Strona 1 z 2

Mach3 wariuje

: 05 lip 2014, 15:29
autor: slawek281p
Witam.

Mam problem z wykonaniem płaskorzeźb, otóż po upłynięciu około 1.5 godziny frezowania Mach3 wariuje i zaczyna frezować "po swojemu" tzn nie zgodnie z g cod-em.
Po zatrzymaniu restarcie programu i ruszeniu (od linii g cod-u w którym wykonywana była błędnie ścieżka narzędzia) ploter frezuje przez chwilę normalnie po czym znów zaczyna wariować.
Na początku myślałem że jest to wina przegrzewającego się silnika krokowego w osi X, po założeniu 4 aluminiowych radiatorów i wentylatora chłodzonego na silnik temperatura znacznie spadła (silnik jest lekko ciepły).
Następnie przeinstalowałem Macha3 043.022 na nowo w raz z najnowszym sterownikiem CSMIO IP M i dale jest to samo.
G cod też wydaje się poprawny, bo ploter po ponownym restarcie Macha3 frezuje poprawnie w miejscu w którym wcześnie wariował.

Moje sterowanie to:
- Sterownik USN 3D8A
http://www.ebmia.pl/uniwersalny-sterown ... 42786.html
- kontroler ruchu CSMIO IP M
http://www.ebmia.pl/csmioipm-4osiowy-ko ... 12239.html
- silniki krokowe
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-8680 ... 11136.html
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-fl86 ... -8598.html
- wszystkie kable silników krokowych ekranowane
- Mach3 (pełna wersja) pod Windows Xp

Poniżej zdjęcie z frezowania na którym widać jak ucieka ścieżka w osi X

: 05 lip 2014, 15:59
autor: Krako
zainstaluj Linux CNC - problem rozwiązany :cool:

Mach3 wariuje

: 05 lip 2014, 16:16
autor: slawek281p
Krako pisze:zainstaluj Linux CNC - problem rozwiązany :cool:
Nie mogę ma też zainstalowane na tym komputerze inne sterowniki i programy do innych moich maszyn (a nie ma takich programów i sterowników pod Linuxa)

Spróbuje jeszcze zrobić próbę frezowania na laptopie pod Windows 7

: 05 lip 2014, 16:24
autor: Krako
No to wiadomo dlaczego się krzaczy.
1 komputer - 1 maszyna.
Już lepiej wydać 2-3 stówki na jakiegoś po-leasingowego rzęcha zainstalować raz i porządnie Linux cnc.
Brak nerwów, oszczędność czasu i materiału.

: 05 lip 2014, 16:36
autor: slawek281p
Krako pisze:No to wiadomo dlaczego się krzaczy.
1 komputer - 1 maszyna.
Już lepiej wydać 2-3 stówki na jakiegoś po-leasingowego rzęcha zainstalować raz i porządnie Linux cnc.
Brak nerwów, oszczędność czasu i materiału.
No to muszę jeszcze dokupić ze 4 komputery :razz: pod pozostałe maszyny.

A tak na poważnie to dziwne jak wcześniej frezowałem nie dłużej niż godzinę (bo akurat takie miałem prace) to nie było żadnego problemu :???: a teraz przy dłuższej czasowo pracy wariuje. Bo co ma czas frezowania z poprawnością działania Macha3 :?: przecież powinien wtedy wariować (lub nie) przy innych pracach :roll:

: 05 lip 2014, 17:08
autor: Krako
Zwróci się ten zakup.
Też na początku próbowałem macha ale po kilku BSOD sobie dałem spokój.
Teraz miło używam linux cnc ;)

: 05 lip 2014, 20:32
autor: kak
Na forum Mach3 jest napisane " •Non-integrated Video Card with 32MB RAM(Large G-code files, especially 3D files will require a video card with 512MB RAM or higher)"

Mach3 wariuje

: 05 lip 2014, 21:43
autor: slawek281p
Odnośnie grafiki to mam na:
- kompie GF 8800GT 512MB RAM + Core 2 Duo 6300 1.9 GHz + 4 GB RAM
- laptopie kartę 1GB RAM + Core i5m 1.8-2.4 GHz + 4 GB RAM
i Mach3 działa normalnie więc to nie jest przyczyna

Zrobiłem właśnie testy na Laptopie pod Windą 7 i niestety dalej to samo czyli nagle ploter wariuje :???:
Ale zauważyłem że jak zwariował na laptopie to zaczął robić jakby frezowanie od nowa ale w innym położeniu (tam gdzie zwariował zaczął frezowanie od nowa chociaż okienko g cod-u w Machu3 nadal pokazywało jakby robił frezowanie normalnie a frezował jakby od początku :shock: )
Poniżej rysunek z przestawieniem frezowania przed i po

: 05 lip 2014, 22:04
autor: kak
Aż tak źle to miałem bardzo dawno temu na innym tanim sterowniku z powodu ustawionej oszczędności prądu.

Widzę że w Twoim sterowniku też jest coś takiego. Spróbuj odłączyć.

"Sterownik, po upływie 1 sekundy od ostatniego sygnału kroku, automatycznie obniża do 60 % wybranej wartości prądu dynamicznego. W ten sposób zmniejsza się do 36% nagrzewanie silnika".

: 05 lip 2014, 22:17
autor: slawek281p
kak pisze:Aż tak źle to miałem bardzo dawno temu na innym tanim sterowniku z powodu ustawionej oszczędności prądu.

Widzę że w Twoim sterowniku też jest coś takiego. Spróbuj odłączyć.

"Sterownik, po upływie 1 sekundy od ostatniego sygnału kroku, automatycznie obniża do 60 % wybranej wartości prądu dynamicznego. W ten sposób zmniejsza się do 36% nagrzewanie silnika".
Mam sterowniki SKB04
http://www.ebmia.pl/sterownik-silnika-k ... p-626.html
które mają ustawienia wartości prądu postojowego oznacza to, że prąd trzymający jest ustawiony na połowę prądu dynamicznego.

Tylko czy to jest przyczyna :???: bo w czasie pracy silnik dostaje 100% prądu