Czy jeden LPT wystarczy dla 4 krokowców i wrzeciona?

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Motoman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2013, 10:52
Lokalizacja: Warszawa

Czy jeden LPT wystarczy dla 4 krokowców i wrzeciona?

#1

Post napisał: Motoman » 18 gru 2013, 11:04

Dzień dobry,

Chciałem zmodernizować frezarkę poprzez założenie nowych sterowników silników krokowych, potrzebnych akcesoriów (zasilacz, płytka podłączeniowa LPT itp.). Maszyna będzie sterowana za pomocą programu Mach3 poprzez LPT.
Dla osi X jest jeden silnik krokowy. Dla osi Y są dwa silniki krokowe założone po przeciwległych stronach stołu (każdy z nich posiada własną krańcówkę bazującą). Na osi Z jest jeden silnik krokowy. Dodatkowo (z użyciem konwertera częstotliwości na napięcie) chciałem za pomocą falownika sterować prędkością obrotową wrzeciona.
Czy przy tej liczbie napędów w maszynie (4 silniki krokowe i sterowanie prędkością obrotową wrzeciona) wystarczy jeden port LPT, aby móc nimi sterować?
Czy za pomocą Mach3 da się bez problemów sterować maszyną, która dla jednej osi posiada dwa silniki krokowe (ponadto każda ze stron posiada własną krańcówkę bazującą)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Motoman



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 18 gru 2013, 11:45

Jeden sygnał osi Y rozdzielony na dwa drivery (do każdego silnika osobno) lub jeden większy silnik i napęd na dwie śruby przez paski.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 18 gru 2013, 15:16

Tak jaki pisze kolega zibi jeden sygnał osi y leci na dwa drivery. Mam tak w moich konstrukcjach.


mysliwy82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2009, 10:03
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: mysliwy82 » 13 mar 2014, 22:02

mam pytanie do powyzszego przypadku, w jaki sposob w machu ustawic aby podczas bazowania przy posiadaniu dwoch krancowek bazujacych (po kazdej na silnik) na tej samej osi spowodowac aby kazdy z silnikow "dociagal" do tej bazy w tym samym momencie? wiadomo, ze ktorys z silnikow dociagnie pierwszy bo te bazy moga byc swiadomie (dociaganie belki, lekkie jej naciagniecie) lub nieswiadomie ustawione w minimalnie innych miejscach. A zatem aby nie namieszac za bardzo moje pytanie brzmi jak wykonac aby bazowanie maszyny (home ref) wykonywac w jednej osi na dwoch krancowkach jednoczesnie tak aby i jedna i druga zadziala i dopiero pozniej aby sie bazowala kolejna os. Klasycznie wiadomo najpierw Z sie bazuje, pozniej Y i na koncu X (po jednej krancowce bazujacej na kazdej osi). A tutaj ma byc: tradycyjnie bazowanie Z, pozniej bazowanie Y ale na dwoch krancowkach (silniki po obu stronach bramy) kreca sie jednoczesnie w kierunku bazy ale potrzeba potwierdzenia z obu krancowej ze i jedna i druga strona wybazowana, na koncu bazowanie tradycyjnie X.

Wg. mnie jeden sygnal STEP do dwoch driverow spowoduje, ze nie bedzie mozna zatrzymac jednego z silnikow osi Y gdy dotrze do swojej krancowki bazujacej, drugi silnik rowniez stanie w miejscu pomimo ze np. do krancowki bazujacej zabraknie mu jescze 1mm. Nie lepiej podpiac drugi silnik osi Y jako 4 os powiedzmy A i ustawic ja jako "slave" pod Y ?? tylko jak bazowac w tym samym momencie os Y i A??


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#5

Post napisał: tomcat65 » 14 mar 2014, 19:55

Teoretycznie można by zrobić mały układ na trzech przekaźnikach i powinno działać jak chcesz. Moja wątpliwość - czy dobry to pomysł wstawiać przekaźnik na linii STEP między płytą a sterownikiem. Lepszy byłby tranzystor, ale to już jakiś elektronik musiałby podpowiedzieć jakiego użyć - konkretnie takiego , który po podaniu napięcia odcina sygnał, a przewodzi nie zasilany.
Jak Cię to interesuje, spróbuję narysować schemacik i jakoś logicznie wyjaśnić :) działanie.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: bubels » 15 mar 2014, 19:56

Przekaźnik odpada bo występuje efekt drgania styków przy załączaniu i wyłączaniu. Z punktu widzenia układów logicznych czułych na sygnały sporych częstotliwości dojdzie do odebrania nadmiarowo kilku taktów step.

Rozsądniejszym rozwiązaniem były by bramki logiczne.

Lub poprost uC i odpowiedni program.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#7

Post napisał: tomcat65 » 15 mar 2014, 23:27

Myślę, że samo wyłączenie nie da takiego efektu. Można użyć tranzystorów, tu nie moja działka :). Ostatnio bawię się Arduino i to byłby sposób na realizację takich założeń. Mały układzik i w miarę prosty prosty programik. Reasumując, niezależnie jak zrealizowany, da się osiągnąć założenia. Na samym Mach'u nie da rady, ale układ zewnętrzny spełni oczekiwania. Jak mówią " nasz klient, nasz Pan" :twisted: Problem nie jest nierozwiązywalny.


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: bubels » 15 mar 2014, 23:33

Myślę, że samo wyłączenie nie da takiego efektu.
Podłącz styki przekaźnika pod oscyloskop i obejrzyj wykres.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#9

Post napisał: tomcat65 » 15 mar 2014, 23:45

Skopa mam, jak znajdę jakiś przekaźnik to sprawdzę. Nie upieram się przy nich, po prostu moja wiedza z dziedziny elektroniki jest znikoma. Częściej miałem do czynienia z przekaźnikiem niż tranzystorem/bramką logiczną, stąd wszystkie "projekty" :) opieram na tym, co znam lepiej.
Bardziej mi chodzi o zasadę działania, niż sposób realizacji. Bo ten może być różny.


mysliwysop
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2005, 20:19
Lokalizacja: Sopot

#10

Post napisał: mysliwysop » 20 mar 2014, 08:17

Poszukalem troche i w koncu znalazlem rozwiazanie, moze komus sie przyda na przyszlosc wiec podaje rozwiazanie mojego problemu.
Mach umozliwia jednoczesne bazowanie na dwoch lub wiecej krancowkach nawet kilku osi na raz. Co do mojego problemu to rozwiazanie jest nastepuajce:
Ustawiamy os A jako podrzedna do X, edytujemy skrypt przycisku bazowania (reff all) gdzie standardowo jest regulka:
DoButton( 24 ) ' bazowanie Z
DoButton( 23 ) ' bazowanie Y
DoButton( 22 ) ' bazowanie X
DoButton( 25 ) 'bazowanie A

w natepujacy sposob:
DoButton( 24 ) ' bazowanie Z
DoButton( 23 ) ' bazowanie Y
RefCombination( 9 ) 'jednoczesne bazowanie osi X i A

gdzie RefCombination (N) - za litere N prosze podstawic po prostu sumujac nastepujace wartosci:
X - 1
Y - 2
Z - 4
A - 8
B - 16
C - 32
czyli np. jednoczesne bazowanie osi X i Y to N = 3.

Oczywiscie krancowki osi nadrzdnej i podrzednej musza byc podpiete pod rozne piny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”