Mach3 - oś Z przejeżdża za daleko

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
pitv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2016, 09:02
Lokalizacja: Poznań

Mach3 - oś Z przejeżdża za daleko

#1

Post napisał: pitv » 19 lut 2016, 09:24

Witam serdecznie. Szukałem podobnych problemów na forum, niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jestem nowym użytkownikiem Macha3, pomału zaczyna nam się układać współpraca. Wczoraj jednak kilka razy miałem nieprzyjemną sytuację. Podczas frezowania (najpierw w plexi, potem w aluminium), przy przejściu w osi Z w głąb materiału, frezarka zagłębiła się ponad zadaną wartość - Mach wyświetlał wartość poprawną (0,5mm), a frez w tym czasie "wpadł" na głębokość około 3mm. Wydarzyło się to kilkukrotnie, w kompletnie losowych momentach. Podejrzewam, że problem leży w sygnale zwrotnym (mach nie dostał odpowiedzi o osiągnięciu docelowej pozycji).

Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość, niestety elektronikę dopiero poznaję.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2016, 14:16 przez pitv, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#2

Post napisał: kamil1986 » 19 lut 2016, 12:41

Może napisz coś więcej jaka maszyna jakie sterowanie silniki krokowe czy serwa? Tak pozatym na zdjęciu widać "Przynajmniej tak mi się wydaje" mokrego chińczyka. Ta tulejka zaciskowa czasem nie jest włożona odwrotnie?


Autor tematu
pitv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2016, 09:02
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: pitv » 19 lut 2016, 14:21

Tak, jest to mokry chińczyk i tulejka była włożona na odwrót... Modelu sterownika nie podam, muszę sprawdzić wieczorem. Jest to ploter frezujący DIY na silnikach krokowych.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 19 lut 2016, 16:05

mach nie dostał odpowiedzi o osiągnięciu docelowej pozycji).
to jak na krokowych to nie ma sygnału zwrotnego.... Albo maszyna traci kroki albo masz zakłucnia... Ewentualnie coś bardziej błachego typu korekcja dł. Się z tablicy przyjmuje ale to widać w prog. lub wyciąga frez z koszyka .
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
pitv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2016, 09:02
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: pitv » 19 lut 2016, 17:56

Opcja z gubieniem kroków raczej odpada, bo maszyna jedzie za daleko, a nie za blisko. Jeśli zakłócenia, to jak to sprawdzić, wyeliminować?


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: ajt » 19 lut 2016, 19:55

pitv pisze:Opcja z gubieniem kroków raczej odpada, bo maszyna jedzie za daleko, a nie za blisko. Jeśli zakłócenia, to jak to sprawdzić, wyeliminować?
Ta opcja nie odpada, bo kroki mogą być gubione podczas podnoszenia wrzeciona, np. z powodu zbyt dużego przyspieszenia i/lub jakichś nadmiernych oporów. Inne opcje, to np. słaby kontakt sygnału dir sterownika osi z, czy w ogóle jakieś zakłócenia na liniach step i dir tej osi.


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#7

Post napisał: kamil1986 » 19 lut 2016, 20:00

Zmniejsz w ustawieniach prędkości i przyspieszenie i wtedy zobacz co się dzieje.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 19 lut 2016, 22:36

testy odcinkowe sie robi - na dokładnośc odwzorowanie kształtu krawedzi i sladu freza - czyli posuw/głebokośc i na mokro

kij tam z zakłoceniami
jesli w mdi wpiszę maszno jedz mi na 100 to po tej komendzie mge sprawdzic suwmiarką czy pojechała na 100, jesli ciut wiecej albociut mnij, albo w ogole przegiela palem to znak ze trzeba zmienic parametr kroków w ustawieniach silnikow. co prawda nie wszyscy wieda jak sie do tego zabra, a metoda jest toatlnie prozaiczna poleaąca na stosunku
jesli na iles tam kroków ustawionych dajmy na to 100 maszyna jedzie na powiedzmy 99
to ile kroków potrzebuję zeby maszyna jechala na 100 ?
no więdz 100 = 99
x =100
99x=100 razy sto
x = 100x100/ 99

mnozenie na krzyż i to cała filozofia odnoscnie rzeczywistego pomiaru a tego co maszyna ma zadane
p/s przy whisky pieprzą mi sie literki
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 19 lut 2016, 23:09

pitv pisze:Opcja z gubieniem kroków raczej odpada, bo maszyna jedzie za daleko, a nie za blisko
to już wyjaśnił ajt, jak to sprawdzić podpowiedział kamil1986, opcie z błędnym ustawieniem skali (ilość kroków /jednostkę) o którym pisze bartuss1, wykluczyłem bo piszesz ze już coś frezujesz ale może faktycznie był to mój błąd i masz nie ustawione to prawidło w parametrach - w końcu napisałeś że jesteś nowicjuszem.
Jeśli pozostałe osie działają ok a Z nie to zdradź jeszcze czy masz zastosowaną jakąkolwiek przeciwwagę dla osi Z (niestety nie wiedzę zdjęcia o którym wspomina kamil1986, )

Pamiętaj że gubienie kroków /pozycji to nie tylko przycinanie się napędów ale także luz nawrotny oraz np. luz łożysk (albo osiowy ruch łożyska w oprawie) i praca całej śruby pociągowej góra dół.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
pitv
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2016, 09:02
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: pitv » 20 lut 2016, 09:26

Dziękuję wszystkim za bogate odpowiedzi. "Przyłapałem" maszynę w momencie, w którym się pogubiła i sprawa okazała się prosta, tak jak pisał m.in. kolega ajt. Maszyna podczas odjazdu ruchem szybkim z materiału przycinała się, w machu wszystko było ok, a w rzeczywistości zamiast wyjechać 3mm nad materiał, zostawała praktycznie w tym samym miejscu. Zmieniłem prędkość i przyspieszenie dla tej osi i póki co jest ok.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”