Problem Mach3 frezuje w powietrzu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
marxmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2014, 14:23
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne

Problem Mach3 frezuje w powietrzu

#1

Post napisał: marxmen » 04 lis 2014, 14:37

Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem totalnym amatorem jeżeli chodzi o CNC i programy je obsługujące, ale dzięki samozaparciu i metodzie prób i błędów ( tzn połamane 4 frezy :P ) udało mi się opanować obrabianie w płaszczyźnie 2D co zaowocowała kilkoma udanymi projektami. Natomiast sprzęt na którym miałem zainstalowanego ArtCama i Macha uległ awarii i byłem zmuszony instalować je na własną rękę. Po instalacji wszystko wyglądało normalnie do momentu wrzucenia gotowego G-Codu do macha, bo ten zamiast frezować idąc w dół na starcie poszedł na pozycje Z 6,0000 i frezuje w powietrzu :/ mam nadzieje ze zdjecia z poszczególnych etapów pomogą Wam w zdiagnozowaniu problemu bo utknąłem z zamówieniem :( . Zgóry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zajawiony nowicjusz :)

Tagi:


~g
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: ~g » 04 lis 2014, 21:05

Może wartość w osi Z jest dodatnia?
zrób styk narzędzia z detalem i opuść się w osi Z /wartość ujemna/


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 04 lis 2014, 21:17

Nie znam się na Artcamie, ale na pierwszym zdjęciu jest napisane, że zaczyna obróbkę na 3mm a kończy na 6mm. Tzn. zaczyna 3mm nad stołem a kończy 6mm nad stołem. Tak mi się wydaje. Spróbuj napisać początek 0mm a koniec -3mm. Ustaw zetkę gdzieś w powietrzu i spróbuj bez materiału.
Gdzieś to trzeba zmienić.
A gdzie zerujesz frez? Na stole czy na materiale?


Autor tematu
marxmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2014, 14:23
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne

#4

Post napisał: marxmen » 05 lis 2014, 10:10

To znaczy, tak otwierałem G-Coda w notatniku i wstawiłem w pierwszej linii minus przed wartością osi Z, fakt faktem ploter wszedł w materiał na określoną głębokość, ale pojawił się kolejny problem bo ploter jakby starcił moc i nawet po podkręceniu obrotów do 200% silniki przy strasznym jęczeniu chodzą tak ze palą nowiutkiego freza w miękkim drewnie( przykładowo przy profilowaniu 2d posów* wrzeciona musiałem redukować do 80% bo wydawało mi się ze za szybko chodzi ), a nawiązując do wartości wprowadzonych w artCamie to nie można wstawiać tam wartości ujemnych, zresztą jak pisałem wcześniej robiłem juz wycinanie 2D i robiłem to w taki sam sposób na załączonych zdjęciach, więc tą ewentualność można śmiało odrzucić. Dlatego kreuje się kolejne pytanie, dlaczego CNC czyta dane ''wspak'' i ciekawi mnie ta nagła utrata mocy. Myślałem o przywróceniu fabrycznych ustawień w Machu, ale przeinstalowywanie nic nie dało, więc nie mam już pomysłów, ech....

[ Dodano: 2014-11-05, 10:14 ]
A i zapomniałem dodać, że skoro wartośc początkowa to 3mm a końcowa 6mm to dlaczego przy starcie wrzeciono podnosi sie na 6mm a nie na 3mm ??? ech złośliwość rzeczy martwych... moja zajawka tym tematem objęła ujemny kurs na osi Z :)))

[ Dodano: 2014-11-05, 10:31 ]
Frez zeruje na materiale, no i znów powtórzę się że do tej pory wszystko działało gładko do momentu ponownej instalacji macha, w czwartek robiłem swój pierwszy relief,a po ptrzerwie swiatecznej w poniedziałek maszyna zaczęła wariować a ja razem z nią :Pm obawaim się , że może siadło coś w komputerze sterującym frezarką, a w tym wszystkim najgorsze jest to, że producent jest z Mazur a ja mieszkam w bieszczadach :/

[ Dodano: 2014-11-05, 13:31 ]
chyba jestem bliżej niż dalej rozwiązania zagadki, ponieważ włożyłem starego G-coda do macha i wszystko działa dobrze, więc to najprawdopodobniej Artcam łapie jakieś odchyły, postaram sie poczyścić rejestry w komputerze i zainstalować jeszcze raz artcam i sie zobaczy :/
Zajawiony nowicjusz :)


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#5

Post napisał: kak » 06 lis 2014, 20:00

Nie wiem jak to się ma do utraty mocy, ale w Biosie trzeba wybrać EPP/ECP, bo to ma coś wspólnego z wysokością napięcia jakie komputer wysyła do sterowników.
Pewnie wiesz że Mach zaleca używać stacjonarny komputer a nie laptop?

Frez się przy starcie podnosi na 6mm bo pewnie tak masz ustawioną bezpieczną wysokość nad materiałem, do przejazdów. Po przejeździe w inne miejsce powinna zjechać w materiał.

Artcam robi Gkod i Mach tak go czyta. Pewnie Artcam jes źle ustawiony.

Oś Z w Machu jedzie w ujemną stronę jak Page Down wciskasz?


Autor tematu
marxmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2014, 14:23
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne

#6

Post napisał: marxmen » 12 lis 2014, 11:58

Tak, oprzy PgDn frez idzie w dół, natomiast ' spadek mocy' występuje w przypadku '' nowych'' projektów, tzn po wprowadzeniu, sprawdzonego gkoda wszystko jest wporządku. Też uważam , że jest to wina Artcama, ale jeszcze tego nie sprawdziłem do końca bo utknąłem z uruchomieniem Macha na nowym systemie :/
Zajawiony nowicjusz :)


Autor tematu
marxmen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2014, 14:23
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne

#7

Post napisał: marxmen » 17 lis 2014, 09:19

Problem rozwiązany, wstyd się przyznać, ale nie dopatrzyłem, że format w którym zapisywałem G-cody ( nie wiem czy sam czy z pomocą) zmienił się na inny i dlatego ploter razem z Machem wariował.
Pozdrawiam :cool:
Zajawiony nowicjusz :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”