Giętarka drutu CNC 2/3d

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Mations
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2013, 11:24
Lokalizacja: Częstochowa

Giętarka drutu CNC 2/3d

#1

Post napisał: Mations » 10 sie 2013, 11:33

Witam.
Dopiero co skończyłem technikum informatyczne i trochę pojęcia o programowaniu jako tako mam, a jako , że ostatnio dostałem się do firmy produkujące żyrandole/kinkiety i abażury to podjąłem tam pracę. W firmie tej ostatnio przywieziono maszynę CNC do gięcia drutu taką jak tutaj :
Maszyna ta posiada program Mach 3 cnc controller (jeśli dobrze się przyjrzałem).
Chciałbym spytać się czy są jakieś symulatory do gięcia drutu głównie w celu pisania i sprawdzania jak działają dane programy ? Czy ktoś posiada listę instrukcji do tej maszyny z podstawowymi komendami w celu po prostu zobaczenia jak to działa na maszynie. Z programowaniem miałem styczność wiele razy w szkole ponieważ takie języki jak c++, java scritp itp miałem opanowanie ale coś takiego widzę po raz pierwszy. Szef chce mnie umieścić na stanowisku programisty różnych wzorów wyciętych z tego drutu (kwadrat czy koło nie stanowi za bardzo problemu bo jest gotowy na to wzór w maszynie) . Chodzi głównie o to , czy jest jakaś lista komend i przykładowe programy z tej maszyny ? czy ktoś takie posiada ? oraz czy jest coś w stylu maszyny wirtualnej symulującej działanie tej maszyny ?

Z góry przepraszam za tyle pytań ale to jest dla mnie bardzo ważne ponieważ chciałbym poznać podstawy działania tej maszyny - resztę już sam bym się nauczył :)

Pozdrawiam, może ktoś z nią miał styczność to odpowie.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 10 sie 2013, 11:44

Wklej tutaj wzory na ten kwadrat czy koło.

Możliwe, że to po prostu gcode.
Jak będzie taka podstawa, to w mig uda nam się zrobić kod na prostokąt, czy romb.
Bardziej skomplikowane kształty to już pewnie trochę kombinowania.

Bill Gates powiedział, że jeśli masz jakieś trudne i skomplikowane zadanie, to powierz je najbardziej leniwemu pracownikowi, bo on znajdzie najprostsze rozwiązanie ;)


Autor tematu
Mations
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2013, 11:24
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: Mations » 28 sty 2014, 15:28

Zrobiłem zdjęcie programu na koło o średnicy 180mm . Proszę o sprawdzenie i jeśli to możliwe to danie propozycji jak z tego można zrobić elipse o średnicy (tej większej) 250 mm.
Załączniki
Zdjęcie024222.jpg
Koło średnica 180 mm.


tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#4

Post napisał: tomcat65 » 28 sty 2014, 19:25

Niech będę tym leniwym :) i zaproponuję telefon do wytwórcy maszyny. Niech machną program na elipsę.
Wiele rzeczy jest w makrach. X to jak widać długość łuku (drutu). Wobec tego łatwiej zrobić owal ( cztery wycinki koła ) niż elipsę. Niewiele będą się różnić.

Awatar użytkownika

Azazel-75
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 31 sie 2007, 13:46
Lokalizacja: Kosmos

#5

Post napisał: Azazel-75 » 28 sty 2014, 22:24

Może głupie pytanie ale instrukcja obsługi jest jakaś?
Są rzeczy na ziemi które się fizjonomom nie śniły.
Ferdek Kiepski.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”