mach3, sterowanie ręczne MPG, dwa rózne porty na raz?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

mach3, sterowanie ręczne MPG, dwa rózne porty na raz?

#1

Post napisał: Hrumque » 17 sty 2015, 15:12

Chciałbym całkowicie pozbyć się możliwości sterowania jazdą z klawiatury PC (MPG z klawiatury), bo potrafi się tym bardzo nieładnie niechcący zrobić kataklizm albo rozjechać pozycjonowanie itd. Ale tak, by równoczesnie - dało się zewnętrznym manipulatorem MPG jeździć.
  • 1. Czy "Jog on/off" wyłącza mi tylko klawiaturę (a ewentualny sprzętowy manipulator MPG zostaje funkcjonalny), czy całkowicie wyłącza manualne?
    2. Ewentualnie - można by w System Hotkey Setup macha pokasować przyporządkowanie klawiszy X++/Y-- itd - ale jak to zrobić, jak tam da się tylko przypisać klawisz, a ustawić "nieustawione"=999 nie da się?
Druga sprawa - jakby samemu manipulator zrobić, to:

Moje cnc steruję przez kartę-interfejs na usb "leafboy usb 200kHz" - działa wszystko całkiem fajnie. (karta ma plugin .dll do macha)
Obrazek

Czy ktoś próbował używać równocześnie w machu tego typu karty ORAZ portu LPT jako wejścia dla enkoderów itp?

Tylko jak to skonfigurować, by się nr portów się nie zderzyły ? Tzn jeśli dam w Port Config > dla LPT port #1 Enable, i port #2 Enable - to przestaje mi częsciowo działać karta usb, tzn nie działają jej wejścia (a wyjścia działają, bo w Mach > Port config > Input trzeba dla tej karty ustawiać #port = 1, a w Output ports - nr portu jest obojętny, zawsze działa). Może nie włączać portu nr1, a tylko port2, z ustawionym adresem LPT1 ?

Da się to jakoś ugryźć? Czy lepiej kupić gotowy manipulator na usb, z dedykowanym pluginem machowym?



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 21 lis 2015, 06:08

Wynalazłem w necie inne rozwiązanie link: http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element ... -0029-0008

może Komuś się przyda ?
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”