Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
scythe1123
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 03 maja 2013, 00:00
Lokalizacja: Gda

Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi

#1

Post napisał: scythe1123 » 20 lut 2015, 15:09

Cześć,
właśnie projektuję płytkę sterownika do frezarki współpracującą z machem.
Nie mogę nigdzie znaleźć jak działają sygnały w zakładce Output Signals.
Da radę zmapować sygnały Enable 1, 2 ,3 dla poszczególnych osi?
Trochę wzorowałem się na projekcie z AVT i tam wszystkie sygnały Enable sterowników silników są podłączone do Enable1.
Chciałbym jednak żeby Mach wyłączał poszczególne osie jak z nich nie korzysta wtedy silniki się znacznie mniej grzeją.



Tagi:


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#2

Post napisał: bateryjka » 20 lut 2015, 21:26

właśnie projektuję płytkę sterownika do frezarki współpracującą z machem.
Płytki. Sprawdzone i warte swojej ceny.

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#3

Post napisał: k-m-r1 » 20 lut 2015, 22:08

A może silnik ma sie grzać?

hmm ciekawe jak sie zachowuje pole magnetyczne w odpowiedniej stałej temperaturze ??
a co z przewodnością elektromagnetyczną ?

I podstawowe pytanie do czego jest Enable? do ograniczenia pradów przy postoju czy mniejszego nagrzewania silników ...
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
scythe1123
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 03 maja 2013, 00:00
Lokalizacja: Gda

#4

Post napisał: scythe1123 » 21 lut 2015, 00:02

ENABLE wyłącza mosfety końcowe sterownika silnika, tak więc po pojawieniu się 1 logicznej znika zasilanie z silników.

Akurat takiej płytki jak ja potrzebuje nie ma, poza tym lubię robić coś samemu, a nie kupować gotowce :)

Problem jest w tym, że nie wiem jak do końca działa mach. Jest to dla mnie średnio intuicyjny program.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 21 lut 2015, 08:38

użycie sygnału enable do lepszego chłodzenia silników w procesie pracy jest pomylony pomysł.
raz że nie kojarzę np G-codu który bo to wysterował i postprocesora który by to wygenerował.
nawet jak jest g-code to dodawać z palca to życzę powodzenia.

na dodatek, po wyłączeniu silnika w ten sposób i ponownym załączeniu jego wirnik ustali się do najbliższego ząbka stojana czyli zgubi najprawdopodobniej zgubi poprzednia pozycje.

po trzecie, dla krokówek praca w temperaturze 40-50-60 stopni to żaden problem, jak się o nie obawiasz zamontuj wiatraczki albo sterowniki które mają ograniczenie prądu na postoju ale nie regulowanie tego Enablem

jeszcze jedna ciekawostka mój linuxcnc ma zadane homy i tp, po wyłączeniu enable nie pozwoli wpisać ofsety zanim się nie zbazuje maszyny i to wg mnie jest poprawnie.
juz pomijam te kwestie ze silnik bez prądu trzyma oś słabiutko, a niektóre silniki to w ogóle. więc jak mechanika jest na kulowych ze skokiem 5 albo więcej to oś nie jest w ogóle samohamowna. u mnie Z sama w sobie tez nie hamowała póki nie postawiłem silnik na śrubie kulowej 10x2
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 21 lut 2015, 09:30

Ja nie zalecam Enable do sterowania

powodów jest sporo

silnik krokowy jest przewidziany do pracy przy 40+ stopni 70 stopni to też nie problem dla takiej konstrukcji

silnik nagrzewa sie i pracuje w równej temperaturze czy pole elektromagnetyczne wiruje czy utrzymuje wirnik w zadanej pozycji tem jest stała

Stała temperatura to jednakowe warunki pracy dla pola elektromagnetycznego identyczne przewodnictwo materiałów dla pola magnetycznego .. rozszerzalność cieplna elementów czyli szczelina miedzy wirnikiem stojanem a szczelina i pole magnetyczne cewki = siła

Zasilacz zasila sterownik gdy jest kilka sterowników występują skoki napięcia
Nie jednokrotnie zasilacz nie wyrabia lub cierpi sterownik i silnik z braku zapewnienia odpowiedniego zasilania.

Dla zwykłego śmiertelnika Enable będzie oszczędnością w gniazdku na liczniku, jeśli ktoś bawił sie nawet w ustawienia sterowników, Wie ze 5A producenta to graniczne wartości które lepiej obniżyć -20% tak samo jest z słabymi silnikami krokowymi niby 1,5Nm a po nagrzaniu cewki/silnika ma 1.4Nm a jak podkręcimy obroty to masakra z gubieniem kroków.

Nie każdy myśli o drobnych szczegółach lub nie wie co robi i jaki to ma skutek.
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Mach 3 i sygnały ENABLE dla poszczególnych osi

#7

Post napisał: Hrumque » 21 lut 2015, 19:20

scythe1123 pisze:Cześć,
Nie mogę nigdzie znaleźć jak działają sygnały w zakładce Output Signals.
Da radę zmapować sygnały Enable 1, 2 ,3 dla poszczególnych osi?
Chciałbym jednak żeby Mach wyłączał poszczególne osie jak z nich nie korzysta wtedy silniki się znacznie mniej grzeją.
Kolego, pewne błędy projektowe:

- podczas pracy NIGDY nie wyłączasz enable. Ponieważ wyłączenie enable "luzuje" ci silnik krokowy, który bez zasilania kręci się lekko. Przy osi Z - może ci objechać w dół. Przy pozostałych osiach - jeśli tylko pracujesz przy (mikro)kroku innym niż 1:1 (tzn używasz mikrokroku) - to spowoduje ci to stracenie pozycji, silnik ustawi się w pełnym kroku, więc przesunie się o ileś tam (mikro)kroków wzlgędem tego, co MACH o nim myśli.

- enable jest sens wyłączać np dla 4tej osi obrotowej, jeśli jej nie używasz i tydzień leży, ale to dużo prościej po prostu dorobić przełącznik fizyczny odcinający enable do jej drivera, lub w ogóle odcinający jego zasilanie.

- sens istnienia enable jest taki, że załączasz enable DOPIERO gdy program, interfejs (np LPT) i wszystko jest gotowe do pracy, by wcześniej nie wysterowywać silników bzdurnymi sygnałami. Częściowo załatwia to też "charge pump" goniony z portu, by zabezpieczyć wszystkie elementy sterowane przed sterowaniem bzdurnymi sygnałami na LPT np. podczas startu biosa i windowsa, gdy wykrywa urządzenia itd.

- Drugi sens - to "luzowanie" enablem silników gdy wciśniesz E-stop, jeśli masz też ręczne korbki i chcesz nimi pokręcić ręcznie (np by ręcznie fizycznie sobie ustawić zerowanie). Ale to dotyczy wtedy wszystkich osi. Dlatego, jak już ktoś Enable robi, to jako do wszystkich sterowników osi na raz jeden wspólny sygnał, bo inaczej sensu to nie ma.

Do zmniejszania prądu spoczynkowego - używa się albo driverów które same to robią hardwarowo, albo mają wejście sterujące tym - i wtedy osobny #output jest na tą okazję, co możesz sobie jakoś tam oprogramować. Ale w praktyce - silniki krokowe mają się grzać, muszą się grzać, i nic na to nie poradzisz. Jak grzeją się za bardzo - to są źle zasilane (a nie że należy kombinować z enable do ich chłodzenia)
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
scythe1123
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 03 maja 2013, 00:00
Lokalizacja: Gda

#8

Post napisał: scythe1123 » 23 lut 2015, 17:00

Zdaję sobie z tego sprawę, że bez zasilania silnik kręci się lekko, ale ja mam napęd na śrubach trapezowych i mam w tym przypadku samohamowność.
Zdaję sobie sprawę, że przy pracy mikrokrokowej by silnik trochę się "obkręcił" po zaniku zasilania.

Moje krokowce niby są na 5V ale one przy 5V nie chcą nawet bez jakiegokolwiek obciążenia pracować. Zasilam je zasilaczem komputerowym dostają ok 10,7V.
Jak pracują z pół godziny to mają tak 64-66 stopni. Jak zostaną w bezruchu na dłuższy czas no nawet do 74 stopni dobijają.
Prawdopodobnie zasilam je zbyt dużym zasilaniem, ale przy pracy "przerywanej" czyli wraz z wyłączaniem ich w momencie kiedy nie pracowały udało mi się znacznie obniżyć ich temperaturę.

W takim razie muszę pomyśleć o jakimś chłodzeniu i zostawię jednego ENABLE dla całego układu.
Do sterowanie używam "stepsticków" teoretycznie mogę na nich prąd wyregulować ale zobaczę jak w praktyce to będzie działało.


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: Hrumque » 23 lut 2015, 17:56

scythe1123 pisze: Moje krokowce niby są na 5V ale one przy 5V nie chcą nawet bez jakiegokolwiek obciążenia pracować. Zasilam je zasilaczem komputerowym dostają ok 10,7V.
(...) Do sterowanie używam "stepsticków"
Przy silniku krokowym nie ma czegoś takiego jak jego "napięcie" (pomijając napięcie probiercze izolacji, oczywiście, ale to jakieś 400V powinno być). Istotna jest indukcyjność/rezystancja oraz "projektowy" prąd uzwojenia.
Napięcie jakim zasilasz driver (tutaj stepstick) jest niezwiązane prawie wcale z napięciem silnika. Każdy sensowny driver silnika krokowego (w tym też stepstick) pracuje z "wymuszeniem prądu" i cięciem napięcia PWM by utrzymywać zadany prąd.
Im wyższe napięcie zasilania - tym szybciej prąd uzwojenia dobija do wartości ustawionej na driverze (czyli - silnik może się kręcić szybciej), a potem (aż do następnego kroku/mikrokroku) prąd płynący jest stały (lekko tętniący) a driver steruje PWM podawanie napięcia na cewkę.
Więc przy zwiększonym wielokrotnie zasilaniu - uzwojenie będzie grzało ci się dokładnie tak samo - bo prąd uzwojenia nadal zostanie taki sam, tyle że będzie szybciej narastał. Tylko silnik będzie bardziej stabilnie działać, i szybciej się mógł kręcić.
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#10

Post napisał: k-m-r1 » 23 lut 2015, 19:23

scythe1123 pisze:krokowce niby są na 5V ale one przy 5V nie chcą nawet bez jakiegokolwiek obciążenia pracować.
Jaki to silnik jakie parametry 5v ile A ??

Czy na pewno odpowiednio dobrałeś silnik do napędu śruby trapezowej ?
Czy na pewno masz odpowiedni zasilacz który ma odpowiednią moc / wydajność prądową?

Doprowadź układ do ładu i składu potem myśl nad radiatorem lub Enable drivera
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”