyglada. Czasem komputer podłączony do maszyny potrafi robić takie cyrki.


Autor tematu
lahimb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 17 maja 2014, 18:03
Lokalizacja: Wadowice

#7

Post napisał: lahimb » 19 paź 2016, 09:48

Podziękowanie dla Pana K-m-r1 dokładnie o takie coś mi chodziło makro działa N kod przerobiony komenda m22 co każdą linie i niema opcji żeby maszynka zepsuła detal.Jeszcze raz serdecznie dziękuje za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”