Witam,
Przeszukałem wiele tematów, jednak z moim problemem jeszcze się nie spotkałem.
Mianowicie:
frezarka własnej konstrukcji sterowana z Mach3 R3. wszystko śmiga jak należy, ale do czasu. po wykonaniu jakiegoś kawałka programu, gdy dam polecenie GO Z silniki wpadają w drgania i całość stoi w miejscu. Dzieje się tak tylko gdy obie osie XY muszą wrócić na pozycje 0. teraz wystarczy wyłączyć i ponownie włączyć program (bez resetu kompa i maszyny) i wszystko wraca do normalnej pracy. Niema to związku z prędkościami i rampą siników. zmieniałem również częstotliwość od 25 do 100 kHz. Silniki sterowane strzałkami z klawiatury pojedynczo lub wszystkie razem idą normalnie. dzieje się tak tylko gdy steruje tym program - dojazd do pozycji początkowej, lub powrót do 0 na dwóch osiach jednocześnie. Problem ten pojawia się również przy wykonywaniu łuków, ale również nie od razu, tylko po około 20 min.
Nie opisuje konstrukcji i nastaw dla silników, bo już to posprawdzałem. (zasilacz, prądy, napięcia itd itp). Jedyna niezgodność z zaleceniami, to brak oddzielnej karty grafiki w kompie. Czysty Win Xp + mach3 i nic więcej.
Jeśli ktoś spotkał się z takim problemem, to proszę o podpowiedzi.
: 02 maja 2014, 18:39
autor: ezbig
Można tylko zgadywać, że osie się zakłócają. Zrób fotki sterowania, pokaż jak poprowadzone są kable i napisz jakie dałeś kable (ekranowane, zwykłe skręcane parami, czy zwykłe). Może to być też problem mechaniczny.
: 02 maja 2014, 19:07
autor: jacek1708
Mechaniczny raczej wykluczam, w testach rozpędzam osie do 3000 mm/min, a gubienie się występuje nawet przy 400 i tylko gdy polecenia wysyłane są z programu (strzałkami idzie dobrze)
Pozostaje sprawa elektroniki. Faktycznie połączenia są wykonane zwykłym przewodem bez ekranu. całość dość mocno upakowane.
W związku z tym jakie kable najlepiej ułożyć? ekran czy skrętki?
Czy wykonać jakieś ekstra ekranowanie?
: 02 maja 2014, 22:43
autor: ezbig
Przewody jeśli nie są ekranowane powinny być przynajmniej skręcane parami (skręcane mam na myśli skręcone na całej długości od sterownika do silnika). Jedna para to dwa przewody idące do jednej cewki silnika. Jednak przy wyższych częstotliwościach przełączania zalecane są kable 4-żyłowe ekranowane. Kable silnikowe nie powinny być kładzione w sąsiedztwie kabli sterujących. Ekran podłączony do masy przy zasilaczu.
: 04 maja 2014, 21:27
autor: jacek1708
Dziś zmieniłem wszystkie przewody do silników na ekranowane. Uziemienie z jednej strony przy wyjściu z płytki. Niestety brak zmian. Nadal występuje opisany wyżej problem przy dojazdach do punktu lub na łukach. Wygląda tak jakby zakłócany był sygnał DIR. silnik zatrzymują się i wpadają w drgania z dużą częstotliwością.
: 04 maja 2014, 23:09
autor: ezbig
jacek1708 pisze:Uziemienie z jednej strony przy wyjściu z płytki.
Uziemiłeś, czy podłączyłeś do masy zasilacza? Uziemienie to uziemienie, a masa to masa. Uziemienie nie służy do eliminacji zakłóceń, a do zabezpieczenia przed porażeniem.
: 04 maja 2014, 23:27
autor: tomcat65
jacek1708 pisze:Wygląda tak jakby zakłócany był sygnał DIR
Sygnał DIR musiałby oscylować 0/5V z płyty na sterownik. Mając oscyloskop mógłbyś to sprawdzić. W to nie bardzo wierzę.
Spróbuj zmniejszyć podział kroków.
: 05 maja 2014, 08:07
autor: kak
Jak silniki czkawki dostają na zakrętach, tak jak kiedyś u mnie przy zwiększaniu posuwu, to pomogła wymiana zasilacza na większy/więcej Amper. I ustawienia CV.
Można też spróbować zmniejszyć prąd do silników na sterowniku, jak zasilacz jest za mały.
: 05 maja 2014, 08:56
autor: jacek1708
ezbig pisze:
jacek1708 pisze:Uziemienie z jednej strony przy wyjściu z płytki.
Uziemiłeś, czy podłączyłeś do masy zasilacza? .
Podłączyłem do masy zasilacza.
Pozostaje jeszcze sprawdzenie elektroniki. czy może gdzieś zimny lut itp.
Oscyloskop też jest, więc pobadam kształt przebiegów.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że usterka występuje okresowo. to znaczy wykona 35 000 linii kodu bez pomyłki, a na koniec wjedzie w materiał bez ostrzeżenia przy dojazdach do kolejnej pozycji lub powrocie do punktu 0,0
[ Dodano: 2014-05-05, 20:39 ]
Wiec sprawy mają się następująco:
Posprawdzałem luty na płytach LPT i driverach silników (poprawiłem podejrzane)
E-Stop podłączyłem skrętką (zdarzało się że wywalał bez naciśnięcia)
Zmieniłem kondensator w zasilaczu 5V na 1000 uF - był 220
Jak na razie kilkanaście testów bez zakłóceń.
Sygnały sterujące STEP oglądane na oscyloskopie są teraz jakby czystsze niż poprzednio choć wszystkie (Enable Step i Dir) na poziomie jedynie 3,3 V (rezystory podciągające 4,7 k)
Który z tych zabiegów pomógł - nie wiem.
Dziękuję wszystkim z podzielenie się własnym doświadczeniem.
Ekranowanie kabli do silników na pewno nie zaszkodziło.
: 05 maja 2014, 23:00
autor: kak
To musisz mieć strasznie malutkie silniczki, bo na ogół w zasilaczu daje się 1000uF na każdy Amper poboru prądu.