Mach3 postprocesor ZW3D

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
BAATT
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2014, 08:56
Lokalizacja: B_B

Mach3 postprocesor ZW3D

#1

Post napisał: BAATT » 30 maja 2014, 09:02

Witam.
Mam na imię Bartek, jestem bardzo świeży w temacie, z góry wybaczcie za motanie, a jednocześnie proszę o pomoc.

Jestem użytkownikiem frezarki ze sterowaniem Mach3. Nie montowałem tego w niej ani nic z tych rzeczy, takie kwestie są dla mnie na razie czeskim filmem.

Posiadam oprogramowanie cad/cam zw3d i ostatnio zacząłem generować programy.
Nie mam wdrożonego post processora od macha3 w tym programie, jednak znajomy polecił mi używanie fanuc basic.
Jednak po wykonaniu paru detali, przy obrobce obwiedniowej po profilu, program wygenerował funkcję g2 z parametrami I i J i maszyna staje, lub jeździ w niewłaściwych kierunkach. Mach3 funkcje g2 ma przy stałym R tak?

Czy jestem w stanie to obejść, ktoś coś się orientuje? Czy też jedynym sposobem jest wdrożenie post processora przez przedstawicieli zw3d, które oczywiście nie jest tanie.

Wszystkie odpowiedzi mile widziane, pozdrawiam !

[ Dodano: 2014-05-30, 10:59 ]
Mhm, źle napisałem ostatnim razem.
Przy funkcjach g02 maszyna się zatrzymuje i mach3 podaje taki komunikat :
Radius to end of arc differs from radius to start on line number ##


Parę funkcji g02 x##y##i##j## poszło bez problemu, a czasem staje i coś takiego się pokazuje. Czy wynika to z innego rozumienia tej funkcji przez Fanuc i Mach3? Przypominam, że generuję kody dla Fanuc Basic.



Tutaj jest jakiś temat o tym problemie, z angielskim u mnie przeciętnie, a tym bardziej w takiej tematyce ;) Może ktoś mógłby pomóc w oparciu o to : http://www.machsupport.com/forum/index. ... 339.0.html



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Mach3 postprocesor ZW3D

#2

Post napisał: Hrumque » 20 lip 2014, 16:12

BAATT pisze:Witam.
Mam na imię Bartek, jestem bardzo świeży w temacie, z góry wybaczcie za motanie, a Jednak po wykonaniu paru detali, przy obrobce obwiedniowej po profilu, program wygenerował funkcję g2 z parametrami I i J i maszyna staje, lub jeździ w niewłaściwych kierunkach. Mach3 funkcje g2 ma przy stałym R tak?
Przy funkcjach g02 maszyna się zatrzymuje i mach3 podaje taki komunikat :
Radius to end of arc differs from radius to start on line number ##

Parę funkcji g02 x##y##i##j## poszło bez problemu, a czasem staje i coś takiego się pokazuje. Czy wynika to z innego rozumienia tej funkcji przez Fanuc i Mach3?
Problem jest znany, wiele osób pisze że coś takiego ma... ale jak to rozwiązać?

Najprostszą metodą (obejściem problemu) jest nie-używanie przez CAM (zw3d) w ogóle łuków G2/G3 - w Machine > Machine menager ustawiasz parametry swojego cnc, i tam gdzie masz "XY Arc" oraz "YZ Arc" i "ZX ARC" dajesz No / Nie - wtedy CAM podczas generowania g-kodów nie będzie próbował używać G2/G3, a zrobi to samo robiąc z krótkich linii prostych (aproksymacja liniowa łuku/okręgu).
Nie jest to eleganckie, ale na 100% działa.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 20 lip 2014, 20:24

bdura totalna - wystarczy odptaszyć w machu w konfiguracji sposób interpolacji na inkrementalny dla parametrow IJK
ogolnie zw3d jakoś super camem nie jest, pomimo że jestem jego dealerem i powinienem chwalić w niebogłosy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 20 lip 2014, 21:25

bartuss1 pisze:bdura totalna - wystarczy odptaszyć w machu w konfiguracji sposób interpolacji na inkrementalny dla parametrow IJK.
No myślisz że tego nie sprawdzałem? Mam tak:
Obrazek

I co z tego, jak i tak wywala się na G03:

Kod: Zaznacz cały

Sun - 15:51:15 ---Radius to end of arc differs from radius to start , Block = N24 G03 X75. Y-34.7 I-10.3 J0
Line 25 
Sun - 15:52:42 ---Radius to end of arc differs from radius to start , Block = N37 X86.5 Y-135. I0 J11.5
Line 38 
Dodam jeszcze, co (wg mnie) ustawić w zw3d cam, by działało z MACH3:
W definicji maszyny wybieramy
Post-procesor: VXPost (zamiast domyślnego ZXPost ! bo inaczej generuje kody typu G05.1 Q1 których mach3 nie rozumie)
Post configuration: FanucBasic (tak jak kolega zasugerował już wcześniej)
Accurate Rapids: Yes (zamiast domyślnego No, bo inaczej nie używa szybkich przejazdów G0)
Załączniki
mach3 general config 1.png
mach3 general config 1.png (9.39 KiB) Przejrzano 5540 razy


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: Hrumque » 23 lip 2014, 09:00

bartuss1 pisze:bdura totalna - wystarczy odptaszyć w machu w konfiguracji sposób interpolacji na inkrementalny dla parametrow IJK
ogolnie zw3d jakoś super camem nie jest, pomimo że jestem jego dealerem i powinienem chwalić w niebogłosy.
Aczkolwiek - jeśli znasz sposób (sprawdzony) by to zadziałało - to bardzo chętnie go poznam, podobnie jak inni na forum. Znaczy - jak zrobić, by ARC z zw3d na 100% działały w MACH3.

Doszedłem tylko do tego, że gdy mamy w konfiguracji maszyny w Zw3D ustawiony tryb Incremental i włączone XY Arc (i/lub inne łuki), oraz w MACH3 mamy ustawione IJ mode = INC - to NIEKTÓRE łuki działają, a inne wcale nie (klasyczny błąd, powyżej cytowany). Ale tak być nie może, ze nigdy nie wiadomo czy program się nam wywali gdzieś w połowie, i trzeba każdy g-code puszczać przez "simulate program run" w machu przed użyciem.

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#6

Post napisał: cosimo » 23 lip 2014, 09:24

Sun - 15:51:15 ---Radius to end of arc differs from radius to start , Block = N24 G03 X75. Y-34.7 I-10.3 J0
Line 25
Sun - 15:52:42 ---Radius to end of arc differs from radius to start , Block = N37 X86.5 Y-135. I0 J11.5
Line 38
Na wstępie nadmienię, że nigdy nie miałem kontaktu z zw3d - ale jakimś cudem nie masz w tym postprocesorze zbyt mało miejsc po przecinku - co sugeruje log, który wkleiłeś (chyba, że to zbieg okoliczności).


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#7

Post napisał: krzycho102 » 23 sty 2015, 11:07

Nie wiem czy to pomoże na Machu, ale można spróbować zwiększyć liczbę miejsc po przecinku we współrzędnych (jak zauważył kolega powyżej), a jak nie to zmienić generowanie łuków z IJ na R. Coś próbowałem ostatnio bawić się edytorem postów w zw i całkiem łatwo to ogarnąć :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”