Go to zero - problem z ukrytym dodawaniem na Z kilku mm

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
wrzech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2014, 08:21
Lokalizacja: Tychy

Go to zero - problem z ukrytym dodawaniem na Z kilku mm

#1

Post napisał: wrzech » 16 lut 2014, 00:22

Mam pewien problem przez który zniszczyłem juz dwa frezy - wbite w stół przez posuw Z. Etap działania jest prosty. Wycinam elementy w sklejce, gdzieś do 200 linijek g kodu. Czasem nawet i 20 :) Wyprodukowałem na razie kilka elementów i z efektu jestem bardzo zadowolony. Dwa razy zdarzyło mi się że przy wciśnięciu przycisku GoToZero oś Z zjechała poniżej tego co ustawiłem wcześniej. Efekt wiadomy. Pierwszy raz zupełnie nie wiedziałem co się stało, pojawiła się panika więc nie mogłem przeanalizować swojego postępowania ale za drugim razem już wiedziałem czego używałem. Więc używałem przycisków rewind, przesuwałem materiał, GoToZero i gotowe, frez złamany. Byc może coś po drodze jeszcze kliknąłem, ale na 100% nie zmieniłem wartości xyz dla mojego lokalnego 0.

Czy komuś może coś świta, gdzie szukać błędu w użytkowaniu macha3 ? Te kolizje występowały zawsze przy etapie przesuwania już płaskiego materiału i ustawianiu go do dalszej, ten samej obróbki, tylko że w innym miejscu. Błąd ten nie jest systematyczny, tzn robiłem tak kilka razy ale tylko dwa były z błędem.

Program zawierał jednorazowe cięcie na 4mm, kończył się zostawiając gotowy detal do wyciągnięcia.


Marek

Tagi:


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2

Post napisał: tomcat65 » 16 lut 2014, 14:43

Trudna sprawa :twisted:
Jakbyś wrzucił kod, na którym tak się dzieje? może w nim coś jest.
Bazujesz narzędzie na stole czy materiale?
Istnieje też możliwość, że narzędzie wysuwa się z uchwytu. Musiałbyś założyć frez, dokładnie zmierzyć ile wystaje, zrobić dłuższe frezowanie i zmierzyć ponownie. Nie jadąc na z0 na koniec, tylko na bezpieczną wysokość.


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#3

Post napisał: bateryjka » 16 lut 2014, 17:28

Witam
Też kiedyś łamałem frezy przy przejazdach teraz pomagają mi takie ustawienia
Config -> Safe_Z Setup

Obrazek


Autor tematu
wrzech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2014, 08:21
Lokalizacja: Tychy

#4

Post napisał: wrzech » 17 lut 2014, 08:43

Bazowanie, tak jak ja to rozumiem, to przycisk 'ref all home' i wykonuję je za każdym razem gdy włączam maszynę. Później ustawiam swój LUW na materiale, w miejscu w którym chcę zacząć. 0,0 w gkodzie mam zawsze zdefiniowany przez lazycama używając opcji 'reset origin to min' więc moje lokalne zera mam w miejscu gdzie chcę zacząc frezować. Do samego g kodu ciężko się przyczepić, ponieważ gdyby zawierał błąd, wówczas zjazd Z byłby systematyczny, a tutaj jest czysto przypadkowy... jeszcze..

Musiałem chwilke odpoczać od cnc bo trochę się zniechęciłem, ale dzisiaj spróbuję zapiąc wykałaczkę i włączyć jakiś program, pobawić się i wychwycić tę usterkę raz jeszcze, tym razem dokładnie patrząc na to co robie.

Dość istotna sprawa, którą zauważyłem, z tego co pamiętam, pojawiał mi się monit 'softlimit warning', co było dla mnie bardzo dziwne, skoro wcześniej mach 3 wykonał program bez żadnych problemów. No nic, dzisiaj poeksperymentuje z wykałaczką :) Dzieki bateryjka za ustawienia, też je sprawdzę!
Marek

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#5

Post napisał: Alvar4 » 20 lut 2014, 11:33

Może być włączony jakiś offset i dla tego frez ucieka przy bazowaniu. Ja tak miałem tyle że mi jechał zawsze w górę o 6mm i nie wiedziałem czemu. Okazało się że gdzieś na stałe był wpisany offset dla jakiegoś narzędzia. Przejrzyj tabelę narzędzi i zakładkę offset w machu. Tam siedzi ten chochlik zapewne.
Tego na początku nie widać. Ale wczytaj ten kod na którym CI narzędzie łamało, puść go wyżej i po chwili zatrzymaj i sprawdź zakładkę offset. W ramce Z Offset powinno być 0, jak jest coś innego to masz skopaną tabelę narzędzi. Wywal z niej wszystko najlepiej albo zostaw niby jedno narzędzie i przypisz mu offset na 0. Tam może być pies pogrzebany. Pozdrawiam.
Obrazek


Autor tematu
wrzech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2014, 08:21
Lokalizacja: Tychy

#6

Post napisał: wrzech » 27 lut 2014, 14:22

Kolejny raz uwaliłem frez. Znowu w cyklu kiedy włączyłem polecenie stop oraz 'go to 0'. Tak jak zasugerowałeś tomcat65 sprawdziłem narzędzia i zakładkę offset. Były wartości offsetu dla pola gage block offset Z oraz kilka innych dla osi x oraz y. Sprawdziłem również tooltable gdzie również były offsety dla dwóch narzędzi z których korzystałem. Offsety te musiał ustawić lazy cam ponieważ tylko tam wprowadzałem dane dla narzędzia. Aktualnie wyzerowałem wszystkie offsety oraz w configu zaznaczyłem opcje 'remove tool offset'. Posiadam tylko jedne narzędzie z zerową średnicą więc uwzględniam narzędzie już w fazie projektu. Trochę nie fachowe ale póki co brakuje jeszcze obycia z machem i offsetami.

No nic, testujemy i zobaczymy co dalej z tego będzie :)
Marek


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#7

Post napisał: Dudi1203 » 27 lut 2014, 15:01

Cam nie ma wplywu na offsety w machu. Cam poda Ci tylko nr narzedzia i mach weźmie je ze swojej tabeli. Jak Cam sie zajmie kompensacją i potem mach jeszcze to przerobi to nic dobrego nie moze z tego wyjść. Dlatego jesli korzystasz z Cama to to jest słuszne podejście.

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Kowal » 09 mar 2014, 21:39

wrzech pisze:No nic, testujemy i zobaczymy co dalej z tego będzie
No i jak? udało sie cos ustalić?
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Autor tematu
wrzech
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 06 lut 2014, 08:21
Lokalizacja: Tychy

#9

Post napisał: wrzech » 02 kwie 2014, 15:34

Panowie przepraszam za opóźnienie. Oczywiście to było to. Powyłączałem wszelkie offsety i korekcje w magazynie narzędzi i opcjach. Od tamtej pory ani razu Z nie zjechało niżej jak było ustawione. Tabliczki wychodzą coraz piękniej po długiej drodze męczarni ;)

Za chwilę pojawi się kolejny problem, kiedy to trzeba będzie w końcu użyć g41 lub g42. Znalazłem nawet fajny poradnik jak to uruchomić. Nie pozostaje nic innego jak tylko działać dalej :)

Dziękuję raz jeszcze, jesteście na prawdę pomocni.
Marek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”