Kompensacja luzu w Mach3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Tescobar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2015, 13:12
Lokalizacja: Default City

Kompensacja luzu w Mach3

#1

Post napisał: Tescobar » 11 mar 2015, 13:18

Pytanie do wszystkich ogarniających program Mach3.
W kilku maszynach (trzyosiowe frezarki) próbowałem ustawić kompensację luzu dla osi X lub Y. Wpisałem stosowne wartości, odhaczyłem pole "włącz kompensację luzu", zresetowałem program, nawet go wyłączyłem i włączyłem od nowa.
W jednej frezarce działa tak jak powinno, a w innej nic się nie zmieniło. Od czego to może zależeć?
Wartości, które wpisywałem, są rzędu 0.05 , czyli jakieś pięć setek, później dla celów testowych wpisałem też większe wartości, żeby gołym okiem widzieć przeskoki towarzyszące zmianie kierunku. Dlaczego na jednym stanowisku to działa, a na drugim, z frezarką tej samej firmy (ale trochę starszą) już nie? Czy są jakieś inne elementy konfiguracji, które mogą zablokować działanie kompensacji luzu?


Stawiając pierwsze kroki w nowej dziedzinie czuję się niezręcznie. Dlatego zawsze zaczynam od drugich.

Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Kompensacja luzu w Mach3

#2

Post napisał: Hrumque » 11 mar 2015, 18:45

Tescobar pisze: W kilku maszynach (trzyosiowe frezarki) próbowałem ustawić kompensację luzu dla osi X lub Y. Wpisałem stosowne wartości, odhaczyłem pole "włącz kompensację luzu", zresetowałem program, nawet go wyłączyłem i włączyłem od nowa.
Może głupie pytanie, ale czy użyłeś przed restartem MACHa funkcji Config > Save settings... ?
Czy po restarcie - wpisane tam parametry i zaznaczony "ptaszek" są tam obecne prawidłowo, czy to znikło?
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
Tescobar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 04 lut 2015, 13:12
Lokalizacja: Default City

#3

Post napisał: Tescobar » 12 mar 2015, 08:43

Nie użyłem takiej funkcji, ale ustawienia się zapisały - może dlatego, że jak przy wychodzeniu program zapytał "save fixtures?" to kliknąłem OK. Zresztą postępowałem identycznie, jak przy innej frezarce, w której kompensacja luzu zadziałała prawidłowo.
O co jeszcze może chodzić? Czy ma tu znaczenie jaka to frezarka, czy też kompensacja luzu jest czysto programowa?
Stawiając pierwsze kroki w nowej dziedzinie czuję się niezręcznie. Dlatego zawsze zaczynam od drugich.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”