Mach2 - ach ,ten pomiar wysokości nrzędzia

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Mach2 - ach ,ten pomiar wysokości nrzędzia

#1

Post napisał: dasza77 » 20 lut 2007, 18:31

Witam - dzisiaj zacznę od narzekania !!!

Od kilku dni prubuję w Mach2 zastosować czujnk pomiarowy wysok. narzędzia ale im dłużej nad tym siedzę tym bardziej krew mnie zalewa. Mam w mojej maszynie zainstalowane wszystkie czujniki , po 3 na każdą oś : limit - , home , limit +.
Home umieszczone są w pobliżu limitów- ( na osiach X i Y ) oraz w pobliżu limit + na osi Z.
wykonałem też czujnik pomiarowy (wys. narzędzia). Wszystkie krańcówki i czujnik są poprawnie podłączone i działają świetnie.
Problem w tym , że mam problemy z zastosowaniem praktycznym czujnika pomiarowego.
Przejżałem na tym forum kilka programów "makr" przeznaczonych do tego, ale wszystkie one zawierały błędy. Minęło kilka dni zanim sam musiałem dojśc , że niepoprawnie były zaznaczane komentarze.
Temat był poruszany kilkakrotnie , ale nigdy do końca nie był wyjaśniony.
Może teraz znajdzie się osoba , która podpowie krok po kroku jak należy postępować.
Moje założenia i punkt wyjścia jest następujący:
1. czujniki limity i home działają
2. na osi Z kolejnośc krańcówek od góry jest następująca: limit+ , zaraz za nim (ok. 20mm) home, na dole limit-
3. we wrzecionie jest założony frez
4. koniec freza znajduje sie w p. Home ( g53 xo yo zo) - (osie X i Y home - ok. 10 mm od limit-) , a os Z podniesiona prawie max do góry-ok. 20 mm przed limit+.
5. na stole frezarki ( pośrodku stołu leży materiał MDF do obróbki-prób) wysokości 20 mm.
6. w punkcie G53 x0 y190 stoi czujnik pomiarowy , wysokość końca czujnika (od pow. stołu) 85 mm ( zadziałanie następuje na wys. ok. 82 mm)
7. mam zamontowane wrzeciono Elte sterowane falownikiem , załączam je (na razie) ręcznie. ( w programie umieszczam M1 i komentarz " załącz / wyłącz wrzeciono")

Nie będę więcej pisał jakie i ile prób przeprowadzałem , bo bym tylko się zaplątał.
Przeczytałem całe forum i proszę mi wierzyć , że nigdzie nie jest to do końca wyjaśnione.

Oczekuje , że życzliwa osoba podpowie:

1. Jakie macro ( M6Start oraz M6End) trzeba napisać aby "płynnie " w trakcie frezowania dokonać wymiany, gdy program napotka :
M1 ; wyłącz wrzeciono
M6 T2
M1 ; załącz wrzeciono

2. Moje macro M6Start.m1s , działa OK i jest następujące ( ściągnięte z forum i trochę
zmienione):
tool = GetSelectedTool()
SetCurrentTool( tool ) ' oryginalna czesc z Macha
Code "g0"
Code "G53 z0" ' ruch do Z0
While IsMoving()
Wend
Code "G0"
Code "G53 x0 y100" ' u mnie wymiana frezów jest oddalona od Home(0,0) do (0,100)
While IsMoving()
Wend

Może ktoś mi powie po, co są dwie pierwsze linie ( bo i bez nich działa OK)

3. Moje macro M6End.m1s , ściągnięte z forum -działa mniej więcej do połowy ( wpisuje
bzdury do rejestru wysokości):
dim ZTOP, ZBOTTOM, ZTOP
dim tool
Code "g0" ' wywołanie ruchu G0
Code "g53 z0" ' na wszelki wypadek ruch do Z0 , gdyby nie było wywołane macro M6Start
While IsMoving() ' petla
Wend ' ktora czeka , aż maszyna dojedzie
Code "g0"
Code "g53 x0 y190" ' ruch do pozycji czujnika wysokości
While IsMoving() ' petla
Wend ' ktora czeka , aż maszyna dojedzie
ZTOP = GetDRO(2) ' pobranie pozycji osi Z
Code "G31 Z-50 F60" ' oś Z jedzie z posuwem F60 w dól ( max -50 mm), az napotka sygnal DIGITIZE
While IsMoving()
Wend
ZBOTTOM = GetVar( 2002 ) ' pobieranie osi Z maszyny w momencie naciśnięcia czujnika
message (ZBOTTOM) ' wyświetlanie wartości na dolnym pasku ekranu
ZTOTAL = ZBOTTOM-ZTOP
Code "G0"
Code "G53 z0"
While IsMoving() ' podjechanie osią Z do Z0
Wend
call SetOEMDRO(42,ZTOTAL)
Tool = GetDRO( 24 ) ' wpisanie wyliczonej wartosci do rejestru dlugosci narzedzia
Code "G43 H" & Tool ' i wywolanie korekty dla tego narzedzia
Code "G53 z-1"
While IsMoving()
Wend
Code "G53 z0" ' ta czesc jest najbardziej tajemnicza , musialem tak zrobic
While IsMoving() ' ponieważ bez tego przy założeniu krotszego albo dluzszego
Wend ' freza maszyna jechala do gory pomimo ze byla na samej gorze i naciskala LIMIT Z

Mniej więcej od połowy tego macra coś nie działa.

4. Czy naciśnięcie "GotoToolChange" jest równoznaczne z wywołaniem M6Start.m1s ?
Gdy ja naciskam tem klawisz to maszyna jedzie do G53 X0 Y0 Z0 ( Home) .
Jak mozna to zmienic aby np jechała do (0,100,0) ?
5. Czy naciśnięcie "AutoTool Zero" jest równoznaczne z M6End.m1s

6. Czy przy wymianie należy kożystać z innych G55, G56 .......

Moje dotychczasowe uwagi n/t Macha2.:
- gdy pracuję jednym frezem - bez zmiany wszystko jest OK.
- gdy trzeba zmienić narzędzie i coś nie wyjdzie to program wariuje.
- np. gdy określam nowy obszar roboczy G54 poprzez "touch" potrafi generowac jakies końcówki np 0.0367 itp. , które potem wloką się i nie jestem pewien dalszych wymiarów.

Na razie tyle - tak mi się zebrało

Może ktoś się odezwie , bo napewno nie tylko ja mam z tym problemy.
Jak się przekonałem bez dokładnej wymiany nie ma żadnej robotyna frezarce.

Pozdr.

[ Dodano: 2007-02-20, 18:37 ]
Bykom STOP zamiana : "kożystać" na korzystać



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 lut 2007, 08:14

Jak się już całkiem zniechęcisz do Macha zapraszam, byś rzucił okiem na mojego STEP2CNC. Sprawę wymiany narzędzie mam w nim rozwiązaną dość dobrze. Co prawda nie z g-kodu - proceduralnie, ale procedury działają OK.

Teraz co do kodu. Przyjrzyj się M6end. Masz deklaracje:

Dim ZTOP, ZBOTTOM, ZTOP - po co 2x deklarować ZTOP?

Ale dalej odwołujesz się do zmiennej ZTOTAL, której wcześniej nie zadeklarowałeś. Deklaracja zmiennych powinna być chyba więc taka:

Dim ZTOP, ZBOTTOM, ZTOTAL.

Jeśli nie działa od połowy makra, a mniej więcej w połowie odwołujesz się do nieistniejącej zmiennej, to może o to chodzi? Sprawdź to.

Dla mnie nie oczywista jest jeszcze jedna rzecz - jak rozumiem najpierw musiałeś zapamiętać pozycję zerową naprzędzia poprzedniego. Gdzie i jak jest to zapisane?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 22 lut 2007, 09:26

korzystajac z okazji chcialbym sie zapytac o cos w okolicach tego tematu:
czy w machu da sie zdefiniowac tablice narzedzi, w ktorej po prostu podaje numer, dlugosc i srednice narzedzia? czyli tak jak to sie rowbi w normalnych masyznach cnc?
nie chce montowac zadnego czujnika wysokosci narzedzia, wole po prostu miec jedno narzedzie o przyjetej "zerowej" dlugosci (np. stalowy kolek wysuniety z oprawki na 20mm) i wzgledem niego definiowac dlugosc pozostalych narzedzi.
a czujnika nie chce miec w mojej maszynie, bo po pierwsze zajmuje mi on miejsce na stole (konstrukcja ze stolem krzyzowym) a pod rugie frezy montuje w oprawkach tak jak w zwyklych frezarkach, wiec gdy sa one raz ustawione i zmierzone przed robota, to ich dlugosci wzgledem siebie sie nie zmeiniaja. dlatego tez najwygoniej jest mi sie poslugiwac narzedziem zerowym, ktorym tylko dotykam powierzchni materialu by lapac zero. czy mach potrafi sobie sam dodac lub odjac wspolrzedne w osi z, tak by narzdzia dluzsze zaczynaly prace z odpowiedno wyzszej pozycji?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Rafal
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2005, 22:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: Rafal » 22 lut 2007, 14:48

dasza77, Witam tez walcze z machem i z pomiarem dlugosciu narzedzia i za cholere nie moge dojsc jak to sie odpala , ma skrypty ale za bardzo nie wiem jak z nich skorzystac , prosze o pomoc. Jestem ciekawy czy kolega sie z tym problemem uporal. kontakt do mnie to mail: [email protected] ,gg 1944139 Rafal J. Bydgoszcz

[ Dodano: 2007-02-22, 14:49 ]
sorki adre am byka [email protected]


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#5

Post napisał: dasza77 » 22 lut 2007, 18:47

Hurra !!!!

W końcu udało mi się wymienić kilka marzędzi i nie straciłem nic z wysokości .

Na razie odbywa się to na "piechotę" lub jak kto woli na chłopski rozum.

Tak sie wkurzyłem , że nic mi nie wychodziło z tymi skryptami i że jestem taki niedouczony ,że postanowiłem zrobić to "po swojemu" i to nawet bez użycia żadnych mierników .

Przeprowadziłem kilka prób i zadziałało.

Jeżeli kogoś to interesuje - to proszę dac znac - wtedy opiszę moją metodę.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#6

Post napisał: wood carver » 22 lut 2007, 18:53

mam pytanie....jak to macrofile..można modyfikowac???????? czym ???


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#7

Post napisał: dasza77 » 22 lut 2007, 19:13

Ja modyfikuję je ( dopisuję nowe komendy) w "notatniku WinXP"


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 22 lut 2007, 19:54

DZIKUS, tak, mozna , do tego celu jest odpowiednia tabelka tool table.

dasza77, widze ze masz jakies pseudo moje makra, tylko czemu w mojej wersji u gory nie mam 2 razy zdefiniowanej zmiennej "ZTOP" ? musisz zrozumiec ze sam walczylem kiedys ( 3 lata temu ) z tym , walczac z pomiarem i niewiedzą pisania tych makr, zrobilem takie jakie zrobilem u mnie dzialaly , umiescilem je na forum jako wskazowke , nie jako skryptu leku dla kazdego , nie rozumiesz skryptow wywal je, nie uzywaj , napisz sobie sam, wcale sie nie zloszcze , pisze serio , napisz czego oczekujesz od wymiany narzędzi , dojdziemy wspolnie do tego jak zrobic dla ciebie skrypt.

ja zrobilem to tak , ze koniec gwintu oprawki byl zerem, kazde wsadzone narzędzie bylo naturalnie dluzsze, obmierzalem pierwsze narzędzie i wpisywalo mi jakas liczbe do rejestru , bez roznicy jaka, bo tym narzedziem znajdowalem punkt zero w "Z" , kazde nastepne obierzone narzędzie i tak bylo o swoja roznice inne wiec pasowalo.


/zapomnialem dodac screena
Załączniki
Schowek01.png
Schowek01.png (43.19 KiB) Przejrzano 1390 razy
PiteR


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#9

Post napisał: dasza77 » 22 lut 2007, 20:51

do pit202

oczywiście , że moje makra są wzorowane na Twoich , ale dopiero po kilku godzinach prób doszedłem do tego , że :
- publikując je nie podałeś wszystkich specyficznych dla siebie założeń np. że p. zerowy jest na gwincie, gdzie masz ustawiony p. bazowy i limity +/- na osi Z ,
- jak się okazuje Mach w inny sposób zaznacza komentarze,
- co oznaczają poszczególne zmienne

Zamieszczone przeze mnie makro M6End było pisane trochę z pamięci ( ponieważ maszynę mam w innym miejscu niż dostęp do internetu) . W oryginale nie ma tych podstawowych błędów jak podwójna deklaracja ZTOP , ale i tak mi coś nie wychodzi.

Dzięki Tobie zmusiłem się i mam jako takie pojęcie na ten temat.

Przy okazji , czy może znasz odpowiedzina moje pytanie dot. klawiszy "GotoToolChange" i "AtoToolZero". - czy odpowiadają im makra M6Star oraz M6End , bo wg. mnie nie .

Moje makro M6Star działa - OK.

Muszę jeszcze raz przeanalizować M6End oraz poprawnie je spisać i jeżeli można - to chciałbym zasięgnąć rady .

Ale zapewne będzie to w przyszłym tygodniu .

W piątek - walka z VAT-em .
W sobotę - Bieg Jaćwingów - ( narty biegowe).
W niedziele - dochodzenie do siebie .

Pozdr.

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#10

Post napisał: wood carver » 23 lut 2007, 07:44

...jak to m6 start m6 end

[ Dodano: 2007-02-23, 07:52 ]
.....skąd wziąc definicje "definicji" ktore respektuje mach..typu "wend" itd............
jak sie modyfikuje to macro...można plik otworzyc w zykłym edytorze tekstu?????
jak nie to czym?? ej....help!!!!!!!!!!!!!!!!!! dasha

skąd wziąc definicje tych komend???????? get dro...wend...itd

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”