Strona 1 z 1
Nie działa HOME
: 22 sie 2007, 17:14
autor: marcin-g
Witam wszystkich.Mam problem z poprawnym działaniem funkcji HOME w machu
Mianowicie po włączeniu REF ALL lub po prubie referowania pojedynczej osi maszyna ruszy się tylko kilka cm czasem kilka mm i mimo że nie dojechała do krańcówki zatrzymuje się i zerują się liczniki. Dzieje się tak na wszystkich osiach. Ponad to mam problem z sygnałem Estop po podłączeniu do płyty głównej (ssk mb1 z cnc akcesoria) poprawnym skonfigurowaniu macha nie moge załączyć reset na ekranie macha pokazuje błąd external estop request. Praca jest niemożliwa. Dopiero po zaznaczeniu w polu port & pins dotyczącym estop port1 pin0 mogę załączyć program i maszyna działa ale znowu te krańcówki. wyprubowałem już wszystkie dostępne wersje macha od mach2 po mach3 2.0 zawsze to samo. Wszystkie możliwości konfiguracji zawsze to samo. HELP

: 22 sie 2007, 19:08
autor: easy2002
Witaj
Kolega ma ekranowany kabel od krańcówek ???
Zakłócenia polem magnetycznym może coś takiego robić
może spróbować lepiej na LOW ACTIVE w konfiguracji pinów
: 22 sie 2007, 19:40
autor: marcin-g
kable nie są ekranowane ale nie podejrzewam zakłuceń elektromagnetycznych, zbudowałem ploter na razie stoi on daleko od możliwych żrudeł zakłuceń, prubuje to wszystko uruchomić i mam problemy. Odnośnie konfiguracji pinów krańcówek prubowałem na różne sposoby a koledze konkretnie o które piny chodzi bo tak przyszło mi do głowy teraz żeby zmienić activ lowe ale pinów silników. Elektronike złożyłem z modułów dostępnych na cnc akcesoria ssk mb1
ssk b03 krokowce 2,8A
: 22 sie 2007, 19:45
autor: easy2002
Witaj
Pole wytwarzają same silniki i kable do silników
Gdzieś na forum umieszczałem plik konfiguracyjny do tej płyty
: 22 sie 2007, 20:01
autor: marcin-g
Witam
spróbuje z ekranowanymi przewodami możliwe że kolega ma racje
w trakcie konfikguracji żle powpisywałem numery pinów sterowania silników
w polu dir pin clk w polu clk pin dir i wtedy silniki nie obracały się ale na ekranie macha po wciśnięciu REF ALL cały czas zmieniały się współrzedne czyli tak jak powinno być.Ale Estop dalej nie działał. Sprubuje znaleąć plik kolegi.
: 22 sie 2007, 21:47
autor: easy2002
: 23 sie 2007, 15:47
autor: marcin-g
Dzień dobry. Dziś mogę tak powiedzieć.
Sugestia kolegi odnośnie ekranowanych kabli i zakłuceń elektromagnetycznych
była 100% trafna. Wymieniłem przewody krańcówek i Estop na ekranowane, ekran wpiołem do masy i wszystko gra Estop działa poprawnie, silniki podczas REF ALL również zachowują się poprawnie.
Z przyjemnością wciskam pomógł.
Zastanawia mnie tylko jedno,w pracy mamy ploter Wengierskiej produkcju, sterowany Mach3, służy do wycinania plazmą elementów z blachy.W szafie sterującej przewody zasilania silników , krańcówek, wyprowadzenia dodatkowych przekażników to pjedyncze żyły spięte opaską w jedną wiązke i podłączone do gniazda 40 pin. Szafa jest połączona z maszyną wtyką 40 pin z której wychodza kable nie ekranowane do silników i krańcówek. wszystko leży w prowadniku przewodów obok siebie.
I To działa i to sprawnie.

: 23 sie 2007, 17:23
autor: easy2002
Witaj
Może jest zastosowane większe napięcie na krańcówkach po czym przetwarzane na napięcie LPT
Nie jest takie podatne na zakłucenia
A swoją drogą troche dziwne dla mnie, że producenci maszyn opierają swoje maszyny na tak zawodnym sterowaniu

: 23 sie 2007, 18:45
autor: Leoo
marcin-g pisze:Szafa jest połączona z maszyną wtyką 40 pin z której wychodza kable nie ekranowane do silników i krańcówek. wszystko leży w prowadniku przewodów obok siebie.
I To działa i to sprawnie.
Jeśli elektronika i okablowanie we wnętrzu szafy są zaprojektowane prawidłowo to będzie działać. Jest wiele sposobów na "odkłócenie" wejść od krańcówek czy Estopu. Można zmniejszyć oporność wejścia, wymuszając większy prąd kontrolny, można zastosować kondensatory tłumiące, można zastosować sygnał różnicowy i pewnie jeszcze kilka innych możliwości.
Czy przewody w wiązce są splecione parami między sobą, czy leżą zupełnie przypadkowo?
: 23 sie 2007, 21:20
autor: marcin-g
Przewody w wiązce leżą zupełnie przypadkowo.
Elktronika jest dosyć skomplikowana, niestety niema na sterownikach ani płycie głównej żadnych oznaczeń ani symboli. Ja mam za małą wiedze żeby je zidentyfikować.
Wszystko jest sterowane nie przez LPT tylko na płycie głównej są dwie karty chyba porty szeregowe.
Cała maszyna jest że się tak wyraże "od siekiery"ale pracuje.
Producent to POWER CONTROL
http://www.powercontrol.hu/.
Maszyna jest przystosowana do pracy z agregatem do cięcia wodą z piaskiem ale my używamy plazmy.
Poza tym skopiowałem sobie od nich fajnego screna wersja polska, niemiecka ale najlepsza jest po węgiersku. Ten język to koszmar, w dodatku na kompie mam zainstalowanego Windowsa po Wengiersku.