Strona 1 z 2
Mach2 - mały problem
: 10 lis 2007, 09:34
autor: berrrcik21
Witam!
Nie skończyłem wczoraj frezowania i chciałbym dzisiaj dokończyć. Wiem jak zacząć od linijki na, która była wcześniej robiona, ale była nie dokończona. Jak teraz wpisać do Macha współrzędne osi X, Y, Z takie na których skończyłem wczoraj? Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam!

: 10 lis 2007, 11:05
autor: marcin-g
Wyzeruj maszyne dokładnie w tym samym miejscu co wczoraj, zaznacz linijke od której chcesz zacząć i start mach sam tam trafi.
W takiej sytuacji jak przerywasz prace w połowie programu zapisuj sobie współrzędne punktu zero względnego od zera bezwzględnego. Na drugi dzień referujesz maszyne klikasz na pole współrzędnej wpisujesz wcześniej zanotowaną z minusem enter , potem jedz do punktu zero, zaznaczasz linijkę na której skączyłeś i start.
: 10 lis 2007, 11:32
autor: fenix3627
Ja jeśli nie mogę skończyć pracy poprostu zatrzymuję maszynę unoszę frez i przesówam do pozycji 0 "GO TO Z", następnrgo dnia włączam macha i jeśli jest taka potrzeba zeruje osie i wybieram linię na której zakończyłem wczoraj ( najlepiej jak jest to linia G0 ) i do boju.
: 10 lis 2007, 11:57
autor: easy2002
Witam
Panowie a nie prościej i bezpieczniej wyposażyć maszynę w proste mikro włączniczki i ustawić jako HOME
Naprawdę podziwiam was

jak można robić bez HOME

: 10 lis 2007, 14:23
autor: Leoo
easy2002 pisze:a nie prościej i bezpieczniej wyposażyć maszynę w proste mikro włączniczki i ustawić jako HOME
Naprawdę podziwiam was jak można robić bez HOME
Kolega ma rację ale zwykła krańcówka nie nadaje się do dokładnego bazowania. Histereza przełącznika jest za duża. Co innego maszynka na serwomechanizmach, której enkodery mają dodatkowy sygnał INDEX. Przeważnie sygnał ten pojawia się raz na pełny obrót wału silnika.
Najciekawsze jest to, że rozwiązanie można zastosować w zwykłej maszynce z silnikami krokowymi. Trzeba jednak wykonać "enkodery" indeksujące, czyli transoptor szczelinowy i tarcza z jednym wycięciem, umocowana do osi silnika lub śruby napędowej. Cała idea polega na współpracy krańcówki mechanicznej (optycznej) z dobudowanym indekserem. Kiedy maszyna porusza się wewnątrz obszaru roboczego, krańcówka blokuje sygnał indeksera. Po zadziałaniu krańcówki, wejściu w obszar bazowania, otwarty zostaje kanał dla indeksera, który dostarczy precyzyjnego sygnału. To wszystko.
Nie wiem czy jest stosowane podobne rozwiązanie ale teoretycznie powinno działać. Nie mogę tego potwierdzić praktycznie, gdyż moja maszynka ciągle w powijakach.
: 10 lis 2007, 15:08
autor: berrrcik21
Ok, dzięki za pomoc

Pozdrawiam!

: 10 lis 2007, 17:47
autor: qqaz
Leoo pisze:Nie wiem czy jest stosowane podobne rozwiązanie
Owszem, jest. Tylko dla Macha trzeba wykonać dość szeroką szczelinę - raczej przerwę w tarczy fotokomórki na srubie bo program nie zdąży zobaczyć szczeliny w szybkim najeździe początkowym na krańcówkę. Czasem łapał dopiero drugi obrót śruby.
: 10 lis 2007, 18:37
autor: Leoo
qqaz pisze:Owszem, jest. Tylko dla Macha trzeba wykonać dość szeroką szczelinę
To nie jest problem szczeliny, bo enkodery generują po 1000 imp/obr i spokojnie kręcą się do 3000 obr/min. Problem w szybkości jego działania. Transoptor szczelinowy z drukarki zwyczajnie nie nadaje się. Zwykły fototranzystor jest wolnym elementem, podobnie jak zwykły transoptor separacyjny. Najlepiej stosować transoptory z uszkodzonych enkoderów. Fotodioda jest szybka ale wymaga wzmacniacza. Zawsze można zastosować hallotron i mały magnes zamiast tarczy.
: 10 lis 2007, 18:47
autor: qqaz
Leoo pisze:To nie jest problem szczeliny,...Problem w szybkości jego działania. Transoptor szczelinowy z drukarki zwyczajnie nie nadaje się
Bardzo możliwe, tylko że to jest dopiero połowa sceny do ogladania - nie wiadomo z jaką prędkością odświerza Mach stan portu - w szybkim najeździe szpilka może być zwyczajnie pominęta. Tym bardziej że pozycjionowanie nastepuje dopiero na krawędzi szczeliny w ruchu powrotnym z dużo mniejszą prędkością. Gdyby Mach był szybki to widziałby błyśnięcie leda kontrolnego tak jak ja byłem w stanie go zobaczyć - a skoro był błysk to fotokomórka zadziałała ale nie Mach. Zresztą dla dokładności nie ma znaczenia szerokość szczeliny tylko brak szumów na jej krawędzi.
PS. Transoptor nie z drukarki tylko z TME

: 10 lis 2007, 19:38
autor: Leoo
Jeśli najazd odbywa się w drodze powrotnej, na małej prędkości, to szybkość indeksera nie powinna mieć większego znaczenia. Częstotlilwość odświerzania, o ile nie jest podana przez producenta, będzie trudna do zmierzenia. Jeśli najazd odbywa się z równą prędkością obrotową dla wszystkich osi, to dokładność i powtarzalność powinna być zachowana.
Jak u Kolegi wygląda np. frezowanie kieszeni, wyłączenie maszyny i powtórne frezowanie tej samej przestrzeni?