Problem z krańcówką osi X

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Mark.Panek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2014, 15:32
Lokalizacja: Białystok

Problem z krańcówką osi X

#1

Post napisał: Mark.Panek » 04 cze 2016, 16:29

Witam.
Posiadam problem z krańcówką osi X. Zmieniłem komputer do sterowania swoją frezarką z laptopa na pc biurowy dell optiplex sx-280 z wbudowanym portem lpt. Zainstalowałem mach3, przepisałem wszystkie ustawienia jota w jotę oprócz adresu portu lpt. I tu następuje problem. Podczas bazowania, bazuje mi prawidłowo oś Y i Z, a do X nawet nie ruszy. Podłączałem jeszcze raz laptop i wszystko tam gra. na Dellu w mach3 w oknie diagnostycznym pokazuje mi, że Home X jest cały czas aktywny. Przykładałem metal do krańcówki i nic się tam nie zmienia, a już w sterowniku dioda reaguje na przykładanie metalu do krańcówki. Próbowałem zmieniać ustawienia bazowania/limitów, sygnałów wejściowych/wyjściowych i nic. Zmieniałem na wszystkie możliwe sposoby ustawienia LPT w biosie i też nic, aktualizowałem bios z wesji A2 do A9 i dalej kicha. Nawet wymieniłem komputer u sprzedającego na inny, bo podejrzewałem uszkodzony port, ale i w drugim pc pin 13 cały czas podaje sygnał... Przeinstalowywałem Macha, sprawdzałem czy na czystym machu działa i na wersji spolszczonej. Już mi ręce opadają i nie wiem co to może być. Port na 99% jest sprawny, bo jest bardzo niska szansa, że w obydwu komputerach akurat pin 13 jest tak samo uszkodzony.

Prosiłbym Was o pomoc, bo już nie mam pomysłów jak mógłbym to naprawić. Może ktoś z Was też miał ten sam problem i mógłby się podzielić rozwiązaniem tego problemu?

Pozdrawiam.
Marek.



Tagi:

Awatar użytkownika

djronin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 22 kwie 2011, 01:19
Lokalizacja: Jarocin

Re: Problem z krańcówką osi X

#2

Post napisał: djronin » 04 cze 2016, 21:14

Mark.Panek pisze:bazuje mi prawidłowo oś Y i Z, a do X nawet nie ruszy.
Skoro działa Y i Z to przekręć przewód od czujnika X na miejsce Y potem zamień piny w konfiguracji i spróbuj zbazować HOME X jeśli będzie działać to znaczy że coś masz w ustawieniach nie tak. Jeśli dalej nic to albo z czujnikiem coś nie tak albo ten czujnik jest innego typu niż reszta NPN/PNP i należy zmienić w machu stan logiczny dla aktywnej czujki (ACTIVE LOW/HIGH).

Obrazek
...Programowanie ma to do siebie, że urzeczywistnienie nawet najbardziej
oczywistego pomysłu jest znakomitą definicją słowa "frustracja"...


Autor tematu
Mark.Panek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2014, 15:32
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: Mark.Panek » 06 cze 2016, 22:20

Zamieniłem przewody krańcówek X z Y i zmieniłem w machu numery portów pod które zostały podpięte krańcówki. Resztę ustawień co do krańcówek pozostawiłem bez zmian. Działa... W tym momencie wszystkie osie bazują się prawidłowo. Jest to dla mnie trochę nie logiczne. Zmiana pinów powinna spowodować poprawność działania krańcówki X, a oś Y powinna zachowywać się jak oś X przed zmianą... Zamieniając przewody miejscami myślałem, że nic to nie da, bo jest to nie logiczne patrząc na to, że na starym komputerze wszystko działa poprawnie na identycznych ustawieniach. Nie rozumiem tego, ale najważniejsze, że wszystko już gra :)

Dziękuję serdecznie za pomoc :)

Pozdrawiam.
Marek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”